در گفت‌وگو با رضا رحمانی مطرح شد:

به سازمان زمین‌شناسی بیشتر بها بدهیم

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور سازمان دولتی زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در سال ۱۳۴۱ راه‌اندازی شد و هم‌اکنون در زمینه پژوهش‌های زمین‌شناسی و ارزیابی اکتشافی منابع معدنی فعالیت می‌کند.

این سازمان شامل ۲۷ گروه تخصصی است که فعالیت‌های اکتشافی و پژوهشی حوزه زمین‌شناسی را براساس قانون معادن، انجام می‌دهند.
روزنامه صمت در حاشیه آیین رونمایی از نقشه کواترنری و محیط‌های رسوبی عهد حاضر ایران درباره اهمیت و نقش سازمان زمین‌شناسی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت با رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت‌وگو کرده که می‌خوانید.

نقش سازمان زمین‌شناسی را در رشد معادن کشور به چه صورت می‌بینید؟
راه ورود به معدن از مطالعات، فعالیت‌ها و ماموریت‌های سازمان زمین‌شناسی می‌گذرد. ما برای اینکه معادن را فعال کنیم و از ظرفیت‌های خدادادی آنها در کشور بهره ببریم هیچ راهی جز عبور از مرحله شناسایی و اکتشاف معادن نداریم، به همین دلیل سازمان زمین‌شناسی که رسالت اصلی آن شناسایی ظرفیت‌های کشور است محور بررسی‌ها و اقدامات ما خواهد بود. من اعتقاد دارم به اندازه اهمیتی که برای معادن قائل هستیم و جایگاهی که معدن در اقتصاد دارد باید به سازمان زمین‌شناسی بها بدهیم.

باتوجه به اهمیتی که این سازمان دارد چرا تاکنون بهای چندانی به آن نداده‌ایم و این سازمان برای اجرای پروژه‌های خود با مشکل کمبود بودجه روبه‌رو بوده است؟
بعضی از اتفاق‌ها مختص چند سال اخیر نیست بلکه در طول سال‌ها ایجاد شده است. زمانی درآمدهای نفتی ما را تنبل بار آورد چراکه با وجود این ماده مهم بودجه کشور تامین و کارهای روزمره انجام می‌شد اما امروز این درآمدها کاهش یافته و برخی امور را با مشکل روبه‌رو کرده است؛ همین موضوع باعث شده ما به معدن و مطالعات آن توجه بیشتری نشان دهیم. البته تاکید می‌کنم اگر درآمدهای نفتی کاهش نمی‌یافت باز هم ما باید آن را ثروتی بین‌النسلی می‌دیدیم و به نسل‌های آینده هم بها می‌دادیم. در واقع ما باید برای اقدامات زیربنایی سرمایه‌گذاری و امور جاری کشور را به صورتی مدیریت کنیم که از معدن درآمد مناسبی داشته باشیم. اگر از ابتدا چنین نگاهی داشتیم و بودجه را بدون نفت در نظر می‌گرفتیم، به سمت تولید کالا و افزایش صادرات می‌رفتیم و با کسب مالیات و عوارض درآمد خود را تامین می‌کردیم. باور دارم اگر با این نگاه پیش برویم، اکتشاف، استخراج و صنایع معدنی جایگاه واقعی خود را در اقتصاد پیدا می‌کنند؛ بنابراین امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش معدن را جزو اولویت‌های خود قرار داده و برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های مد نظر خود قصد دارد به سازمان زمین‌شناسی بیش از اینها توجه کند.
 فراموش نکنیم که این سازمان در زمان راه‌اندازی یک سازمان پیشرو بوده است. در کشورهای پیشرفته دنیا جایگاه سازمان زمین‌شناسی بالا است، اما این نگاه در کشورهای توسعه‌نیافته وجود ندارد. ما هم امیدواریم با امکانات موجود وزارتخانه و بودجه‌های سالانه بتوانیم نقش این سازمان را بیشتر جا بیندازیم.

آیا عوارض ۲۵ درصدی مغایر با سیاست رشد صادرات در حوزه معدن نیست؟
همانطور که می‌دانید صادرات ما در ۹ ماه ابتدایی امسال افزایشی و رقم خوبی بوده است. صادرات برای ما مهم است اما نه به هر قیمتی؛ بنابراین با وضع عوارض ۲۵ درصدی به‌دنبال جلوگیری از خام‌فروشی هستیم. سیاست ما این است که از صادرات مواد خام جلوگیری کنیم تا ارزش افزوده این مواد ارتقا یابد، آمار اشتغال افزایش پیدا کند و در نهایت آن محصول در شرایط مناسبی صادر شود.
به‌طور معمول وقتی در فروش محصولات به ارزش افزوده بیشتر توجه کنیم موجب تقویت صادرات می‌شویم. به این ترتیب این مطلب درستی نیست که بگوییم به این دلیل که مواد خام صادر نکنیم، صادرات را کاهش داده‌ایم. باور دارم عوارضی که اعمال شده به‌طور حتم در کاهش خام‌فروشی تاثیرگذار بوده است.


باتوجه به اینکه آلودگی هوا در تهران زیاد است، برای کارخانه‌های سیمانی که در شهرری قرار دارند و در خبرها آمده که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند، هیات دولت و وزارتخانه شما چه تدابیری دارند؟
در جلسه هیات دولت مطرح شد که کارخانه‌های فعال در تهران و اطراف تهران به هیچ عنوان حق ندارند از مازوت استفاده کنند. وزارت نفت هم پذیرفت که گاز آنها را تامین کند تا از مصرف هرگونه سوختی که هوا را آلوده می‌کند، جلوگیری شود. البته این تصمیم نه‌تنها برای تهران بلکه برای تمام کارخانه‌هایی است که در اطراف تهران هستند و آلودگی ناشی از فعالیت آنها بر هوای شهر تاثیرگذار است.


چاپ