در بررسی درخواست فعالان معدنی از وزیر آینده صنعت، معدن و تجارت عنوان شد

سیاست‌گذاری برمبنای عرضه و تقاضا

منیر حضوری: تامین ماشین‌آلات معدنی ازجمله نیازهای اولیه رشد فعالیت معدن است که چند سالی است به‌دلیل افزایش نرخ دلار و کاهش ارزش ریال با مشکل روبه‌رو شده است. معدنکاران مدت‌ها است که درخواست دارند دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت شرایط دسترسی به ماشین‌آلات را برای آنها تسهیل کند تا بتوانند با دغدغه کمتری دست به فعالیت معدنی بزنند.

روزنامه صمت درباره اینکه معدنکاران برای دسترسی آسان به ماشین‌آلات معدنی چه درخواست‌هایی از وزیر آینده و در کل وزارت صنعت، معدن و تجارت دارند، با فعالان این حوزه گفت‌وگو کرده است.

صدور مجوز رسمی و قانونی واردات ماشین‌آلات معدنی

 صمت منوچهر جلالی، فعال معدنی در پاسخ به این سوال که برای دسترسی آسان به ماشین‌آلات معدنی چه درخواستی از وزیر آینده و در کل وزارت صنعت، معدن و تجارت دارید، اظهار کرد: ما این انتظار را داریم که وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز رسمی و قانونی واردات ماشین‌آلات معدنی را صادر کند، به‌طوری که تمام دستگاه‌های دولتی وادار به تمکین و عمل به دستورات شوند.
این فعال معدنی با اشاره به نقش بانک‌ها در رونق فعالیت معدنی گفت: همزمان با این سیاست باید نقدینگی موردنیاز جهت واردات ماشین‌آلات خارجی به کشور توسط بانک‌های ذی‌ربط ازجمله بانک صنعت و معدن در اختیار متقاضیان به‌ویژه بخش خصوصی قرار گیرد. البته ارائه وام‌های کم‌بهره با اقساط بلندمدت نیازمند نظارت دقیق ارگان‌های ذی‌صلاح بر روند کار است تا همگان به‌تناسب بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
جلالی درباره اینکه چقدر سیاست‌های تسهیل در واردات ماشین‌آلات می‌تواند به رشد بخش معدن کمک کند، خاطرنشان کرد: درصورتی‌که سیاست‌گذاری دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت برمبنای اصول علمی- فنی و مکانیسم عرضه و تقاضا با کمک کارشناسان صاحب‌نظر در بخش‌های معدنی تنظیم شود و از حمایت اجرایی مالی و حقوقی دولت به‌صورت ۱۰۰ درصد برخوردار باشد، به‌طورقطع می‌تواند در رشد معدن موثر باشد؛ به‌ویژه در وضعیت کنونی کشور که تحریم کار را سخت کرده است.
فراموش نکنیم در شرایط تحریم نفتی درصورتی‌که به معادن و صنایع معدنی از هرجهت توجه و از آن حمایت عملی شود، می‌تواند در رشد اقتصادی، اشتغالزایی، محرومیت‌زدایی و درنهایت رونق و جهش تولید تاثیر بسزایی داشته باشد. او تاکید کرد: برای رشد معدن، نقش و حمایت مسئولان ذی‌ربط در امور معدن ازجمله وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار کلیدی است.
این فعال معدنی در پاسخ به این سوال که ضعف ماشین‌آلات معدنی چه ضربه‌ای به بخش معدن و در کل اقتصاد می‌زند، گفت: ضعف ماشین‌آلات در مواردی می‌تواند به بخش معدن ضربه بزند که عبارتند از تولید مواد معدنی موردنیاز کشور، رونق و راندمان تولید، تعمیرات غیرضروری ماشین‌آلات، امکان بروز حوادث کارگاهی، مصرف بی‌رویه سوخت، صرف هزینه‌های گزاف سرویس و نگهداری.
او تاکید کرد: در موارد اشاره‌شده تحقق رشد اقتصادی و ارائه تسهیلات کم‌بهره به بخش معدن مشروط به حمایت واقعی و عملی دولت، مجلس و قوه قضاییه خواهد بود.

