در پنل تخصصی « ارزیابی اقتصادی پروژه‌های معدنی و صنعتی» نمایشگاه فلزات غیرآهنی مطرح شد

نقش مهندسی تخمین و ارزشیابی در اقتصاد معدن

منیر حضوری: در دومین روز نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) و در ادامه برگزاری کارگاه‌های تخصصی و آموزشی این همایش ۳روزه، پنل تخصصی « ارزیابی اقتصادی پروژه‌های معدنی و صنعتی» برگزار شد.

اهمیت نگاه علمی به معدن
محمدرضا سلطانی، عضو سازمان نظام مهندسی معدن ایران در پنل «ارزیابی اقتصادی پروژه‌های معدنی و صنعتی» با اشاره به ویژگی منحصربه‌فرد بخش معدن اظهار کرد: تجدیدناپذیری و بین‌النسلی بودن ذخایر معدنی، برخورداری از ارزش‌افزوده ذاتی و قابلیت ارتقای آن، مزیت نسبی در افزایش قدرت ملی، تأثیرپذیری از نرخ بازارهای جهانی، انفال بودن آن، غیرتکراری بودن پروژه‌های معدنی، نبود آزادی در انتخاب محل، دوره سرمایه‌گذاری طولانی و مخاطره بالا در بازگشت سرمایه ازجمله مواردی است که معدن را خاص کرده است.
این استاد دانشگاه بابیان اینکه ذخایر معدنی تجدیدناپذیر و بین‌النسلی هستند، اظهار کرد: اگر برنامه‌ریزی در این ذخایر مناسب نباشد به تضییع ماده معدنی منجر می‌شود. بنابراین مدیران معدنی باید به این نکته توجه کنند که ذخایر امانتی بین‌النسلی هستند و برنامه صحیحی را برای استفاده از آنها اتخاذ کنند. او ادامه داد: ارزش مواد معدنی ذاتی است و همه کارها را طبیعت انجام داده، بنابراین خیلی مهم است که ما به‌عنوان فعال معدنی چه‌کاری را برای معدن انجام می‌دهیم.
این عضو سازمان نظام‌مهندسی ایران با اشاره به اینکه باید به معدن نگاه علمی داشته باشیم، اظهار کرد: علم اقتصاد یعنی رویکردی که از منابع، دانش، مدیریت و زمین استفاده بهینه در توزیع و بهره‌برداری صورت گیرد. در ادامه اقتصاد معدن هم یک رویکرد مهندسی تخمین، ارزشیابی و ارزیابی است.
او ادامه داد: وظیفه اقتصاد مهندسی این است که بین گزینه‌های مختلف بررسی کند چه اقدامی سود بیشتری دارد چراکه به‌نوعی ارزیابی اقتصادی مطالعه فرصت است. اقتصاد مهندسی عبارت است از مجموعه‌ای از تکنیک‌های ریاضی برای ساده کردن مقایسه اقتصادی پروژه‌های صنعتی و یا به‌عبارت ساده‌تر، ابزار تصمیم‌گیری برای انتخاب.
سلطانی درباره اهمیت دانش مدیریت در این بخش اظهار کرد: ۳ شاهراه مدیریتی وجود دارد که شامل کلاسیک، رفتار انسانی و علم مدیریت است. دراین‌بین اقتصاد مهندسی عبارت از مجموعه‌ای از تکنیک‌های ریاضی برای ساده کردن مقایسه اقتصادی پروژه‌های صنعتی، معدنی و یا به عبارت ساده‌تر، ابزار تصمیم‌گیری برای انتخاب است.
این استاد دانشگاه درباره اهمیت ارزیابی در پروژه‌های معدنی گفت: ارزیابی مقدماتی فنی اقتصادی یک دارایی معدنی شامل مطالعه و بررسی گزینه‌های مختلف، توجیه‌پذیری یا توجیه‌ناپذیری اقتصادی و انتخاب گزینه برتر به‌عنوان قلب فرآیند ارزیابی است. او ادامه داد: وجوه ارزیابی یک طرح شامل ملزومات بازار، مکان‌یابی، بررسی فنی و مالی، ارزیابی اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی است.

