معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح کرد

گل‌گهر پیشگام در حل مشکلات زیست محیطی

منطقه معدنی گل‌گهر با داشتن معادن غنی سنگ آهن یکی از مطرح‌ترین قطب‌های فعال معدنی صنعتی در خاورمیانه است که قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان دارد.

یکی از مسائلی که مورد توجه فعالان محیط‌زیست است لزوم رعایت استانداردهای زیست محیطی و توسعه پایدار از سوی معدنکاران است. از آنجایی‌که معادن بخشی از منابع طبیعی را تخریب می‌کنند و به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند؛ در نتیجه یکی از مسئولیت‌های شرکت‌های معدنی کاهش آسیب به محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور است. در این بین شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از جمله شرکت‌هایی است که در این حوزه گام‌های مثبتی برداشته و دغدغه زیست‌محیطی دارد.

اجرای تاکیدات رهبر انقلاب
خسرو شهبازی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور که به اتفاق مدیران کل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان و مسئولان شهرستان در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر حضور پیدا کرد، از نقش مثبت این شرکت معدنی صنعتی سخن گفت و از پروژه‌های اخیر این شرکت بازدید کرد.
 به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شهبازی همزمان با دهه مبارک فجر در راستای مشارکت در امر احیای عرصه‌های منابع طبیعی به بازدید از پروژه ذخیره نزولات آسمانی دشت چاه دراز منطقه گل‌گهر (افتتاح فاز ۲ پروژه) و جنگلکاری‌های انجام شده پرداخت. افتتاح پروژه کنترل هرزآب همراه با بذرکاری بذور جنگلی در سطح ۱۵۰۰ هکتار با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و اداره منابع طبیعی از دیگر برنامه‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سفر به منطقه گل‌گهر بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و هیات همراه در ادامه این بازدید، در جلسه رفع موانع تولید و گسترش همکاری‌های محیط‌زیستی و فعالیت‌های شرکت در بحث منابع طبیعی که با حضور معاونان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در محل سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.
 شهبازی با بیان اینکه تاکید رهبر معظم انقلاب همواره بر حفظ منابع و توجه به طرح‌های آبخیزداری است، گفت: خوشبختانه امروز می‌بینیم در گل‌گهر فرمایشات و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در حوزه منابع طبیعی به خوبی تحقق پیدا کرده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: معادن به هرحال بخشی از منابع طبیعی را تخریب می‌کنند اما خوشبختانه گل‌گهر، خود پیشقدم شده و برای همه موارد و اینکه چگونه به منابع طبیعی آسیب کمتری وارد شود چاره‌اندیشی می‌کند. در این روند ما هم از طرح‌های منابع طبیعی گل‌گهر به ویژه احداث پارک جنگلی استقبال می‌کنیم.

ایجاد ۲۵۰ هکتار کمربند سبز
محمدرضا شهسواری، معاون فنی مهندسی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با بیان اینکه هر فعالیت معدنی در هر جایی، یکسری آسیب به منابع طبیعی وارد می‌کند، گفت: در شرکت گل‌گهر با تدوین و تنظیم سند طرح جامع آب در سال ۱۳۹۱ و اقدامات و مطالعاتی که در حوزه انرژی شکل گرفته است، سعی کردیم نه تنها جلوی از بین رفتن منابع طبیعی را بگیریم بلکه منافع زیادی را نصیب بومیان و عشایر ساکن منطقه کنیم.
معاون فنی مهندسی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم گل‌گهر در حوزه منابع طبیعی، ایجاد حدود ۲۵۰ هکتار کمربند سبز با کاشت گونه‌های بومی منطقه بوده است، گفت: در ادامه اقدامات‌مان در حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست به دنبال احداث یک پارک جنگلی بزرگ در منطقه گل‌گهر و در مجاورت جاده شیراز هستیم. شهسواری افزود: این پارک جنگلی که ۳۳۰ هکتار است در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر سیرجان و ۳۰ کیلومتری شرکت گل‌گهر در منطقه سیاه کوه واقع شده است و دارای یک موقعیت فوق‌العاده استراتژیک با منظره بسیار عالی است که طراحی آن انجام و بودجه آن نیز تخصیص داده شده و فقط منتظر اخذ مجوزها هستیم. معاون فنی مهندسی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با بیان اینکه این پارک جنگلی به سیستم آبیاری قطره‌ای مجهز خواهد شد، گفت: به طور قطع این پارک یکی از شاخص‌ترین فضاهای سبز در کشور خواهد شد، نقاط بسیاری نیز در بخش‌های تفریحی، ورزشی، گردشگری، حیات وحش و.... دیده شده است و گونه‌های بومی خود منطقه نیز در آن کاشته خواهد شد.

گام مثبت گل گهر در محیط زیست
ایمان عتیقی، معاون مدیرعامل و مدیر مجتمع گل‌گهر نیز با بیان اینکه این اقدامات در راستای مسئولیت‌های اجتماعی از سوی گل‌گهر انجام می‌شود، گفت: شرکت گل‌گهر در بحث محیط‌زیست و حیات وحش در منطقه اقدامات خوبی انجام داده است. معتقد هستیم که باید به عشایر منطقه و حیات وحش منطقه به هر شکلی کمک کنیم.
 عتیقی افزود: تعاملات خوبی بین مجموعه گل‌گهر و منابع طبیعی برای رعایت الزامات محیط زیستی و منابع طبیعی وجود دارد و ما خواهان تداوم و گسترش این تعاملات و همکاری‌ها هستیم. گفتنی است در این جلسه، ایجاد تعامل برای تشکیل کمیته‌هایی به منظور صدور مجوزهای لازم زیست‌محیطی و منابع طبیعی برای شرکت‌های منطقه گل‌گهر مورد بحث قرار گرفت که قرار شد این موضوع با تعیین اولویت در دستور کار اداره کل منابع طبیعی استان قرار گیرد. همچنین بنا شد مجوزهای لازم برای احداث پارک جنگلی و فعالیت کارخانه‌های منطقه گل‌گهر در امر تولید با اولویت برای گل‌گهر، صادر شود تا شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر بتواند با قدرت بیشتری برنامه‌ها و اهداف خود را پیش ببرد.


چاپ