توسعه مناطق محروم با رشد معدنکاری

براساس آمار بانک جهانی از هر ۵ شغل، ۴ شغل مربوط به بنگاه‌های کوچک و متوسط است که این بنگاه‌ها در مجموع بیش از ۸۵ درصد اشتغال موجود را ایجاد کرده‌اند. ازآنجایی‌که بخشی از معادن در مناطق کم‌برخوردار قرار دارند، رونق معادن کوچک در این مناطق نقش مهمی در اشتغال و توسعه کشور بازی می‌کند.

رشد معادن کوچک و متوسط در مناطق مختلف کشور یکی از مسائل موردتوجه دولتمردان در سال‌های اخیر بوده است. طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس در ایمیدرو با هدف تامین مواد اولیه صنایع معدنی، توسعه مناطق محروم و ایجاد اشتغال در سال ۹۸ کلید خورد تا به توسعه معدن بپردازد.
در سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معادن و صنایع معدنی در مناطق محروم و کمتربرخوردار چند سیاست را ابلاغ کرد. به‌طور مثال اینکه شرکت‌ها حساب‌های مالی خود را به مناطق معدنی ببرند و جذب نیرو به‌ویژه نیروی غیرمتخصص از همان منطقه انجام شود. همچنین مطرح شد تامین مواد اولیه باید از استان‌ها باشد تا به‌نوعی شاهد آشتی معدن با اهالی مناطق معدنی باشیم.
روزنامه صمت در این شماره بر اهمیت رشد معدن در مناطق کمتربرخوردار ازجمله سیستان‌وبلوچستان و کردستان تمرکز کرده و به دنبال پاسخ به این سوال است که فعال کردن معادن کوچک چقدر به تامین معاش و رشد اشتغال در این مناطق کمک می‌کند.

معرفی مناطق امیدبخش
محمدباقر دری، معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به اقدامات سازمان زمین‌شناسی در سال ۹۸ در مناطق کم‌برخوردار گفت: سال گذشته دراستان کردستان بر پهنه سقز تمرکز کردیم. در این پهنه کار ژئوفیزیک هوایی را انجام دادیم و تعدادی از مناطق امیدبخش را معرفی کردیم.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به برنامه‌های این سازمان در امسال برای پهنه سقز تصریح کرد: احتمال دارد در امسال این پهنه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنیم. اگر برنامه‌ها آنطور که خواستیم پیش نرفت و واگذاری‌ها عملیاتی نشد، به‌طور حتم سازمان زمین‌شناسی کار اکتشاف تکمیلی روی این پهنه را انجام خواهد داد. او با اشاره به آغاز پروژه‌هایی در زمینه کشف طلا در این استان نیز اظهار کرد: در استان کردستان پروژه‌های ژئوشیمی مناسبی را برای کشف عناصر معدنی مختلف ازجمله طلا آغاز کرده‌ایم. دری در ادامه به اقدامات سازمان زمین‌شناسی در استان سیستان‌وبلوچستان اشاره کرد و گفت: این استان یکی دیگر از مناطق کم‌برخوردار کشور است که برای مطالعات ژئوفیزیک در برنامه ما قرار دارد. در استان سیستان‌وبلوچستان چند محدوده طلا را بررسی کردیم و کار حفاری زمینی آن را در سال گذشته به پایان رساندیم. او تاکید کرد: درحال‌حاضر نمونه‌هایی که از این مناطق گرفته‌ایم در دست آنالیز و تجزیه و تحلیل است و به‌محض اتمام آن گزارش‌های تکمیلی را ارائه خواهیم کرد. معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پاسخ به این پرسش که معدن چقدر می‌تواند به رشد اشتغال در مناطق کم‌برخوردار کشور کمک کند، اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های معدن این است که اغلب در محروم‌ترین مناطق پیدا می‌شود. هرجا که معدن باشد به همراه آن کارخانه، اشتغال و امنیت هم ایجاد می‌شود. او تاکید کرد: همانطور که می‌بینیم در هر جایی از کشور که معدنی وجود داشته در کنار آن آبادانی و رونق اقتصادی هم شکل گرفته است؛ بنابراین معدنکاری ازجمله فعالیت‌هایی است که می‌تواند به مناطق محروم رونق دهد و باعث شود بیکاری و مشکلات اقتصادی از آن منطقه رخت بربندد.

دولت حامی مناطق کم‌برخوردار
عباسعلی ایروانی، مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ویژگی‌های مثبت معادن کوچک در مناطق کم‌برخوردار گفت: یکی از ویژگی‌های معادن کوچک این است که اشتغال بیشتری نسبت به معادن بزرگ ایجاد می‌کنند و با این امتیاز می‌توانند مناطق محرومی که بازار محدودی دارند را تحت پوشش قرار دهند.
مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معادن کوچک اغلب نیازهای منطقه را تامین می‌کنند، اظهار کرد: ازآنجایی‌که معادن کوچک از نظر مواد معدنی، میزان تولید و بازار اهمیت فرامنطقه‌ای ندارند، متناسب با نیازهای منطقه خود شکل می‌گیرند. به‌این‌ترتیب اگر نیازهای منطقه کمتر باشد، این معادن هم به‌طور طبیعی در اندازه کوچک فعالیت می‌کنند.
ایروانی با بیان اینکه استان‌های کم‌برخوردار، سرمایه‌گذار کمتری دارند، گفت: باتوجه به اینکه مردم مناطق محروم ممکن است از درآمد و نقدینگی بالایی برخوردار نباشند، اغلب در زمینه فعال‌سازی معادن کوچک دچار مشکل هستند.
مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش دولت و سازمان‌های دولتی در راه‌اندازی معادن کوچک در مناطق کم‌برخوردار گفت: دولت تا جایی که بتواند کمک می‌کند و تسهیلاتی را در اختیار مناطق محروم قرار می‌دهد. از سازمان‌های دولتی به‌طور مثال می‌توان به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی اشاره کرد که مناطق کم‌برخوردار را دسته‌بندی و تا آنجا که توانسته کمک کرده‌اند که نیازهای آنها برطرف و معادن کوچک در این مناطق فعال شوند.


چاپ