در بررسی ارتباط دانش و معدنکاری مطرح شد

افزایش تولید با تکیه بر دانش معدنکاری

چندی پیش رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر ضرورت اختصاص بخشی از بودجه شرکت‌های معدن و صنایع معدنی برای توسعه برنامه‌های تحقیقاتی و پژوهشی از محل افزایش سرمایه و لزوم این مهم گفت: قراردادهای بین ایمیدرو و دانشگاه‌ها با رویکرد بومی‌سازی، موجب کاهش نیازهای ارزی می‌شود. خداداد غریب‌پور تاکید کرد: باتوجه به اهمیت ارتباط دانشگاه و صنعت در جهش تولید، امسال نیز برنامه‌های مشارکتی بین ایمیدرو و دانشگاه‌ها بیش از پیش مورد توجه است.

روزنامه صمت در بررسی ``اهمیت ارتباط معدنکاران و مسئولان با دانش و دانشگاه به سراغ کارشناسان این حوزه رفته است.

رشد فرآوری با دانش
غلامرضا ملاطاهری، مدیر آموزش ایمیدرو با بیان اینکه امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که باید بتوانیم آنها را حل کنیم و برنامه‌ریزی‌های خود را پیش ببریم، اظهار کرد: ایمیدرو از سال گذشته برنامه‌های خوبی در حوزه آموزش و پژوهش داشته و در این راستا جلسات ماهانه‌ای را برای احیای معادن کوچک و بزرگ بخش خصوصی برگزار کرده است. این جلسات که با همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، صندوق سرمایه‌گذاری معادن و مرکز تحقیقات فرآوری برگزار شده به‌دنبال رشد آموزش فعالان معدنی بوده است.
مدیر آموزش ایمیدرو با اشاره به اهمیت استفاده از دانش روز در بخش معدن اظهار کرد: در حوزه پژوهش و فناوری سعی ما این است که بتوانیم فناوری‌های روز را در اختیار معادن کوچک بخش خصوصی قرار دهیم. در این زمینه از تبصره ۱۰ قانون بودجه استفاده کردیم تا بتوانیم با همکاری دانشگاه‌های کشور و بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت شود، پروژه فرآوری را برای معادن تعریف کنیم. او ادامه داد: درواقع با این کار شناسنامه‌ای را به معدندار تحویل می‌دهیم تا حد و حدود فرآوری مورد نیاز برای تولید اقتصادی را بداند. ایمیدرو این نسخه را برای معادن غیرفعال تنظیم کرده تا بتوانند رونق بگیرند.
ملاطاهری با تاکید بر اینکه ایمیدرو نیازهای آموزشی معادن را احصا کرده، بیان کرد: پرسنل بسیاری از معادن کوچک نیازمند آموزش تخصصی معدنکاری مثل آتشباری، حفاری، روش‌های زیرزمینی استخراج و مسائل محیط‌زیستی هستند. ایمیدرو به شکل رایگان و با ارتباطی که با سازمان نظام مهندسی و دانشگاه‌ها دارد، دانش لازم را در اختیار معادن کوچک‌مقیاس و بزرگ بخش خصوصی قرار می‌دهد تا بهره‌وری افزایش یابد و گام موثری برای رشد تولید در کشور برداشته شود.

رابطه برد-برد دانشگاه و مسئولان
رسول حمیدزاده مقدم، دانشیار دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی سهند تبریز درباره چگونگی وضعیت ارتباط دانشگاه با شرکت‌های معدنی گفت: درحال‌حاضر این ارتباط ایده‌آل نیست؛ بنابراین ما به معاونت معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی پیشنهاد داده‌ایم تا دانشگاه را به‌عنوان مشاور علمی این سازمان در نظر بگیرند و از تجارب اساتید و دانشگاه‌ها بهره‌مند شوند. دانشیار دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی سهند تبریز با اشاره به عملکرد اساتید در دانشگاه‌های کشور اظهار کرد: هدف اصلی ما در دانشگاه این است که دانشجویان درگیر کارهای اجرایی و واقعی شوند تا بعد از فارغ‌التحصیلی کارآیی لازم را داشته باشند، خود صاحب‌نظر شوند و دانش خود را در اختیار معدنکاران قرار دهند. اساتید علاقه دارند که بیشتر دانشجویان اطلاعات لازم را داشته باشند و بتوانند با ارائه توانمندی خود شغل مرتبط به رشته تحصیلی‌شان را به‌دست بیاورند. حمیدزاده مقدم ادامه داد: معدن جزو رشته‌هایی است که دانشجویان آن باید به‌طور مرتب از معادن بازدید کنند و از نزدیک معدن را ببینند. بنده براساس تجربه‌ای که در دانشگاه‌های مختلف ایران، آلمان و هلند دارم سعی می‌کنم دانشجویان را حداقل یک بار در هر ترم به بازدید از معدن ببرم؛ اما انتظار ندارم همان لحظه دانشجو ارزش بازدید را متوجه شود چراکه به‌مرور آن را درک می‌کند. این استاد دانشگاه با بیان اینکه امروز وضعیت بازدید دانشجوها بهتر از گذشته شده، ادامه داد: ما در دوران دانشجویی مبلغی را جمع می‌کردیم تا یک کارشناس ما را به بازدید معدن ببرد اما در شرایط حاضر اوضاع خیلی بهتر شده است. در استان‌هایی ازجمله اصفهان، یزد، کرمان و آذربایجان برای دانشجویان شرایط خوبی فراهم شده و آنها می‌توانند بازدیدهای مداومی از معادن داشته باشند اما در تهران به‌دلیل اینکه کسی حوصله تشریفات اداری و هماهنگی‌ها را ندارد این مهم هنوز آنطور که باید اجرایی نمی‌شود. حمیدزاده مقدم با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه و مسئولان مربوطه در بخش معدن اظهار کرد: ازآنجایی‌که هر تصمیمی نیاز به اطلاعات درست و جامع دارد، مدیران کشور برای تصمیم‌گیری در زمینه معدن و صنایع معدنی باید به اطلاعات اولیه و جامع رجوع کنند. او تاکید کرد: اگر دانشگاه بتواند اطلاعات فنی و فناوریکی را به‌صورت واقعی در اختیار تصمیم‌گیران بگذارد کمک شایسته‌ای به رشد صنعت و معدن کرده است. این مهم در شرایطی محقق می‌شود که دست‌اندرکاران بخش صنعت و معدن کشور هم اهمیت این موضوع را درک کنند. او بابیان اینکه رابطه دانشگاه و مسئولان یک رابطه دوطرفه و برد-برد است، گفت: درحال‌حاضر ۵۰ درصد دانشجویان حوزه معدن در مقاطع فوق‌لیسانس و دکترا مشغول تحصیل هستند که مسئولان می‌توانند با بهره از دانش آنها به رشد اقتصادی کشور سرعت بخشند؛ ضمن اینکه از آنها حمایت کرده‌اند؛ بنابراین دو طرف از مزایای این همکاری بهره‌مند می‌شوند.


چاپ