رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد

دستیابی گل‌گهر به جایگاه برتردر کنسانتره

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه عملکرد مالی و سرمایه‌گذاری گل‌گهر در سال ۹۸ قابل تقدیر است، تاکید کرد: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر باید برای دستیابی به جایگاه فناورترین شرکت ایران در زمینه کنسانتره و گندله برنامه‌ریزی کند و صاحب دانش فنی این دو محصول شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب‌پور در نشست کارگروه کنترل مدیریت ایمیدرو و گل‌گهر اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه به‌دلیل برخورداری از جایگاه ویژه در صنعت فولاد، مسئول دستیابی به فناورترین شرکت در این صنعت شد، از این رو گل‌گهر نیز باید در حوزه سنگ‌آهن، راهبری فناوری را برعهده گیرد. غریب‌پور همچنین درباره عملکرد مالی و سرمایه‌گذاری گل‌گهر، گفت: افزایش ۶۰ درصدی سرمایه‌گذاری شرکت گل‌گهر و افزایش دارایی‌ها از ۱۳ هزار میلیارد به ۲۲ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸، نشان‌دهنده همدلی مجموعه و دیدگاه توسعه‌گرایی این شرکت است.

وی افزود: رشد ۳۹ درصدی سود عملیاتی و رشد ۲۸ درصدی سود خالص این شرکت جای تشکر دارد چراکه افزایش درآمدها همزمان با افزایش ۳ درصدی تولید، کنترل هزینه‌ها و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، اتفاق افتاده و داشتن چشم‌انداز بلندمدت و رسیدن به سود ۳ برابری سرمایه تا ۱۴۰۴ در این شرکت قابل‌تقدیر است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به تولید ۱۶ میلیون تنی کنسانتره و ۱۲ میلیون تنی گندله در شرکت گل‌گهر، تصریح کرد: باتوجه به این حجم فعالیت، شرکت گل‌گهر باید برای دستیابی به جایگاه فناورترین شرکت ایران در زمینه کنسانتره و گندله برنامه‌ریزی کند و صاحب دانش فنی این دو محصول شود. رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن قدردانی از بانک سپه برای موافقت با افزایش سرمایه شرکت گل‌گهر، بیان کرد: خوشبختانه سرمایه این شرکت امسال، در ۲ مرحله ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند. وی ادامه داد: این شرکت می‌تواند متناسب با جریان نقدینگی (Cash Flow)، سود سهام را برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای مطابق با طرح جامع فولاد ذخیره کند. در این میان، افزایش سرمایه برای ۳، ۴ سال آینده در اختیار هیات‌مدیره باشد تا نگران اجرا شدن طرح‌های توسعه‌ای نباشند.

افزایش سهم بومی‌سازی

غریب‌پور با اشاره به تاکید مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بر بومی‌سازی یک میلیارد دلاری در بخش معدن و صنایع معدنی، گفت: شرکت گل‌گهر باید برای افزایش سهم از ۱۷ میلیون دلار برنامه‌ریزی صورت گرفته برای بومی‌سازی قطعات و تجهیزات، اقدام کند. وی افزود: باتوجه به نیاز سالانه این شرکت به ۲۸ میلیون تن سنگ آهن، باید منبع پایداری برای تامین سنگ آهن، به‌عنوان ماده اولیه وجود داشته باشد. در این زمینه ایمیدرو باید اقداماتی را انجام دهد.

استفاده از باطله‌ها به‌مثابه معدن جدید

غریب‌پور با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی شرکت گل‌گهر برای دستیابی به معادن زیرزمینی، گفت: این شرکت باید با بهره‌گیری از فناوری‌های روز، امکان شروع عملیات اجرایی در معدن زیرزمینی را فراهم کند.
وی ادامه داد: موضوع دیگر، فرآوری باطله‌ها است که چنانچه این شرکت به فرآوری ۴۰ میلیون تن باطله موجود در معادن خود ورود کند، مانند این است که یک معدن جدید را در کنار ۶ معدن موجود، راه‌اندازی کرده است.

اقدامات جهشی تولید، فروش و توسعه

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در این نشست ضمن قدردانی از حمایت‌های غریب‌پور از این شرکت معدنی، گفت: شرکت گل‌گهر به‌عنوان بازوی اجرایی ایمیدرو در سال ۹۸ در تولید، فروش و توسعه، اقدامات جهشی انجام داده است. وی ادامه داد: این شرکت سال گذشته در تولید کنسانتره ۳ درصد، گندله ۳ درصد و فروش داخلی این دو محصول از نظر تناژ ۵ درصد رشد داشته است. ملارحمان ادامه داد: سال گذشته، مجموع سرمایه‌گذاری‌های ارزی و ریالی این شرکت و شرکت‌های هم‌گروه ۸ هزار و ۲۸۳ میلیارد تومان بوده که برای حدود ۵۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است. این میزان سرمایه‌گذاری، بیش از ۶۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های سال‌های قبل بوده است.

افتتاح ۱۴ طرح در امسال


مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به افتتاح ۱۴ طرح در امسال گفت: مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها ۱۶ هزار و ۵۵۶ میلیارد تومان با اشتغال ۴۳۷۰ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم است.
وی ادامه داد: این شرکت ۱۳ طرح آماده کلنگ‌زنی برای امسال دارد که میزان سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی آن به ترتیب ۱۲۲۴ میلیون یورو و ۱۰ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان با اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ۶۴۶۴ نفر است.


۹۰ هزار قطعه بومی‌شده در گل‌گهر


ملارحمان خاطرنشان کرد: این شرکت در دو برنامه جداگانه برای ۱۴۰۴ و ۲۰۳۰ برنامه افزایش ظرفیت محصولات و زیرساخت‌ها را دارد.
گفتنی است باتوجه به گزارش ارائه شده در منطقه گل‌گهر ۱۲۰ هزار قطعه برای بومی‌سازی وجود دارد که تاکنون ۹۰ هزار قطعه (۷۵ درصد) بومی‌سازی شده است. سال گذشته نیز هزار قطعه، بومی‌سازی شد. به‌گفته ملارحمان، میزان پیشرفت طرح انتقال آب خلیج‌فارس به گل‌گهر نیز در قطعه اول ۹۵ درصد، قطعه دوم ۸۸ درصد و قطعه سوم ۸۵ درصد است. بنا به این گزارش، چندی پیش کارگروه کنترل مدیریت ایمیدرو و گل‌گهر به‌عنوان سومین کارگروه کنترل مدیریت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی در ایمیدرو برگزار شده است.

گل‌گهر در هشتمین نمایشگاه کرمان

هفته گذشته هشتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی و تجهیزات وابسته استان کرمان با حضور مسئولان استانی و مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جنوب‌شرق کرمان برگزار شد.
در این نمایشگاه که فرصت مناسبی برای گردهمایی معدنی‌ها و صنایع وابسته بود، شرکت‌های مختلف معدنی و صنایع معدنی و صنایع وابسته از جمله شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، آخرین دستاوردهای اکتشاف، استخراج، فرآوری، صادرات، سرمایه‌گذاری و ماشین‌آلات خود را به نمایش گذاشتند.


چاپ