خودتحریمی مانع رشد بومی‌سازی

دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و زنجیره تامین فولاد (سیمکس۲۰۲۰) سه‌شنبه ۸ بهمن به پایان رسید.

در این نمایشگاه که در فضای پردیس دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان برگزار شد بر موارد مختلفی ازجمله لزوم توجه به بومی‌سازی، حمایت دولت از فعالان معدنی، مدیریت فرآیندهای تولید بهبود مستمر کیفیت و فرآیندهای مهندسی معکوس تاکید شد. همچنین کارگاه‌های مختلفی به همت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و گهرزمین در سالن همایش‌های این نمایشگاه برگزار شد. گفتنی است دور نخست این نمایشگاه سال گذشته در کرمان برگزار شد اما این بار سیمکس با حضور مسئولان و شرکت‌های معدنی معتبر در سیرجان با مساحتی بیشتر تشکیل شد.

مجلس حامی بومی‌سازی
محمدمهدی زاهدی، نماینده مجلس شورای اسلامی در کرمان و راور در حاشیه بازدید از این رویداد درباره اهمیت برگزاری نمایشگاه سیمکس ۲۰۲۰ در سیرجان به صمت گفت: از آنجایی که در این نمایشگاه به قطعه‌سازی توجه شده است و توانمندان این حوزه همه در یک مرکز جمع شده‌اند، نمایشگاه کیفیت لازم را دارد.
نماینده مجلس شورای اسلامی در کرمان و راور تاکید کرد: قطعات مختلفی که توسط نیروهای داخل کشور ساخته‌شده و حمایت‌هایی که مجموعه‌هایی ازجمله گل‌گهر، گهرزمین، چادرملو، جهان فولاد از رشد قطعه‌سازی در کشور داشته‌اند، باعث افتخار است. اگر این روند ادامه پیدا کند باعث می‌شود در آینده نزدیک ۷۰ درصد قطعات موردنیاز صنعت فولاد کشور را تامین کنیم و باکار بیشتر این مهم می‌تواند به بیش از ۹۰ درصد برسد. او اظهار امیدواری کرد که در بخش قطعه‌سازی بتوانیم خودکفا شده و صادرکننده این صنعت باشیم.
زاهدی درباره رشد بومی‌سازی و قوانین حمایتی مجلس در این خصوص گفت: خوشبختانه اقدامات زیادی در مجلس برای رشد بومی‌سازی انجام‌شده و قوانین خوبی در راستای حمایت مجلس شورای اسلامی از شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و مراکز تحقیق و توسعه داریم. هرکجا در زنجیره تولید دانش را وارد کرده‌ایم و به توانمندی خود ایمان داشتیم، توانستیم گام‌های مهمی برداریم.
او در ادامه با انتقاد از خودتحریمی‌ها گفت: عوارض، گمرک و... از مواردی است که دست تولیدکننده را می‌بندد و مانعی جدی برای رشد بومی‌سازی می‌شود. بنابراین مسئولان باید اقدامات لازم برای پایان خودتحریمی علیه صنایع کشور را انجام دهند.
نماینده مردم کرمان در پایان درباره اینکه نمایشگاه در فضای دانشگاه آزاد واحد سیرجان تشکیل‌شده است، گفت: این مسئله فرصت خوبی را برای صنعت و دانشگاه فراهم کرده است تا با هم‌افزایی یکدیگر در جهت خودکفایی کشور در حوزه صنعت و معدن گام بردارند.

ساخت دستگاه انبارش و تخلیه
سامان سلطانی، معاون اجرایی گروه صنعتی منگان که در این نمایشگاه شرکت کرده، به صمت گفت: این نمایشگاه باهدف شناسایی توانمندی‌های داخلی و خدماتی که در داخل قابل انجام است، برگزار شده است. بنابراین هر شرکت و تولیدکننده‌ای با حضور در سیمکس می‌تواند فعالیت شرکت‌های دیگر را مشاهده کند و با آنها تعامل داشته باشد. تامین‌کنندگان ماشین‌آلات خاص نیز می‌توانند در این فضا راحت‌تر تولید خود را معرفی کنند.
سلطانی با اشاره به توانمندی‌های شرکت خود در راستای رشد بومی‌سازی بیان کرد: مجموعه ما موفق شده دستگاه استاکر و ریکلایمر (انبارش و تخلیه) را به‌صورت ترکیبی برای شرکت گهرزمین بسازد. این دستگاه جزو نخستین پروژه‌هایی است که با ظرفیت ۲ هزار تن در ساعت در ایران در حال ساخت است و با شکل پکیج اولیه در نمایشگاه سیرجان ارائه‌شده است. امیدواریم تا شهریور سال آینده این دستگاه آماده نصب و راه‌اندازی شود.
این فعال معدنی با معرفی کشورهای رقیب در ساخت این دستگاه و بیان توانمندی‌های داخلی گفت: آلمان و ایتالیا ازجمله کشورهای تولیدکننده این دستگاه هستند اما مهندسان داخلی توانسته‌اند در طراحی، ساخت و اجرای آن به توان خود تکیه کرده و سعی کنند این دستگاه را دیگر از خارج وارد نکنند.
او با اشاره به اهمیت بومی‌سازی در داخل کشور و نقش آن در ایجاد اشتغال و صرفه‌جویی ارزی گفت: در حوزه ساخت تجهیزات و تامین سیستم‌های انتقال مواد در معادن، دانش فنی را بومی کرده‌ایم. ماشینی که ساخته‌ایم حدود ۶۰۰ تن وزن دارد، ۵ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی ایجاد می‌کند و در یک بازه ۱۸ ماهه که این پروژه در حال انجام است حدود ۱۵۰ هزار نفر روز اشتغال ایجاد می‌کند.
سلطانی در پایان با اشاره به اهمیت حمایت دولت از تولیدکننده داخلی بیان کرد: ما به‌تنهایی نمی‌توانیم پیش برویم و به‌طورقطع به حمایت دولت نیاز داریم.
در شرایط حاضر تولیدکننده مشکلات دست و پاگیری دارد که باید برطرف شود. اگر می‌خواهیم شرکت‌هایی که عرق ملی داشته و قدمت ۴۰ ساله دارند، ادامه کار بدهند باید از آنها حمایت کنیم چراکه بدون حمایت دولت کوچک‌تر و درنهایت حذف می‌شویم.


چاپ