آسیب به بستر معدنکاری با دلالی

همواره کسانی بوده‌اند که باعنوان دلالی وارد فعالیت اقتصادی شده و توانسته‌اند سودهای کلانی حتی بیشتر از تولیدکنندگان به‌دست آورند.

اهمیت حذف واسطه‌گری در فروش پروانه‌

چند وقت پیش در وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد اهلیت متقاضیان، ملاک اصلی وزارتخانه در صدور پروانه‌های معدنی است که این اهلیت با شاخص‌هایی چون توانمندی مالی، فنی و تخصصی، اقتصادی و اجتماعی تعیین می‌شود.

اهمیت معدنکاری مسئولانه در مرحله اکتشاف

یکی از دغدغه‌های فعالان معدنی تعامل با محیط‌زیست، منابع طبیعی و محلی‌ها است. اغلب معدنکاران، فعالان محیط‌زیست و جوامع محلی را مزاحمانی می‌خوانند که مانع هرگونه فعالیتی می‌شوند. از طرف دیگر همین نگاه در میان مردم محلی و فعالان محیط‌زیست نسبت به فعالان معدنی وجود دارد. روزنامه صمت درباره همین موضوع با کارشناسان حوزه معدن گفت‌وگو کرده که در زیر می‌خوانید.

نگرش ایمیدرو سلیقه‌ای نیست

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: رویکردهایی که ایمیدرو در سال‌های اخیر برای فعال‌سازی ظرفیت‌های اقتصادی معدن در پیش گرفته بنیادی است و این‌گونه نیست که با تغییر دولت‌ها، شرایط دگرگون شود.

ضعف زیرساخت‌های صادرات سنگ؛ از بهانه تا واقعیت

صنعت سنگ مثل سایر کسب‌وکارها با عرضه و تقاضا ارتباط تنگاتنگ دارد. سنگ با رکود نسبی در بازار ساخت‌وساز مدت‌ها درگیر کمبود تقاضا بوده و تولید آن یک مسیر محافظه‌کارانه و کاهشی را طی کرده است؛ به ‌این ‌ترتیب واحدهای تولیدی این صنعت در ۲ بخش عمده معدن و کارخانه فرآوری با مشکلات هزینه و سرمایه در گردش و کمبود نیروی کار روبه‌رو بوده‌اند.

رشد ۲۸ درصدی سود گل‌گهر در سال ۹۸

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر که در سال ۱۳۹۸ سرمایه خود را از ۳۶ هزار میلیارد ریال به ۴۸ هزار میلیارد ریال افزایش داد، موفق شد با رشد ۲۸ درصدی سود در قیاس با سال ۹۷ کارنامه سال ۹۸ را ببندد.