با بررسی اهمیت رعایت ایمنی در معادن زغال‌سنگ مطرح شد

عملکرد مثبت نظام مهندسی در حفظ استانداردها

منیر حضوری: براساس آمارهای ارائه شده ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از ۵ هزار و ۶۰۰ معدن فعال در کشور وجود دارد که ۱۱۵ مورد آن مربوط به زغال‌سنگ است. در این معادن بیش از ۱۷ هزار نفر مشغول کار هستند که نسبت به کارکنان دیگر معادن آمار بالایی است.

به نسبت آمار زیاد اشتغال در این دسته از معادن به‌دلیل کار زیرزمینی، میزان تلفات انسانی هم بالا است، به‌طوری که بیشترین آمار تلفات انسانی معدنی در کشور مربوط به معادن زغال‌سنگ است و در مناطق طبس (خراسان جنوبی)، زرند (کرمان)، زیرآب و سوادکوه (مازندران) شاهرود (سمنان) و استان گیلان شاهد آن هستیم. آخرین بار در اردیبهشت ۱۳۹۶ بر اثر انفجار معدن زمستان‌یورت در استان گلستان ۴۳ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند. صمت باتوجه به ریسک بالای کار در این معادن به سراغ کارشناسان رفته تا درباره اهمیت ایمنی اشتغال و نظارت بر آن اطلاعاتی را به‌دست آورد که در زیر می‌خوانید.

سهم بالای اشتغال در معادن زغال‌سنگ
 صمت سعید صمدی، دبیر انجمن زغال‌سنگ درباره سهم این نوع معادن در رشد اشتغال اظهار کرد: معادن زغال‌سنگ جزو معادن نیروبر هستند؛ به این معنی که تعداد زیادی افراد در آنها فعالیت می‌کنند. برعکس معادن دیگر که اساس کارشان بر تجهیزات، لودر و بلدوزر است، معادن زغال‌سنگ بر نیروی انسانی تکیه دارند؛ بنابراین بخش قابل‌توجهی از اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند.
دبیر انجمن زغال‌سنگ درباره تعداد افرادی که در معادن زغال‌سنگ مشغول کار هستند، گفت: درحال‌حاضر حدود ۱۷ هزار نفر به‌طور مستقیم در معادن زغال‌سنگ فعالیت می‌کنند؛ بنابراین معادن زغال‌سنگ جزو معادنی هستند که با حجم سرمایه‌گذاری کم، اشتغال زیادی ایجاد می‌کنند. صمدی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به تعداد زیاد نیروی کار، چقدر مقررات سختگیرانه برای ارتقای ایمنی معادن در نظر گرفته می‌شود، گفت: ازآنجایی‌که معادن زغال‌سنگ در کشور ما زیرزمینی هستند، به همان اندازه هم در معرض آسیب‌های مختلف قرار دارند؛ به این ترتیب برای رعایت ایمنی باید پروتکل‌هایی را لحاظ کنند. 
او تاکید کرد: باتوجه به حادثه‌خیز بودن معادن زغال‌سنگ تمامی فعالان معدنی در این حوزه سعی می‌کنند موارد اعلام شده را رعایت کنند.
صمدی با اشاره به نهادهای مسئول برای نظارت بر ایمنی این دسته از معادن گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت پروتکل‌هایی را تدوین و تصویب کرده که همه باید براساس آن عمل کنند. البته خوشبختانه چندی پیش نیز وزارتخانه اصول مورد نظر را ارتقا داد و شرایط سخت‌تری را مشخص کرد. او ادامه داد: به هر حال پروتکل‌های ایمنی از ۳ کانال قابل پیگیری است که شامل بازرسان وزارت کار، وزارت صنعت، معدن و تجارت استان و سازمان نظام مهندسی معدن است. 
این فعال معدنی در پاسخ به این پرسش که چقدر سازمان نظام مهندسی معدن ایران به‌عنوان یک مرجع رسمی نسبت در اجرای دقیق مقررات ایمنی در این بخش موفق بوده، بیان کرد: نظام مهندسی بسیار موفق عمل کرده و می‌توان گفت بار نهادهای دیگر را هم به‌دوش کشیده است. این سازمان در یک سال اخیر کار بسیار جامع و دقیقی را در حوزه زغال‌سنگ انجام داده است. 
او تاکید کرد: زغال‌سنگ تنها کانی بود که سال گذشته کل معادن آن مورد بازرسی قرار گرفت. ۲ ناظر و بازرس ازسوی سازمان نظام مهندسی تمامی قوانین و پروتکل‌ها را چک کردند؛ بنابراین خوشبختانه سازمان نظام مهندسی بسیار موفق عمل کرده است.

لزوم فرهنگ‌سازی
نورالدین رحیمی، مشاور مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی در پاسخ به این پرسش که معادن زغال‌سنگ استان مازندران چه سهمی از اشتغال دارند، اظهار کرد: براساس آمار رسمی سازمان نظام مهندسی معدن استان تعداد نیروهای معدنی ۳۸۷۳ نفر است که از این تعداد ۲۲۴۸ نفر در معادن زغال سنگ مشغول کار هستند. این تعداد به‌طور تقریبی ۶۲ درصد نیروها را شامل می‌شود و نشان می‌دهد معادن زغال‌سنگ بیشترین آمار را در اشتغال این بخش دارند.
 صمت رحیمی در پاسخ به این سوال که چقدر مقررات سختگیرانه برای ارتقای ایمنی معادن زغال‌سنگ در نظر گرفته می‌شود، بیان کرد: ما باتوجه به تخصص و تجربیات خود تذکرات لازم را برای رعایت نکات ایمنی در قالب تراکت و بنر و همچنین به‌صورت مشاوره به کارگران می‌دهیم و در این زمینه تمام تلاش خود را می‌کنیم. ایمنی نخستین شرط کار است و رعایت آن در معادن زغال‌سنگ به‌دلیل کار زیرزمینی بسیار مهم است. 
نکته مهم این است که رعایت نکات ایمنی به‌صورت یک فرهنگ در کل معادن درآید و هر کس ایمنی را به صورت فردی رعایت کند تا شاهد هیچ‌گونه حادثه‌ای در معادن نباشیم.
مشاور مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ البرز مرکزی در پاسخ به این سوال که سازمان نظام مهندسی معدن ایران به‌عنوان یک مرجع رسمی در ارتباط با رعایت اصول ایمنی چقدر موفق عمل کرده، گفت: این سازمان خیلی خوب عمل کرده اما می‌تواند بهتر از این هم باشد. امیدوارم با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دیگر معادن زغال‌سنگ و تجربیات اعضای متخصص سازمان نظام مهندسی شاهد رعایت ایمنی بهتر و همچنین بهره‌وری و افزایش تولید بیشتر باشیم.


چاپ