خطر تحریم‌ها برای معادن کوچک

تحریم‌های امریکا علیه ایران در حوزه نفت و معدن برای اقتصاد کشور بسیار مضر بوده است.

هرچند ممکن است معادن کشور نسبت به نفت محدودیت‌های کمتر و شرایط بهتری داشته باشند اما به هر حال در سطح بین‌المللی ما را با مشکلات جدی‌ای روبه‌رو می‌کنند که عواقب خوشایندی ندارد. اینکه تاکید داشته باشیم نگرشمان را از نفت به معدن تغییر دهیم کاملا نادرست است. وقتی ما تحریم می‌شویم به هر حال درآمدهایمان بسته و مانع‌تراشی‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ در نتیجه برای تحریم‌کنندگان فرقی ندارد که این درآمد از نفت یا معدن تامین می‌شود.
تحریم در بسیاری از بخش‌ها می‌تواند نقشی فلج‌کننده داشته باشد، یکی از این موارد معادن کوچک است. در واقع تحریم می‌تواند موجب بسته شدن معادن کوچک شود. امروز هزینه یک تست ساده، آزمایشگاه یا تهیه ماشین‌آلات به قدری برای فعالان این حوزه زیاد شده است که برای معدنکار عملا صرف نمی‌کند.
به عنوان راهکار باور دارم که ما باید بر تولید و رشد توانمندی‌های داخلی تمرکز کنیم. وقتی توان تولید داشته باشیم دیگران نمی‌توانند با ابزار تحریم مانور داده و ما را تهدید کنند. بازارهای دنیا به مواد معدنی ایران نیاز دارند. اگر بر ارتقای ارزش افزوده آن تمرکز کنیم می‌توانیم بهتر از این عمل کنیم. بنابراین با تکیه‌بر توان داخلی و ظرفیت‌هایی که در اختیارداریم می‌توانیم گام‌های مثبتی در جهت رشد اشتغال و اقتصاد کشور برداریم.
سعید چهره چلگانی ـ استاد دانشگاه لولئا سوئد


چاپ