در آستانه برگزاری دومین نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) مطرح شد

به دنبال رقابتی سالم میان تامین‌کنندگان بخش معدن

منیر حضوری: دومین نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) امسال از ۲۹ دی تا اول بهمن در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه بر فلزات غیرآهنی با موضوع‌هایی چون اکتشاف، استخراج و فرآوری تاکید دارد. در این همایش سه‌روزه شاهد حضور مهمان‌های داخلی و خارجی خواهیم بود. اهداف و برنامه‌های این همایش چه در حوزه اکتشاف و چه در حوزه‌های استخراج و فرآوری این است که حرف‌های جدیدی مطرح شود. سخنرانی، کارگاه‌های تخصصی و آموزشی جزو برنامه‌های اصلی این همایش هستند.
در این نمایشگاه به تمام فلزات غیرآهنی پرداخته می‌شود و تنها بر یک عنصر خاص تاکید نمی‌شود. طلا، مس، آلومینیوم و سرب و روی همه به یک اندازه مهم هستند. خواسته‌های فعالان این حوزه به گوش مسئولان می‌رسد تا اقتصاد در این صنایع به‌خوبی به گردش درآید.

ظهور فناوری‌های عرصه معدن
محمدحسین دهقانی تفتی، مدیر شرکت کانی فناوران یزد که در حوزه کانی‌های غیرآهنی فعالیت می‌کند به صمت گفت: نمایشگاه به این خاطر که فناوری‌های عرصه معدن را به منصه ظهور می‌رساند، مهم است؛ هرچند باتوجه به تحریم‌ها در این زمینه به مشکلاتی برخورده‌ایم و آنطور که شایسته است نمی‌توانیم پیش برویم. او با اشاره به وضعیت معادن در کشور گفت: به جز تعداد محدودی از معادن بیشتر ماشین‌آلاتی که در معدن استفاده می‌شود به‌طور معمول ابتدایی و سنتی هستند که این امر ناشی از فشار تحریم‌ها است.
این مشاور استخراج در شرکت‌های معدنی با بیان اینکه تبادل اطلاعات در نمایشگاه می‌تواند مفید باشد، اظهار کرد: باتوجه به تحریم‌ها و مشکل در ورود فناوری از خارج باید به نیروهای داخلی تکیه کنیم. از آنجایی که بیشتر معادن در کشور کوچک هستند و رشد آنها می‌تواند به اقتصاد کمک کند، این معادن با شرکت در نمایشگاه می‌توانند از روش‌های جدید و دانش بومی بهره‌مند شوند. او تاکید کرد: تامین‌کنندگان معدن باید بر روش‌هایی متمرکز شوند که هزینه‌های حمل‌ونقل و فرآوری را پایین می‌آورد. به‌این‌ترتیب نمایشگاه از این جهت که می‌تواند به اقتصادی کردن فعالیت معدن کمک کند، مفید است.
دهقانی تفتی درباره دستاوردهای شرکت در نمایشگاه نیز گفت: ما با حضور در نمایشگاه با شرکت‌های مختلف تبادل‌نظر و روش‌های مختلف را بررسی می‌کنیم. روش‌هایی که برای اکتشاف، استخراج و ادامه کار معدنکاری مفید است.

کسب اطلاعات جامع و روز
محمد حیدرزاده، فعال معدنی در گفت‌وگو با صمت درباره اهمیت برگزاری نمایشگاه غیرآهنی‌ها گفت: برگزاری این نمایشگاه به شکل تخصصی اتفاق مثبتی است؛ به این دلیل که مس، روی و... به‌طور معمول در حاشیه فولاد و آهن نادیده گرفته می‌شدند اما امروز با برگزاری چنین نمایشگاهی استقلال و توجه به آنها بیشتر می‌شود.
حیدرزاده در ادامه به نقطه‌ضعف این نمایشگاه نیز اشاره کرد و گفت: معدنکاری و تجهیزات معدنی برای فولاد و مس یعنی آهنی‌ها و غیرآهنی‌ها به‌طور مشترک ارائه می‌شود. ماشین‌آلات حفاری و معدنکاری در این دو بخش متفاوت نیست و همه وسایل مشترک است؛ در نتیجه از نقاط ضعف این نمایشگاه می‌توان به دوری دو بخشی که مشترکات زیادی دارند اشاره کرد.
این فعال معدنی با اشاره به اینکه در نمایشگاه می‌توان شاهد تبادل‌نظر بود، اظهار کرد: نکته مهمی که باید در نمایشگاه به دنبال آن باشیم این است که معدنکاران که مصرف‌کننده تجهیزات و ادوات هستند اطلاعات جامع و به‌روزی را از تامین‌کنندگان کسب کنند. در واقع قصد این است که تامین‌کنندگان شامل شرکت‌های حفاری، ژئوفیزیک یا تجهیزات معدنکاری با فعالان معدنی آشنا شوند و دست به تبادل اطلاعات بزنند. او با تاکید بر اینکه نمایشگاه موفق نمایشگاهی است که در آن تبادل‌نظر انجام شود، اظهار کرد: معدنکاران باید بتوانند اطلاعات جدید تامین‌کنندگان تجهیزات را در نمایشگاه دریافت کنند. در این روند شرکت‌های حفاری، نقشه‌برداری و شرکت‌هایی که تجهیزات معدنی می‌سازند با حضور در نمایشگاه اطلاعات‌شان را عرضه می‌کنند.
حیدرزاده در ادامه با بیان اینکه نمایشگاه باید به علم و دانش توجه کند، اظهار کرد: در نمایشگاه انتظار داریم مقاله‌هایی در زمینه فناوری و دانش روز ارائه شود تا شاهد معدنکاری به‌روز و اطلاعات جدید دنیا باشیم. اگر به این مهم توجه شود نمایشگاه گامی مثبت برای فعالان معدنی برداشته است.
این فعال معدنی با بیان اینکه نمایشگاه فضایی برای رفع نیازها است، اظهار کرد: ما در بخش معدن فعالیت می‌کنیم و به یک سری شرکت‌ها و کارکنان نیاز داریم که امیدواریم در نمایشگاه بتوانیم آنها را شناسایی کنیم. به‌طور مثال مجموعه ما به استادکار تونل نیاز دارد اما نمی‌دانیم به کجا مراجعه کنیم و چطور با این افراد آشنا شویم؛ بنابراین با حضور در نمایشگاه می‌توانیم به این افراد دسترسی پیدا کنیم.
 او تاکید کرد: در نمایشگاه متوجه می‌شویم چه کسانی توانایی ارائه خدمات، ارائه نقشه، تجهیزات و... را دارند. در نتیجه رقابت سالمی بین تامین‌کنندگان شکل می‌گیرد و ما با ارزیابی کیفیت کالا، خدمات و نرخ از آنها خرید می‌کنیم.


چاپ