بخش خصوصی بازیگر اصلی معادن کوچک‌مقیاس

طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس کشور با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌های معادن کوچک، افزایش تولید مواد معدنی، ثروت آفرینی ملی و اشتغال‌زایی در کشور به ویژه مناطق کمتر برخوردار، از اواخر سال ۹۶ آغاز شد.

از همان زمان، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت، رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران را به عنوان مجری طرح برگزید. متعاقب آن، اجرای طرح از سوی ایمیدرو بر عهده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران قرار گرفت. یکی از اهداف مهم این طرح، شبکه‌سازی گسترده میان سرمایه‌گذاران و دارندگان مجوزهای معدنی است که در این مسیر، بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالای بخش خصوصی، یکی از اولویت‌های دولت و مجری این طرح محسوب می‌شود. در این میان، بهره‌مندی از توان و ظرفیت تشکل‌های بخش معدن و صنایع معدنی به‌عنوان نماینده فعالان بخش خصوصی معدن کشور، یکی از ارکان طرح است. این موضوع سبب پایدار ماندن طرح و ایجاد ضمانت برای اجرای آن خواهد بود.
بنابراین، از همان آغاز راه، نمایندگان خانه معدن ایران و کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در شورای هماهنگی طرح حضور مستمر داشته و همواره در تمامی تصمیم‌گیری‌های کلان و خرد طرح، مشارکت داشته‌اند.
 در راستای نقش‌آفرینی هرچه بیشتر بخش خصوصی و تشکل‌ها، همواره در جلسات استانی طرح، از نمایندگان تشکل‌ها و خانه معدن استان‌ها به‌عنوان نماینده فعالان معدنی آن استان دعوت شد تا بتوانند همگام با مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ذی‌ربط و نمایندگان مجری طرح، در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم سازی‌های مربوطه نقش پررنگ تری داشته باشند.
از ابتدای سال ۹۸، با برگزاری جلسات مستمر با انجمن‌های تخصصی و خانه معدن استان‌ها، معادن کوچک مقیاس به تفکیک استان یا تفکیک نوع ماده معدنی موضوع فعالیت انجمن بررسی می‌شود. این تشکل‌ها می‌توانند پیشنهادهای خود را مشتمل بر اطلاعات معادن موردنظر برای احیا و فعال سازی، به دبیرخانه طرح ارسال کنند.
منبع: ایمیدرو
سیدرضا عظیمی ـ مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس


چاپ