حمایت از صنایع داخلی در اصفهان

دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته از اول تا ۴ شهریور در اصفهان برگزار می‌شود. این گردهمایی فرصت ارزشمندی را فراهم خواهد کرد تا صاحبان صنایع فولادی و ماشین‌آلات معدنی، محصولات و توانمندی‌های خود را به‌صورت گسترده ارائه داده و آن را در معرض بازدید علاقه‌مندان و فعالان حوزه معدن قرار دهند. روزنامه صمت درباره اهمیت و برگزاری این نمایشگاه با فعالان معدنی گفت‌وگو کرده که در زیر می‌خوانید.

روزشماری برای نمایشگاه

نغمه کرمانی، مدیرعامل شرکت آراذوب اسپادان که در اصفهان فعالیت می‌کند، به صمت گفت: ما تولد شرکت خود را در دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی متالورژی، فولاد، ریخته‌گری، ماشین‌آلات و صنایع وابسته اصفهان جشن می‌گیریم، به همین دلیل برای برگزاری نمایشگاه روزشماری می‌کنیم. مدیرعامل این شرکت معدنی با اشاره به زمینه فعالیت این شرکت درباره اهمیت حضور در نمایشگاه سخن گفت و بیان کرد: ما در حوزه تجهیزات و مواد اولیه ریخته‌گری و فولادسازی فعالیت می‌کنیم و اغلب تمرکزمان روی ماسه‌ها است. از آنجایی که در این نمایشگاه افراد متخصص و توانمندی در حوزه فولاد، صنایع وابسته و ماشین‌آلات حضور دارند، مطمئن هستم می‌توانیم تعامل خوبی با آنها داشته باشیم. کرمانی با بیان اینکه شخصا ۸ دوره قبل در نمایشگاه تخصصی حوزه معدن در اصفهان شرکت کرده، خاطرنشان کرد: حضور در نمایشگاه موجب تعامل بیشتر با تولیدکنندگان و متقاضیان حوزه معدن می‌شود؛ اتفاقی که در غیر این صورت شاهد آن نخواهیم بود. این فعال معدنی درباره توانمندی‌های استان اصفهان در حوزه معدن گفت: اصفهان به‌عنوان قطب ریخته‌گری کشور شناخته می‌شود که نسبت به تهران و شهرهای دیگر توانمندی منحصر به‌فردی دارد. باتوجه به چند شهرک صنعتی که در تمامی نواحی اصفهان گسترده هستند و عمده فعالیت آنها نیز در زمینه فولاد و ریخته‌گری است، اصفهان به‌عنوان یک استان توانمند در عرصه اقتصاد فعال است. وجود شرکت‌های بزرگی چون ذوب‌آهن و فولاد مبارکه در این استان باعث شده نمایشگاه اصفهان نسبت به نمایشگاه‌های دیگر حوزه فولاد و متالورژی در کشور جایگاه بهتری داشته باشد. او تاکید کرد: حتی نمایشگاه‌های تهران با اینکه وسعت زیادی دارند، نتوانسته‌اند به پرباری نمایشگاه‌های اصفهان باشند.


 به این ترتیب امروز ارتباط تنگاتنگی بین شرکت‌ها در اصفهان شکل گرفته که در تهران دیده نمی‌شود. این فعال معدنی با اشاره به مشکلاتی که در بازار ایران وجود دارد، تصریح کرد: باتوجه به تحریم‌ها و رکود اقتصادی می‌توان گفت فعالیت در حوزه معدن امروز بسیار دشوار شده است. از طرف دیگر شرایط رقابتی بازار داخلی در حوزه توزیع و تامین مواد اولیه رشد کرده که درنتیجه آن رقابت میان فعالان حوزه معدن خیلی گسترده و دشوار شده است؛ از همین رو حضور در نمایشگاه باعث آشنایی ما با همکاران جدید و شناخت بازارهای نو می‌شود، ضمن اینکه فرصتی است که باوجود رکود اقتصادی بتوانیم از توانمندی‌های همکاران خود مطلع شویم.
 او با اشاره به مشکلاتی که تحریم‌ها برای فعالیت اقتصادی ایجاد کرده، گفت: وقتی مرزهای کشور بسته باشد و صادراتی انجام نشود، چرخش نقدینگی تنها در یک مجموعه و اتاق‌های در بسته اتفاق می‌افتد. امروز متاسفانه وجود تحریم‌ها باعث شده شاهد ضعف صادرات فولاد و مواد معدنی در کل کشور باشیم. در این بین شرکت‌هایی که تامین‌کننده مواد هستند کمتر تحت فشار بوده‌اند، اما شرکت‌های تولیدکننده اغلب با فشار روبه‌رو هستند. کرمانی ادامه داد: فراموش نکنیم اگر تولیدکنندگان فعالیت نکنند، شرکت‌های بازرگانی هم نمی‌توانند کاری از پیش ببرند. 

