در آستانه برگزاری دومین نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) مطرح شد

کسب دستاوردهای تازه در نمایشگاه غیرآهنی‌ها

دومین نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) امسال از ۲۹ دی تا اول بهمن در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه بر اکتشاف، استخراج و فرآوری فلزات غیرآهنی تاکید دارد. از اهداف و برنامه‌های این همایش سه‌روزه که شاهد حضور مهمان‌های داخلی و خارجی است، این است که چه در حوزه اکتشاف و چه در حوزه‌های استخراج و فرآوری حرف‌های جدیدی مطرح شود. سخنرانی، کارگاه‌های تخصصی و آموزشی جزو برنامه‌های اصلی این همایش هستند. در این نمایشگاه به تمام فلزات غیرآهنی پرداخته می‌شود و فقط تاکید بر یک عنصر خاص وجود ندارد. طلا، مس، آلومینیوم و سرب و روی همه به یک اندازه مهم هستند. هدف این است که خواسته‌های فعالان این حوزه به گوش مسئولان برسد. روزنامه درباره اهمیت نمایشگاه غیرآهنی‌ها با فعالان این حوزه گفت‌وگو کرده است.

پیشنهاد کار در نمایشگاه
امید مقدوری، رئیس هیات مدیره شرکت گوهرجویان درباره تفاوت نمایشگاه غیرآهنی‌ها با آهنی‌ها به صمت گفت: بخش غیرآهنی معدن از لحاظ زمین‌شناسی و فرآوری با بخش‌های دیگر متفاوت است. در نتیجه باید برای آهنی و غیرآهنی‌ها ممیزی‌های خاصی در نظر گرفت و آنها را از هم جدا کرد.
وی درباره نقاط قوت نمایشگاه غیرآهنی‌ها گفت: هرچند مواد معدنی جدید نیستند اما تجربه‌هایی که در هر معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد تقریبا با معدن دیگر تفاوت‌هایی دارد؛ بنابراین در نمایشگاه شاهد به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها هستیم که به‌نوبه خود ارزشمند است. به‌طور مثال در بخش فرآوری، اکتشاف، ترکیب مواد شیمیایی مورد نیاز شاهد تفاوت سلیقه‌ها هستیم که می‌تواند برای علاقه‌مندان مفید واقع شود. او تاکید کرد: این مهم برای کسانی که صاحب تجربه هستند و حتی تازه‌واردها دستاوردهای جدیدی به ارمغان می‌آورد.
مقدوری درباره رونق گرفتن نمایشگاه پیشنهاد داد: اگر کسانی که در بخش فرآوری فعالیت می‌کنند، مطالعات جدید خود را در اختیار دیگران قرار دهند به‌طور حتم از نمایشگاه استقبال بیشتری می‌شود. در این روند شاهد تعامل و همکاری بین متقاضیان و عرضه‌کنندگان هستیم، کما اینکه ممکن است پیشنهاد کار هم بین علاقه‌مندان و فعالان معدنی مطرح شود.
مقدوری درباره اهمیت حضور خارجی‌ها در نمایشگاه‌های داخلی کشور گفت: حضور خارجی‌ها اگر همراه با فناوری و ورود اطلاعات جدید باشد به‌طور حتم مثبت است، اما درحال‌حاضر به خاطر تحریم‌ها مشکلاتی برای حضور آنها پیش آمده است.

حل مشکلات به صورت اشتراکی
سروش پورصالح، مدیرعامل شرکت تعاونی معدنی پی‌جویان یزد نیز درباره اهمیت برگزاری نمایشگاه غیرآهنی‌ها به صمت گفت: فلسفه و اساس نمایشگاه عرضه فناوری و دانش روز است که در بخش غیرآهنی‌ها شامل فلزاتی همچون مس، سرب و روی و پلاتین ملاحظه می‌شود. او تاکید کرد: در این نمایشگاه علاقه‌مندان بررسی می‌کنند در زمینه فرآوری چنین کانی‌هایی چه اتفاقی افتاده و کشور چه مسیری را پیش می‌رود.
پورصالح با اشاره به نقاط قوت شرکت در نمایشگاه اظهار کرد: نمایشگاه فضایی برای حل مشکلات فعالان معدنی است. به‌طور مثال وقتی مشکلاتی در حوزه تولید غیرآهنی‌ها پیش بیاید با حضور در نمایشگاه می‌شود دست به همفکری زد و نقاط تاریک مسیر را روشن کرد.
او درباره مزایای دیگر شرکت در نمایشگاه گفت: فعالان اقتصادی در هر حوزه‌ای که کار کنند تمایل دارند با هم‌صنفان خود تعامل داشته باشند. نمایشگاه این ظرفیت را برای ما ایجاد کرده که زنجیره تامین خوراک خود را بشناسیم و با مشتریان و تامین‌کنندگان ارتباط بسیار خوبی برقرار کنیم. او تاکید کرد: نتیجه شرکت در چنین نمایشگاه‌هایی انعقاد قراردادهای خوبی است که ارزش‌افزوده برای کشور ایجاد می‌کند.
مدیرعامل شرکت تعاونی معدنی پی‌جویان یزد با بیان اینکه مجموعه‌اش به حوزه خاک‌های صنعتی هم ورود کرده، اظهار کرد: ما روی یک سیستم فرآوری کار می‌کنیم و به حوزه خاک‌های صنعتی ورود پیدا کرده‌ایم. اگر همه چیز براساس پیش‌بینی‌های‌مان پیش برود سال آینده با دستی پر در نمایشگاه غیرآهنی‌ها شرکت می‌کنیم. او تاکید کرد: مجموعه ما بر کار پژوهشی تمرکز دارد تا بتواند بین معدنی‌ها حرفی برای گفتن داشته باشد.
پورصالح درباره اهمیت حضور خارجی‌ها در نمایشگاه نیز گفت: اصل نمایشگاه این است که بین‌المللی برگزار شود و خارجی‌ها هم در آن شرکت کنند. به‌دلیل تحریم‌ها ما در حوزه کسب دانش و فناوری از غربی‌ها مشکلات زیادی داریم. از آنجایی که بیشتر شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه حضور چشمگیری ندارند، تولیدکنندگان مجبور هستند به نمایشگاه‌های خارجی بروند. او با تاکید بر اینکه دانش برای به اشتراک گذاشتن است، گفت: وقتی شرایط محدود شود خیلی نمی‌توانیم با دانش روز آشنا شویم؛ در نتیجه شاهد بروز مشکلات زیادی خواهیم بود.


چاپ