کارشناس بازار جهانی فولاد

بازار بیلت ترکیه چنگی به دل نمی‌زند

بازار جهانی فولاد و محصولات فولادی درحال‌حاضر با رکود مواجه است. در پی چنین رکودی پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت جهانی سنگ آهن نیز در سال ۲۰۱۵م ادامه پیدا کند. در این میان کشور چین با کاهش و رکود پروژه‌های عمرانی خود حجم صادرات فولاد و محصولات فولادی خود در بازارهای جهانی را افزایش داده که در نتیجه کاهش قیمت‌های جهانی را به همراه داشت.

در واقع این کشور با کاهش حاشیه سود خود توانست رقابت بهتری با سایر تولیدکنندگان در بازارهای بین‌المللی داشته باشد. به طور کلی بازارهای جهانی فولاد و محصولات فولادی به نوعی وابسته به بازار چین هستند.
اما کشور ترکیه در سال ۲۰۱۴م نزدیک به ۳۴/۴میلیون تن تولید فولاد خام را به ثبت رسانده که این رقم نسبت به میزان تولیدات سال ۲۰۱۳م با ۱/۸درصد کاهش مواجه بود. بازار فولاد و محصولات فولادی ترکیه از جمله بیلت نیز در پی کاهش قیمت‌های جهانی فولاد و قیمت قراضه با رکود همراه است. ۸۳درصد از مواد اولیه تولید فولاد در ترکیه از طریق قراضه تامین می‌شود، در نتیجه کاهش قیمت این محصول، قیمت تمام شده فولاد را کاهش خواهد داد اما بازار بیلت در ترکیه به عنوان یک محصول فولادی نیز این روزها با افت قیمت همراه است. درحالی که این کشور در بازارهای صادراتی بیلت حضور دارد، در ۱۰ماه سال ۲۰۱۴م با واردات یک میلیون و ۲۵۰هزار تن بیلت از اوکراین، یکی از بزرگترین واردکنندگان بیلت در جهان لقب گرفت. با وجود اینکه ۷۶درصد از فولاد تولید شده در ترکیه بیلت بوده که نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن آن صادر می‌شود اما این کشور ۳۰ تا ۴۰درصد نیاز بازار داخلی خود را از کشورهای اوکراین، روسیه، آلبانی، گرجستان، بلاروس و چین تامین می‌کند.‌ قیمت فوب بیلت تولید شده در کشورهای (سی‌آی‌اس) ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار، فوب چین ۳۹۵دلار و فوب دریای سیاه ترکیه ۳۹۰دلار است. نکته مهم این است که با توجه به اینکه قیمت بیلت چین نسبت به کشورهای (سی‌آی‌اس)‌ کمتر است اما ترکیه به دلیل کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل ترجیح می‌دهد بخش زیادی از واردات خود را از اوکراین انجام دهد. اما با توجه به وضعیت بازار بیلت، تقاضای واردات ترکیه کاهش یافته است.
به طور کلی وضعیت صادرات در منطقه خاورمیانه برای کشورهای تولیدکننده فولاد چه در محصولات طویل مانند بیلت و چه در محصولات تخت چندان مناسب نیست و با مازاد تولید همراه است. بخشی از فروش محصولات فولادی نیز به دلیل مازاد تولید به صورت اعتباری انجام می‌شود که موجب کاهش قیمت‌ها شده است.

سید نصیرالدین ضوئی / کارشناس بازار جهانی فولاد


چاپ