در آستانه برگزاری دومین نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) مطرح شد:

«گرد روی» به نمایشگاه غیرآهنی‌ها هم رسید

دومین نمایشگاه معادن و صنایع فلزات غیرآهنی (اکتشاف، استخراج و فرآوری) امسال از ۲۹ دی تا اول بهمن در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه بر فلزات غیرآهنی با موضوع‌هایی چون اکتشاف، استخراج و فرآوری تاکید دارد. در این همایش سه‌روزه شاهد حضور مهمان‌های داخلی و خارجی خواهیم بود. اهداف و برنامه‌های این همایش چه در حوزه اکتشاف و چه در حوزه‌های استخراج و فرآوری این است که حرف‌های جدیدی مطرح شود. سخنرانی، کارگاه‌های تخصصی و آموزشی جزو برنامه‌های اصلی این همایش هستند.
در این نمایشگاه به تمام فلزات غیرآهنی پرداخته می‌شود و تنها بر یک عنصر خاص تاکید نمی‌شود. طلا، مس، آلومینیوم و سرب و روی همه به یک اندازه مهم هستند. خواسته‌های فعالان این حوزه به گوش مسئولان می‌رسد تا اقتصاد در این صنایع به‌خوبی به گردش درآید.

آغاز همکاری با مشتریان جدید
حسین جوادی، مدیرعامل شرکت زرین روی کاسپین درباره اهمیت شرکت در نمایشگاه به صمت گفت: در گذشته مردم اصلا شناختی از حوزه فعالیت ما یعنی تولید «گرد روی» نداشتند، حتی بسیاری از دولتمردان با این حوزه آشنا نبودند اما از وقتی در نمایشگاه شرکت و کالای خود را عرضه کردیم، مخاطبان هم ما را شناختند؛ به‌این‌ترتیب نمایشگاه در شناساندن ما به مشتریان و به‌طور خاص صنایع رنگ کشور نقش مثبتی داشته است.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از گرد روی در کشور اظهار کرد: امروز خوشبختانه زنجیره صنعت روی تا گرد هم رسیده است؛ به این معنی که شمش روی در مرحله بعدی به «گرد روی» تبدیل می‌شود. او ادامه داد: مشتریان و مخاطبان ما شرکت‌های رنگ‌ساز صنعتی هستند که همه در نمایشگاه شرکت می‌کنند. او با بیان فوائد دیگر حضور در نمایشگاه گفت: تبادل‌نظر و برگزاری جلسات متعدد با علاقه‌مندان از دیگر مزایای حضور در نمایشگاه است؛ بنابراین ما در نمایشگاه به آغاز همکاری با مشتریان جدید فکر می‌کنیم.
جوادی با بیان اینکه کشور به این ماده معدنی نیاز مبرم دارد، گفت: از گرد روی برای جلوگیری از زنگ زدن بدنه کشتی‌ها و صنایعی که با رطوبت سروکار دارند استفاده می‌شود. در حالی که در گذشته خلأ بهره از گرد روی در کشور احساس می‌شد، امروز به اندازه کافی تمام صنایع کشور از آن بهره‌مند می‌شوند. در نتیجه دیگر گرد روی و تولیدات حاصل از آن را از کشورهای دیگر وارد نمی‌کنیم و متقاضیان نیاز خود را از داخل تهیه می‌کنند.
وی درباره توانمندی شرکت متبوعش برای حضور در رویدادهای خارجی گفت: برنامه سال آینده شرکت ما این است که به خارج از کشور هم صادرات داشته باشیم؛ بنابراین در حال برنامه‌ریزی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی هستیم.

گفت‌وگوهای مثبت
علیرضا صدر، رئیس هلدینگ کیمیا گوهران که در حوزه سرب و روی فعالیت می‌کند به صمت گفت: مجموعه ما در عرضه کالا نیاز چندانی به حضور در نمایشگاه ندارد به این خاطر که به‌اندازه کافی در بازار شناخته شده هستیم، اما از این جهت که می‌توانیم با فعالان حوزه خود آشنا شویم و تمام کسانی که به حوزه ما علاقه‌مند هستند را در یک جا ببینیم، شرکت در نمایشگاه جذاب است.
رئیس هلدینگ کیمیاگوهران تاکید کرد: گفت‌وگوها و کارگاه‌هایی که در داخل نمایشگاه با حضور علاقه‌مندان و مسئولان برگزار می‌شود در حالت عادی یا امکان ندارد یا سخت‌تر شکل می‌گیرد؛ بنابراین آسان‌ترین راه برای ارتباط با کارشناسان و فعالان حوزه معدن شرکت در نمایشگاه است.
صدر با اظهار تاسف از ضعف حضور خارجی‌ها در کشور بیان کرد: درحال‌حاضر به دلیل مشکلات مختلف، خارجی‌ها در نمایشگاه‌های داخل ایران شرکت نمی‌کنند. هرچند برخی از شرکت‌های چینی و اروپایی در این رویداد حضور دارند اما اینها شرکت‌های چندان قدرتمند و معروفی نیستند. او تاکید کرد: واقعیت این است که ارتباط ما با دنیا یک‌طرفه است و آنها از ما استقبال چندانی نمی‌کنند.
این فعال معدنی در پایان به تغییر ناگهانی سیاست‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین دغدغه بخش معدن اشاره کرد و گفت: با محدودیتی که در واردات کالا ایجاد شده، امیدی برای ادامه فعالیت نداریم.
 گفتنی است برگزارکننده اصلی این همایش شرکت رستاک پادویژن با همکاری انجمن کارفرمایان سرب و روی ایران است، اما سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، خانه معدن ایران و سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز جزو حامیان این همایش به‌شمار می‌آیند.


چاپ