انتظارمان بیش از اینها بود
سامان شهراز، رئیس هیات مدیره شرکت مدیریت و پردازش اطلاعات مکانی آرکا که به‌عنوان یک شرکت مهندسی مشاور در حوزه تامین تصاویر ماهواره‌ای فعالیت می‌کند و در این نمایشگاه غرفه دارد درباره اهمیت برگزاری دومین نمایشگاه غیرآهنی‌ها به صمت گفت: ما به دنبال بازاریابی و معرفی شرکت و محصولاتمان هستیم لذا سعی کردیم در این نمایشگاه حاضر شویم. امروز با مخاطبان خود تجدید دیدار کردیم که تجربه منحصربه‌فرد و خاص شرکت در نمایشگاه است.
رئیس هیات مدیره شرکت مدیریت و پردازش اطلاعات مکانی آرکا درباره خدماتی که این شرکت ارائه می‌دهد، گفت: ما تامین تصاویر ماهواره‌ای برای فعالان معدنی، کشاورزی و عمرانی در مناطق صعب‌العبور را بر عهده‌داریم. بنابراین در مناطقی که دسترسی محدود است پهپادهای ما فعالیت می‌کنند.
شهراز با اشاره به اینکه انتظارش از نمایشگاه غیرآهنی‌ها بیش از اینها بود، بیان کرد: هرچند اطلاع‌رسانی خوب بوده است اما متاسفانه تعداد بازدیدکننده‌ها کم است که شاید دلیلش شرایط جوی و برودت هوا باشد. البته روز دوم تعداد بازدیدکننده‌ها افزایش پیدا کرد اما هنوز آنطور که انتظار می‌رود، نیست.
این غرفه‌دار معدنی ادامه داد: امروز شرایط بازار چندان مناسب نیست و در نتیجه آن بیشتر شرکت‌ها با مشکل روبه‌رو شده‌اند. بخشنامه‌های جدید بخش معدن باعث شده بسیاری از شرکت‌های معدنی سیاست‌های انقباضی در پیش‌گرفته و سعی کنند ریسک چندانی را نپذیرند.
او در ادامه تاکید کرد: سیاست‌هایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیش‌گرفته مزید بر علت شده و کار بخش معدن را سخت‌تر کرده است.
این سخنران در پایان درباره آسیب‌پذیر بودن فعالان معدنی اظهار کرد: نخستین بخشی که در بحران‌ها صدمه می‌بیند پروژه‌های معدنی هستند. مجموعه ما هم به‌عنوان مهندس مشاور در نخستین قسمت مطالعات معدن قرار دارد که احتمال ضربه به آن وجود دارد. او تاکید کرد: در شرایط فعلی آنهایی که اول از همه ضرر می‌کنند معمولا شرکت‌های مهندسی مشاور هستند و باید هوای آنها را داشت.

اکتشاف را جدی بگیریم
شاهو رضایی، مدیر توسعه تجارت شرکت سیگنال دلتا پارس نیز که در حوزه اکتشاف معدن فعالیت می‌کند یکی دیگر از غرفه‌دارانی بود که در نمایشگاه شرکت و با صمت گفت‌وگو کرد. او با اشاره به اهمیت شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه فرصت خوبی برای فعالان بخش‌های مختلف ازجمله معدنکاران فراهم می‌کند. نمایشگاه غیرآهنی‌ها نیز به این خاطر که به‌صورت تخصصی در حوزه کانسارهای غیرفلزی فعال بوده می‌تواند مثمر ثمر واقع شود.
وی با بیان اینکه انتظار ما این است که از چنین نمایشگاه‌هایی استقبال بیشتری شود، اظهار کرد: به دلیل شرایط آب و هوایی آنطور که انتظار می‌رفت از این نمایشگاه بازدید نشده است.
او با اشاره به اهمیت اکتشاف در حوزه معدن اظهار کرد: اکتشاف معدن آنطور که باید و شاید جدی گرفته نشده است. هرچند کارهای اکتشافی معادن بزرگ‌مقیاس به‌خوبی انجام‌شده است اما در این حوزه هنوز چالش‌های زیادی وجود دارد. او تاکید کرد: باید در جامعه معدنی ایران جا بیفتد که اکتشاف نوعی سرمایه‌گذاری است.


چاپ