زنجان ششمین استان معدنی ایران

دبیر کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان گفت: زنجان از استان‌های معدنی کشور است و رتبه ششم کشور را به لحاظ شمار معادن در اختیار دارد. هم‌اکنون از ۳۳۳ معدن فعال در این استان ۸۰ معدن فلزی و ۲۵۳ معدن غیرفلزی هستند.


به گزارش ایرنا، رضا کشاورزی در نشست تخصصی معدنکاران و فعالان حوزه معدنی استان با نماینده مردم زنجان و طارم و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ظرفیت اسمی معادن این استان، تولید سالانه ۱۱ میلیون و ۹۲۰ هزار تن ماده معدنی است و ۳ هزار نفر نیز به‌طور مستقیم در بخش معادن استان اشتغال دارند.
دبیر کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: موارد متعددی در غیرفعال بودن معادن استان، تاثیرگذار است، در حالی که معادن می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای نفت در کشور باشند.
کشاورزی با اشاره به مشکلاتی که در زمینه توسعه سینه کار، اکتشاف و معدنکاری در استان زنجان وجود دارد، افزود: از جمله این موارد می‌توان به پوشش گیاهی گون در استان‌های شمال غرب کشور از جمله زنجان اشاره کرد که مصوبه قانونی داشته و مشکلاتی را برای معدنکاری در این استان ایجاد کرده است.
وی گفت: بعضی پوشش‌های گیاهی از جمله گون، جزو گونه‌های ممنوع‌القطع قرار گرفته‌اند. با وجود این قانون، بسیاری از اکتشاف معادن این استان متوقف شده است.

مشکلات معدنکاری


دبیر کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه فعالیت معادن در زنجان با ۳ مشکل عمده مواجه است، اظهار کرد: این مشکلات شامل استعلام‌های منابع طبیعی و محیط زیست، نیازمندی بخش معدن و صنایع معدنی به فناوری‌های روز و صادرات مواد معدنی و تکمیل زنجیره تولید است.
کشاورزی خاطرنشان کرد: ۱۵۶ مورد استعلام اکتشاف معادن در خرداد امسال صورت گرفته که ازسوی منابع طبیعی برای کمتر از ۱۰ درصد این استعلام‌ها جواب مثبت صادر شده، در حالی که اکتشاف، پایه استخراج معادن است و با این روند، فعالیت معدنی استان با تعطیلی مواجه می‌شود.
دبیر کمیسیون معدن اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با تاکید بر اینکه معدنکاران به‌دنبال آبادانی هستند و هیچ گاه تخریب را در اولویت کاری خود قرار نمی‌دهند، ابراز کرد: می‌توان ایجاد بخشی از زیرساخت‌ها در مناطق معدنکاری را برعهده معدنکاران قرار داد، اما منصفانه نیست که همه آن بر دوش فعالان این بخش استان انداخته شود.

استفاده از تجربه استان‌های دیگر

رئیس کمیسیون معدن و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان نیز گفت: کاشت و جابه‌جایی گون‌ها امکان‌پذیر است و استان‌هایی مانند ارومیه تجربیات خوبی در این زمینه دارند.
ولی‌الله منصوری اظهار کرد: مشکل دیگر معدنکاری استان، بحث ماشین‌آلات است که به استان‌ها تفویض اختیار شده، اما در استان زنجان به‌خوبی روی این موضوع کار نشده است.
رئیس کمیسیون معدن و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با تاکید بر اینکه تصمیم‌گیری پشت درهای بسته هیچ گاه جواب نداده و بیشتر کشورها از بخش خصوصی خود نظرخواهی می‌کنند، خاطرنشان کرد: همکاری نکردن بانک‌ها در ارائه تسهیلات با پروانه بهره‌برداری به‌عنوان ضمانت نیز جزو مشکلات معدنکاری استان محسوب می‌شود. منصوری افزود: مشکل بعدی معدنکاری در استان زنجان توقف ماشین‌آلات در گمرک است.

 سهم خوب زنجان از معدن

عضو دیگر هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان نیز گفت: استان زنجان سهم خوبی از معادن کشور دارد و ۷۰ درصد صادرات استان را صنایع فلزات رنگین شکل می‌دهد.
مهدی رنگ رونا با بیان اینکه معادن برای ادامه حیات خود نیازمند واردات مواد اولیه هستند، اظهار کرد: سهمیه خاک کم است؛ در نتیجه معدنکاران به‌دنبال واردات آن از خارج از کشور می‌روند.

نقش دانش‌بنیان‌ها

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در بخش معادن ۲ میلیارد دلار واردات وجود دارد که ۵۰ درصد آن مربوط به ماشین‌آلات است.
مصطفی طاهری اظهار کرد: بخش اعظمی از واردات که در حدود یک میلیارد دلار است به غیر ماشین‌آلات تعلق گرفته که این موضوع را می‌توان با جایگزین کردن شرکت‌های دانش‌بنیان حل کرد.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جایگزینی معادن با نفت در کشور کار خوبی است اما زیبنده ما نیست که خام‌فروشی کنیم، تصریح کرد: باید با دوراندیشی به‌دنبال صنایع و سرمایه‌گذاری‌هایی رفت که انرژی کمی را مصرف می‌کنند.
طاهری با بیان اینکه تولید ناخالص داخلی ما نسبت به مصرف انرژی ۱۰ برابر است، ابراز کرد: مجلس شورای اسلامی در بحث دانش‌بنیان به‌صورت جدی ورود کرده و فراکسیونی نیز در این زمینه تشکیل شده، اما نمی‌توان جایگاه معادن را در نظر نگرفت.

توسعه صنایع پایین‌دستی

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: باید صنایع پایین‌دستی معدن را توسعه داد و با ایجاد ارزش افزوده از خام‌فروشی پرهیز کرد تا چرخه‌های تولید، کامل شوند.
وی تاکید کرد: در حوزه معدنکاری مشکلاتی از جمله معارضان محلی باید ازسوی متولیان و نهادهای مرتبط حل شود اما باید منابع و منافع روستاها را نیز در نظر گرفت. گفتنی است شماری از فعالان معادن استان زنجان در این نشست به بیان مشکلات خود پرداختند که از آن جمله می‌توان به ایجاد دادسرای ویژه در زمینه معارضان محلی، مشکلات مربوط به ماشین‌آلات، مشکلات مربوط به تداخلات با محیط‌زیست و تداخلات با منابع طبیعی و مشکلات مربوط به پوشش گیاهی گون اشاره کرد.


چاپ