برگزاری سیمکس۲۰۲۰ در قلب صنعت فلزات و ذوب آهن ایران

دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و زنجیره تامین فولاد ۵ تا ۷ بهمن ۹۸ در محل دانشگاه آزاد اسلامی سیرجان درحال برگزاری است.

دور نخست این نمایشگاه سال گذشته در کرمان برگزار شد اما این بار نمایشگاه سیمکس با حضور شرکت‌های معتبر در سیرجان برگزار می‌شود. با توجه به اینکه در سیرجان زنجیره تامین فولاد از سنگ آهن تا محصول نهایی شمش و میلگرد تکمیل شده و منطقه گل‌گهر نیز تولیدکننده بیش از ۵۰ درصد سنگ آهن کشور است، امسال این نمایشگاه با مساحتی بیشتر و برنامه‌ریزی بهتر برگزار می‌شود. در واقع ظرفیت‌های سیرجان به‌عنوان یک شهر معدنی و فولادی دلیل برگزاری این نمایشگاه در سیرجان است.

نمایشگاهی برای تمام مدیران
کامبیز کاظم‌پور، مدیرعامل شرکت فراماشین جهان‌گستر که در حوزه ماشین‌آلات و استخراج معدن فعالیت می‌کند با بیان اینکه سال قبل هم در این نمایشگاه حاضر شده است، از تجربیات خود به صمت گفت.
وی اظهار کرد: سال گذشته به این خاطر که این نمایشگاه در کرمان برگزار شد اکثرا مدیران بالادستی حاضر شدند و مدیران میانی و پایین دستی نتوانستند حضور پیدا کنند.
 بنابراین از آنجایی‌که امسال این نمایشگاه در سیرجان برگزار می‌شود امیدواریم مدیران میانی و مهندسین اجرایی کارخانجات مس و آهن نیز از این رویداد بازدید کنند و حضوردر نمایشگاه صرفا به مدیران رده بالا خلاصه نشود.
او تاکید کرد: حضور تمامی مدیران در نمایشگاه می‌تواند در بازاریابی محصولات ما نقش بسیار موثری داشته باشد.
مدیرعامل شرکت فرا ماشین جهان‌گستر در پاسخ به این سوال که چه انتظاری از نمایشگاه سیمکس دارید با ابراز خرسندی از اینکه امسال این رویداد معدنی در سیرجان برگزار می‌شود، بیان کرد: سال گذشته چون بیشتر معادن از کرمان دور بودند، فعالان معدنی نتوانستند در نمایشگاه حضور داشته باشند اما از آنجا که سیرجان به قلب صنعت فلزات و ذوب آهن ایران نزدیک است در نتیجه انتظار داریم نمایشگاه پرباری داشته باشیم.
 او تاکید کرد: همچنین سیرجان نسبت به کرمان به کارخانجات معدنی نزدیک‌تر است به طور مثال می‌توان به رفسنجان و مس بابک اشاره کرد؛ بنابراین نزدیکی این نمایشگاه به کارخانه‌ها و شرکت‌های معدنی باعث می‌شود متخصصان معدنی هم بتوانند حضور داشته باشند.
او در پاسخ به این سوال که شرکت در نمایشگاه چقدر موثر است، گفت: ما به دنبال حضور در بازار هستیم و قصدمان این است که فعالان معدنی ببینند که به تعامل با آنها علاقه‌مند هستیم.
کاظم‌پور با تاکید بر اینکه ماندگاری در بازار مهم‌تر از سود است، گفت: باوجود اینکه کار ما اقتصادی نیست، سعی می‌کنیم در حوزه معدن بمانیم و همچنان کار کنیم چرا که برای ما افزایش اعتبار و شناسانده شدن به بازار کلیدی است. خیلی‌ها در بخش معدن کار کرده و بعد از مدتی به دلیل روبه‌رو شدن با مشکلات شغل خود را عوض می‌کنند اما حضور در بازار و امید به آینده باعث می‌شود که ما همچنان روی پای خود بایستیم.

رونق صنایع پایین‌دستی
ارسلان شجاعی، مدیر پروژه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی و فعال در دبیرخانه تجهیزات معدنی و سیمانی در شرکت شهرک‌های صنعتی استان کرمان در پاسخ به این سوال که اهمیت برگزاری نمایشگاه در کشور چیست، به صمت گفت: نمایشگاه همواره در انسجام بخشیدن به تلاش‌ها در زمینه بومی‌سازی در کشور نقش مثبتی داشته و فرصت مناسبی برای جامعه صنعتی و معدنی کشور و فعالان این حوزه فراهم کرده است.
در این رویداد مشارکت‌کنندگان می‌توانند شاهد صنعتی پایدار، چابک، جهانی، همراه با مزیت رقابتی و دانش محور باشند.
 بنابراین برپایی نمایشگاه‌ها همواره در جهت رونق صنایع پایین‌دستی و کاهش هزینه‌های تولید صنایع مادر و معرفی فناوری‌های روز و نوآورانه نقش موثری دارد. شجاعی درباره اینکه سیمکس چقدر به توسعه بخش معدن کمک می‌کند، اظهار کرد: مطمئنا برگزاری این نمایشگاه هدفمند در حوزه صنایع معدنی که یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد کشور است باعث پویایی و افزایش بهره‌وری در صنعت کشور می‌شود. امیدواریم با شکل گیری این نمایشگاه قدم‌های موثری در زمینه تقویت صنایع معدنی برداشته شود.
این فعال معدنی درباره برگزاری این دور از نمایشگاه در سیرجان نیز گفت: با توجه به اینکه شهرستان سیرجان به سرعت به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود مطمئنا برگزاری این نمایشگاه در این شهرستان مفید و مثمر ثمر خواهد بود.
او درباره انتظاری که از این نمایشگاه دارد، گفت: بالندگی هر کشوری در گرو رشد و حمایت از ایده‌های نو است، در همین راستا اولویت این نمایشگاه حمایت از شرکت‌های استارت‌آپی، دانش‌بنیان و تأمین‌کنندگان مستعد کشور است و سعی می‌شود تا جایی که امکان دارد زمینه برای فعالیت هر چه بیشتر آنها و تقویت همکاری‌شان با شرکت‌های تولیدی فعال در این حوزه فراهم شود.
شجاعی ادامه داد: در همین راستا برگزاری نخستین استارت‌آپ حوزه سیمانی و معدنی در استان کرمان، با توجه به تعدد واحدهای فعال در این دو حوزه برای تاریخ ۱۵تا۱۷ بهمن در دست اقدام است. در شرایط کنونی که حکام سلطه‌گر قصد دارند با اعمال تحریم‌های پیاپی بر صنایع ایران و ایجاد محدودیت‌های بین‌المللی در این صنعت اشتغال‌زا و ارزآور ایجاد اخلال کنند وظیفه داریم با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و تبدیل تهدیدات به فرصت زمینه را برای رونق بیش از پیش این صنعت فراهم کنیم. گفتنی است شرکت‌های بزرگ کشور از جمله فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، توکا فولاد، فولادسنگ مبارکه، شرکت‌های فولادسازی مثل MMTE و شرکت شکوفا صنعت پویا، شرکت ملی صنایع مس ایران، تامین‌کنندگان داخلی و خارجی و نمایندگان ایرانی برندهایی از ترکیه، هندوستان، سوئد، آلمان، نروژ و چین نیز در این نمایشگاه حضور دارند. این نمایشگاه در مساحتی حدود ۸هزار مترمربع در محل پردیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان درحال برگزاری است.


چاپ