اهمیت آینده‌پژوهی در بخش معدن

 صمت رضا نوری، فعال معدنی با بیان اینکه باید در سیاست‌ها نگاه بلندمدت داشته باشیم، بیان کرد: باید برای تهیه ماشین‌آلات موردنیاز بر تولید داخل تمرکز کرده و برای تحقق آن سیاست‌های داخلی را اصلاح کنیم. نباید خود را وابسته به ورود ماشین‌آلات خارجی کنیم و به‌طور مداوم از دولت بخواهیم که واردات آن را تسهیل کند.
این فعال معدنی درباره اینکه چه انتظاری از وزیر آینده دارید، بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت باید طوری شرایط را فراهم کند که شرکت‌های داخلی خود به سمت تولید تشویق شوند. درحال‌حاضر به‌دلیل اعمال تحریم‌ها شرایط سختی در کشور حاکم است؛ بنابراین دولت و وزارتخانه باید راهکارهایی در این زمینه پیدا کنند.
نوری با تاکید بر اینکه نباید قوانین دست‌وپاگیر داشته باشیم، اظهار کرد: انتظار ما این است که قوانین و مقررات طوری تسهیل شود که معدنکاران دسترسی بهتری به ماشین‌آلات داشته باشند. همان‌طور که مشخص است، هرچه فناوری و ماشین‌آلات بهتری داشته باشیم، استخراج بهتر و ارزش‌افزوده بیشتری برای کشور حاصل می‌شود.
این فعال معدنی با بیان اینکه در داخل کشور توان و دانش لازم را داریم، بیان کرد: وقتی یک استراتژی داشته باشیم و بتوانیم برای بلندمدت برنامه‌ریزی کنیم، می‌توانیم به نتایج بهتری برسیم؛ بنابراین باید از تولید داخل حمایت شود تا بتوانیم دست به تولید مستقل بزنیم.
نوری با بیان اینکه باید بر دیدگاه تشکلی تاکید کرد، گفت: درحال‌حاضر خانه معدن ایران کمیته‌های مختلفی دارد که یکی از آنها کمیته ماشین‌آلات است. معمولا در جلسات این کمیته، اعضا نظرات خود را مطرح می‌کنند و به‌دنبال این هستند که از طریق خانه معدن به نتایج مطلوب برسند. خانه معدن نیز نظر بیشتر معدنکاران را به سازمان‌های ذی‌ربط منتقل می‌کند و انتظار این است که سازمان‌های ذی‌ربط به حرف دل معدنکاران گوش دهند.
عضو خانه معدن ایران با اشاره به اهمیت دستیابی به یک پنجره واحد، خاطرنشان کرد: گاهی معدنکار برای فعالیت خود به چندین سازمان یا اداره سر می‌زند و به‌طور مداوم با قوانین ضدونقیض روبه‌رو می‌شود، درحالی‌که کار معدنکار باید در یک روز حل شود، نه اینکه گمرک، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد هر کدام نظرهای مختلفی داشته باشند و او را سردرگم کنند. او تاکید کرد: هرچه وزارتخانه و دولت بتواند کار را برای معدنکار تسهیل کند، تولید داخلی هم به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند.
نوری با اشاره به اینکه ضعف ماشین‌آلات ضربه مهلکی را به بخش معدن وارد می‌کند، تصریح کرد: اساس کار معدن استخراج و بهره‌برداری از ماشین‌آلات معدنی است. اگر این مهم تامین نشود پایه فعالیت معدن هم از بین می‌رود. البته تجربه ثابت کرده ما با هر روشی که بتوانیم فعالیت معدنی را پیش می‌بریم اما چه‌بهتر که بتوانیم شرایط را تسهیل و راه را هموار کنیم تا در افق ۱۴۰۴ به اهداف مدنظر برسیم.
این فعال معدنی با تاکید بر اینکه باید از امروز خود را برای سال ۲۰۵۰ آماده کنیم، گفت: دنیا با تمرکز بر آینده‌پژوهی به سمت فناوری‌های برتر در بخش معدنکاری حرکت کرده، درحالی‌که ما هنوز در مرحله ابتدایی و تهیه ابزارآلات معدنی هستیم. امیدوارم نگاه آینده‌پژوهانه در کشور ما هم وجود داشته باشد تا بدانیم قرار است به کجا برسیم.


چاپ