در نشست بررسی توسعه گوهرسنگ‌های قیمتی مشهد مطرح شد

اولویت ایمیدرو، احیای معادن گوهر سنگ

از لحاظ زمین‌شناسی، استان خراسان دارای ظرفیت قابل‌توجهی از نظر ذخایر سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی است. مستندترین دلیل در این موضوع گزارش شرکت آب و خاک است که حدود ۴۰ سال قبل مسئولیت تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی را در شرق ایران، برعهده داشته است. در این گزارش به کشف کرندوم به رنگ آبی (سافیر) در این منطقه اشاره شده که اهمیت زیادی داشته و بیش از ۱۴ برابر طلا ارزش دارد.

چندی پیش ایمیدرو نشستی را در اصفهان برگزار کرد و گوهرسنگ‌های این استان را مورد توجه قرار داد. به‌دنبال این نشست ۲ بازارچه گوهرسنگ به‌صورت تخصصی با همکاری مسئولان محلی توسط بخش خصوصی در قالب کنسرسیوم افتتاح شد. این بار نشست دیگری در مشهد با همین عنوان برگزار شده تا مسئولان امر بر اهمیت گوهرسنگ‌ها تاکید کنند.


رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با توسعه صنعت گوهرسنگ، میزان اشتغال در این حوزه به ۵۰۰ هزار نفر تا سال ۱۴۰۵ می‌رسد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در نشست کارگروه ایجاد بازارچه گوهرسنگ‌های قیمتی مشهد، گفت: موضوع سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به‌عنوان امر مغفول و رها شده کشور، ۸ ماه قبل در دستور کار ایمیدرو قرار گرفت. وی افزود: پیش از این، هیچ ساختار و سازمانی برای اکتشاف، فرآوری و تامین ماشین‌آلات این صنعت شکل نگرفته بود. این نوع سنگ‌ها به‌صورت خام به خارج قاچاق و محصولات فرآوری آن به‌صورت غیررسمی وارد کشور می‌شده است.


رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به پیشگامی مشهد برای توسعه گوهرسنگ‌ها، تصریح کرد: خراسان رضوی شورای‌عالی سیاست‌گذاری این صنعت را با حضور معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و نیز تشکل‌های معدنی و گوهرسنگ‌ها تشکیل داد و کار را شروع کرد.
وی ادامه داد: برای ساماندهی این صنعت، با تشکیل کارگروه اجرایی به همراه ریاست معاونت طرح‌های توسعه معادن و صنایع معدنی و دبیری مدیریت زیرساخت، توجه به بازار، اکتشاف، فرآوری و بهبود محیط کسب و کار در اولویت قرار گرفت.
 صمت غریب‌پور با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه صنعت گوهرسنگ‌ها، گفت: ۶ کمیته در بخش‌های بازار و تجارت، اکتشاف و استخراج، استراتژی، فرآوری، اصلاح قوانین و آزمایشگاه مرجع تشکیل شد. وی ادامه داد: برای اصلاح قوانین با گمرک و بانک مرکزی جلساتی برگزار شده و در حال همکاری هستیم.


رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه اصرار ما ۱۰۰ درصد خصوصی بودن حوزه گوهرسنگ‌ها است، ابراز کرد: ایمیدرو در این زمینه، امر آموزش، اکتشاف، زیربنا، تسهیلات و استراتژی را هدف‌گذاری می‌کند. وی افزود: در ۲ هفته گذشته، در اصفهان ۲ بازارچه گوهرسنگ به‌صورت تخصصی با همکاری مسئولان محلی و صددرصد توسط بخش خصوصی در قالب کنسرسیوم افتتاح شد. غریب‌پور با بیان اینکه ایجاد بازارچه گوهرسنگ برازنده مشهد و استان خراسان رضوی است، گفت: این منطقه حداقل ۲۰ کانی ارزشمند در حوزه گوهر سنگ دارد؛ ضمن اینکه همجوار این استان، کشور افغانستان، یکی از بهترین گذرگاه‌های ورودی مواد خام این نوع سنگ‌ها است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به مزایای صنعت گوهرسنگ گفت: از جمله مزایای این صنعت، امکان اشتغال برای هر نفر با سرمایه‌گذاری ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است، همچنین می‌توان تا ۲۸۰ حرفه در این حوزه تعریف کرد.