وقتی سرمایه‌ها از کشور خارج نشود، از بخشی به بخش دیگر منتقل می‌شود که این مسئله به‌هیچ‌وجه به نفع اقتصاد و سودآفرین نیست. در نهایت باور دارم که ادامه چنین روندی منجر به سقوط بسیاری از شرکت‌های تولیدی و تجاری خواهد شد.

رشد آگاهی با حضور در نمایشگاه

معین طلاپور، مسئول واحد بازرگانی شرکت صنایع فولاد کاویان گهر سیرجان نیز درباره اهمیت برگزاری نمایشگاه در اصفهان به صمت گفت: اصفهان بدون شک یکی از قطب‌های صنعتی کشور است و حضور در نمایشگاه‌های تخصصی آن موجب رشد آگاهی فعالان معدنی و علاقه‌مندان این حوزه می‌شود. 
این فعال معدنی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز در رویداد اصفهان حضور فعال داشته، اظهار کرد: تعامل با فعالان معدنی و شرکت‌های بزرگ مسئله نادری است که اغلب با حضور در نمایشگاه اتفاق می‌افتد. همچنین در این رویداد شاهد نمایش و حمایت از توانمندی‌ها و صنایع داخلی خواهیم بود که می‌تواند به رشد اقتصادی کمک کند. طلاپور با اشاره به اهمیت استفاده از ضایعات صنعتی و معدنی برای کمک به رشد اقتصادی خاطرنشان کرد: تا پیش از این بسیاری از ضایعات معدنی دور ریخته می‌شدند و کاربردی نداشتند، اما امروز اهمیت بهره از آنها مشخص شده است. مجموعه ما برای نخستین بار توانست از ضایعات صنعتی بهره ببرد و دست به تولید آهن اسفنجی به شیوه کوره تونلی بزند.
 او با بیان اینکه این روش برای نخستین بار در کشور به نتیجه رسیده، تصریح کرد: ما از سال ۹۷ از لجن ریزدانه‌ها و موادی که تاکنون قابلیت استفاده نداشتند، لوله‌ای تولید کرده‌ایم که جدید بوده و امیدواریم بتوانیم آن را در نمایشگاه به‌خوبی عرضه کنیم. طلاپور در پاسخ به این سوال که به‌عنوان بخش خصوصی در حوزه معدن با چه مشکلی روبه‌رو هستید، گفت: متاسفانه بازار از ثبات خاصی برخوردار نیست. 
در واقع یک روز قیمت‌ها بالا و روز دیگر پایین می‌رود که این مسئله برای تمامی فعالان اقتصادی مشکلاتی را ایجاد کرده است. این فعال معدنی درباره اینکه برای دستیابی به ثبات بازار چه پیشنهادی دارید، گفت: انتظار فولادی‌ها از دولت این است که بازار را مدیریت و دست دلال‌ها را از فعالیت اقتصادی کوتاه کند. متاسفانه یکی از دلایل اصلی بی‌ثباتی بازار حضور دلال‌ها و واسطه‌هایی است که هر روز به‌دنبال منافع شخصی خود هستند و برای کشور و اقتصاد دلسوزی نمی‌کنند.

کلام آخر...

معرفی توانمندی‌های صنایع متالورژی و ریخته‌گری ایران، افزایش حجم مبادلات بازرگانی با رویکرد صادراتی، تهیه و توزیع مواد اولیه و روش‌های تولید، تکمیل و تحویل محصولات مرتبط با صنعت متالورژی و ریخته‌گری، ارتقای تولیدات و بروزرسانی دانش فنی و آشنایی با دستاوردهای نوین صنعت متالورژی و ریخته‌گری، فراهم کردن زمینه‌های لازم برای شرکت‌های داخلی و خارجی و کارآفرینی و اشتغال پایدار و بومی‌سازی صنایع متالورژی و ریخته‌گری با هدف حمایت از صنایع داخلی از جمله اهداف برپایی دوازدهمین نمایشگاه اصفهان خواهد بود.


چاپ