رییس خانه اقتصاد ایران

افزایش صادرات سرب و روی در گرو تامین مواداولیه

صنعت سرب و روی ایران با در اختیار داشتن معدن مهدی‌آباد که دومین ذخیره بزرگ سرب و روی جهان است به همراه سایر معادن دیگر می‌تواند نقش مهمی در اقتصاد و افزایش صادرات کشور ایفا کند.

درحال‌حاضر این صنعت دارای ظرفیت‌های تولید کنسانتره و شمش سرب و روی است، به همین دلیل توانمندی خوبی در حوزه صادرات به کشورهای منطقه دارد، اما متاسفانه وجود برخی از مشکلات ازجمله کمبود مواداولیه و سرمایه در گردش باعث کمرنگ شدن حضور این صنعت در بخش صادرات کشور شده است.
کشورهای هند، ترکیه، کره‌جنوبی، امارات، اندونزی، تایوان و پاکستان اصلی‌ترین بازارهای صادراتی سرب و روی ایران به شمار می‌روند، در نتیجه اقدامات لازم برای بازاریابی آنها انجام گرفته است. متناسب شدن قیمت و کیفیت سرب و روی تولید شده در کشور با بازارهای جهانی مزیتی رقابتی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده و همین موضوع حضور در بازارهای صادراتی را آسان می‌کند.
مازاد تولید سرب و روی در کشور می‌تواند انگیزه صادرات آن را افزایش دهد، اما کمبود مواد اولیه یکی از موانع اصلی برای ورود به بازارهای صادراتی است. شاید فعال‌سازی معدن مهدی‌آباد برای حل این موضوع باید هرچه سریع‌تر در دستورکار قرار بگیرد، زیرا درحال‌حاضر برخی از کارخانه‌های فعال در این بخش با وجود سرمایه‌گذاری و مجهز بودن منتظر مواد اولیه هستند. امروز صنعت سرب و روی با وجود کمبود مواد اولیه و تامین اعتبارات به کشورهای ترکیه، هند و کره‌جنوبی صادرات دارد اما با رفع موانع می‌تواند میزان صادرات خود را به دیگر کشورهای دنیا توسعه دهد. بدون شک یکی از راهکارهای مناسب برای رفع این مشکلات فعال‌سازی معادن کوچک در حوزه سرب و روی است که باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

ابراهیم جمیلی / رییس خانه اقتصاد ایران


چاپ