اهلیت و سرمایه دو شرط معدنکاری

مهم‌ترین سیاست برای رشد معادن کوچک این است که آنها را به کسانی واگذار کنیم که به جز مدیریت از توان مالی کافی هم برخوردار باشند. فعالیت معدنی پرسود است؛ بنابراین اگر کسی نتواند در معدن به سوددهی برسد نشان از آن دارد که توان اجرایی مناسبی ندارد.

هرچند باید به علاقه‌مندان فرصت داد که در معادن کوچک سرمایه‌گذاری کنند اما اگر به‌طور اتفاقی هر فردی بخواهد در حوزه معدن ورود یابد و بدون داشتن دانش و سرمایه کافی پافشاری کند که به دنبال معدنکاری است، نمی‌توانیم آنطور که شایسته است شاهد رشد معادن کوچک در کشور باشیم. از آنجایی که بارها دیده‌ایم فردی معدنی را پیدا کرده اما نمی‌تواند آن را به رشد برساند، باید سعی کنیم که معدن را به‌دست اهلش بسپاریم. متاسفانه امروز معادن کوچک گاهی به‌دلیل اینکه دست فرد آگاه و مطلع قرار نمی‌گیرند با موانع گسترده‌ای روبه‌رو می‌شوند. پیش آمده که فردی معدنی را شناسایی کرده اما حتی نمی‌داند چطور می‌شود از مواد آن برداشت کرد. این مشکل از آنجایی پیش می‌آید که کارشناسی چندانی روی افرادی که معدنی را پیدا می‌کنند، انجام نمی‌شود؛ بنابراین کسانی که به علاقه‌مندان فعالیت‌های معدنی مجوز می‌دهند باید به اهلیت، سرمایه و توان اجرایی او دقت کنند.
خوشبختانه ما در روستاها و مناطق مختلف کشور، معادن کوچک بسیاری داریم که می‌توانند آمار اشتغال را بالا ببرند اما متاسفانه به‌خوبی از این امکان بهره نمی‌بریم. فراموش نکنیم که معادن قدرت سوددهی بالایی دارند، بنابراین کسی که از این فعالیت شکایت می‌کند نباید وارد آن شود.
محمدرضا منصوری ـ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی


چاپ