نایب رییس خانه معدن ایران

کاهش قیمت نفت فرصتی برای خرید ماشین‌آلات معدنی

انتخاب تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی در تمام دنیا براساس طرح‌های معدنی و نگاه حاکم بر این بخش انجام می‌شود.


در کشور ما نیز انتخاب ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی باید مطابق با شرایط معدنکاری موجود انجام شود. امروز در کشورهای معدنی دنیا از جمله افریقای جنوبی، برزیل، استرالیا و... نیز چنین موضوعی قابل مشاهده است. انتخاب ماشین‌آلات براساس طرح‌های معدنی می‌تواند کاهش هزینه‌ها را به دنبال داشته باشد. تجهیزات و ماشین‌آلات موجود در کشور در حوزه اکتشاف قابل مقایسه با سایر کشورهای معدنی دنیا نیست، این در حالی است که اکتشافات در ایران در سنین نوجوانی قرار داشته و عمق اکتشافات بسیار کم است، در نتیجه نیازمند سرمایه‌گذاری مناسب در این بخش هستیم.اما در بخش حفاری نیز، ماشین‌آلات مورد استفاده در کشور بسیار ابتدایی بوده و با وجود چنین ماشین‌آلاتی نمی‌توان به عمق بیش از ۴۰۰هزار متر ورود پیدا کرد، در حالی که با تجهیز این بخش می‌توان شاهد حداقل ۱میلیون ۲۰۰هزار متر حفاری در کشور بود. در بخش استخراج نیز برای ورود به اعماق بیشتر باید مجهز به ماشین‌آلات روز باشیم، هم‌اکنون استخراج ما در حوزه فلزات حداکثر تا عمق ۲۰۰متری انجام می‌شود در حالی که در افریقای جنوبی این رقم به ۲۵۰۰متر
می‌رسد. به دلیل تفاوت در فعالیت‌های معدنکاری نمی‌توان مقایسه خوبی میان ایران و سایر کشورهای معدنی دنیا داشته باشیم. با کاهش قیمت نفت در جهان، ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی کشور نیز باید به‌روز شوند تا با کاهش مصرف سوخت بتوان شاهد کاهش قیمت تمام شده باشیم. ماشین‌آلات فرسوده در بخش معدن با افزایش مصرف خود هزینه‌های تولیدی را بالا برده و در نهایت منجر به کاهش رقابت‌پذیری محصولات در بازارهای جهانی می‌شوند.
در حالی که با به روز شدن ماشین‌آلات و کاهش قیمت نفت می‌توان قیمت تمام شده را به میزان قابل توجهی پایین آورد.
اما کاهش قیمت نفت و افت قیمت یورو نسبت به دلار فرصت بسیار خوبی برای خرید ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی از کشورهای اروپایی را برای فعالان بخش معدن ایران ایجاد کرده است.
در پی کاهش جهانی قیمت نفت، فروش برخی از کمپانی‌های ماشین‌آلات معدنی با کاهش مواجه شده، در نتیجه امروز بهترین زمان برای تهیه ماشین‌آلات معدنی از کشورهای اروپایی است.
امیدوارم بخش معدن برای توسعه هرچه بیشتر و کاهش قیمت تمام شده خود از این فرصت ایجاد شده بهترین استفاده را ببرد.

محمدرضا بهرامن / نایب رییس خانه معدن ایران


چاپ