وجود ۱۵ محدوده معدنی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی اعلام کرد: ۱۵ محدوده معدنی گوهرسنگ در خراسان رضوی وجود دارد.
علیرضا شهیدی در نشست کارگروه بازارچه گوهرسنگ‌های قیمتی مشهد گفت: از میزان دقیق ذخایر معدنی در حوزه گوهرسنگ‌ها اطلاعات دقیقی نداریم و نیاز به اقدامات اکتشافی است. با این حال، در خراسان رضوی ۱۵ محدوده امیدبخش مشخص کرده‌ایم. برخی کانی‌ها ناشناخته است که از ارزش جهانی برخوردارند.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گفت: در باطله‌های بسیاری از معادن مثل مس سرچشمه، سنگ فیروزه وجود دارد.
محمدجواد پیش‌بین، رئیس کانون جواهرات ایران نیز در این نشست با بیان اینکه یونسکو، مشهد را به‌عنوان شهر جهانی گوهرسنگ‌ها برگزیده است، گفت: مجموعه ایمیدرو و رئیس هیات عامل آن حمایت مستحکمی از گوهرسنگ‌ها دارند و با اقدامات این سازمان، حرکت مناسبی برای استخراج معادن این بخش شکل گرفته است.
وی افزود: در مشهد ۹ هزار کیلوگرم عقیق و همچنین ۸۵ درصد جواهر تولید می‌شود.

در کنار دولت هستیم

 صمت محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران گفت: به‌عنوان بخش خصوصی می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم و در کنار دولت و فعالان گوهرسنگ‌ها حضور داشته باشیم. وی افزود: هر زمان مدیران صاحب استراتژی در جایی متمرکز شوند، ما می‌توانیم برنامه را به پایان برسانیم.
بهرامن تصریح کرد: نمونه این حضور در بخش فلزات نظیر چادرملو، مبارکه و... مشاهده می‌شود که کارهای بزرگی را انجام داده‌اند. وی افزود: با مدیریت استراتژیک می‌توانیم در کنار هم، حوزه گوهرسنگ‌ها را توسعه دهیم.
رئیس خانه معدن گفت: در خانه معدن، کمیته تخصصی به‌نام گوهر سنگ‌ها داریم. در این حوزه، اولویت ما در ۳ ماه آینده، فعالیت در ۱۳ استان است. وی ادامه داد: با دانشگاه فردوسی مشهد، مسائل آموزشی را پیگیری می‌کنیم.

قابلیت سهم یک درصدی

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران در این جلسه گفت: باتوجه به مساحت و جمعیت یک درصدی ما در جهان، سهم ما از تجارت جهانی گوهرسنگ‌ها می‌تواند یک درصد باشد. وی ادامه داد: آقای غریب‌پور همت کرده و تمامی بخش‌ها اعم از دولتی و خصوصی را در موضوع گوهرسنگ‌ها به همکاری طلبیده است؛ از این رو شاهد تحول در اصفهان و خراسان رضوی هستیم. صمت شکوری با بیان اینکه هنرستان‌ها ظرفیت آموزش نیروی انسانی در بخش تراش و فرآوری را دارند، گفت: می‌توان در دانشگاه، رشته‌ای برای تربیت تکنیسین ایجاد کرد، با ایجاد شغل خانگی با سرمایه اندک، ارزش افزوده خلق کرد و برای کشور درآمد رقم زد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: استان‌های اصفهان و خراسان رضوی می‌توانند پایلوت این صنعت برای سایر استان‌ها باشند.

توجه به سنگ‌های قیمتی

ایرج موفق، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با تشکر از زحمات رئیس هیات عامل ایمیدرو در صنعت سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی که برای نخستین بار انجام شده، گفت: ما با حمایت رئیس هیات عامل ایمیدرو، بازارچه‌ای در مرکز تجاری اصفهان ایجاد کرده‌ایم. وی ادامه داد: این بازارچه در حال تکمیل است و ۳۲۰۰ مترمربع محیط به آن اختصاص یافته است. موفق گفت: باتوجه به وجود ۱۳۰ اندیس معدنی در استان، کار شناسایی معادن آغاز شده است. وی ادامه داد: در بازارچه‌ها به‌دنبال دریافت گواهینامه کیفیت هستیم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به نیازهای صنعت گوهرسنگ‌ها، گفت: حذف یا به حداقل رساندن تعرفه، آموزش و تربیت تکنیسین، ساماندهی قیمت و ایجاد شناسنامه، از جمله ضرورت‌ها است. وی ادامه داد: ایران می‌تواند سهم مناسبی از گردش مالی جهانی این صنعت، ارزش افزوده و اشتغال به‌دست آورد.

استفاده از استادان خارجی

هوشنگ شیشه‌بران، رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان نیز گفت: برای تقویت آموزش در این صنعت در بخش‌های تراش و تکنیسین، از کشورهای توانمند، استفاده می‌کنیم. وی افزود: آموزش‌های اولیه باید توسط مراجع استاندارد ارائه شود. شیشه‌بران تصریح کرد: آمادگی خود را برای فعالیت در بخش فرآوری به‌صورت مشترک، در مشهد و خراسان رضوی اعلام می‌کنیم.


چاپ