پیشروی کشور مسی در عرصه تولید لیتیوم

ثمن رحیمی‌راد: سال گذشته، صادرات لیتیوم از شیلی به عنوان کشوری که بزرگ‌ترین ذخایر شناخته شده این فلز سفید را در جهان دارد، رشد کرد و لیتیوم، چهارمین ماده معدنی شد که از شیلی صادر می‌شود، در حالی که رتبه‌های نخست تا سوم صادرات مواد معدنی این کشور به ترتیب به مس، مولیبدن و سنگ‌آهن اختصاص دارد.

به گزارش صمت به نقل از ماینینگ، در حالی که لیتیوم یا طلای مدرن ماده‌ای کلیدی در تولید باتری‌هایی به شمار می‌آید که انرژی خودروهای الکتریکی را تامین می‌کنند، ارقامی که کمیسیون مس شیلی (Cochilco) منتشر کرده است، نشان می‌دهد ارزش محموله‌های لیتیوم صادراتی با کشتی از شیلی در سال گذشته میلادی به ۶۸۴.۲میلیون دلار رسید. این رقم نسبت به سال پیش از آن(۲۰۱۷میلادی) ۴۷درصد رشد کرد و در سال ۲۰۱۶میلادی ۴۶۵میلیون دلار بود. در همین حال گفتنی است مس همچنان اصلی‌ترین ماده معدنی صادراتی در شیلی است و ۸۹درصد کل ارزش صادرات معدنی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد. در سال گذشته، ارزش مسی که از شیلی صادر شد ۳۳.۹میلیارد دلار برآورد شد. در همین حال ارزش صادرات مولیبدن به ۱.۲میلیارد دلار و ارزش صادرات سنگ‌آهن به بیش از ۱میلیارد دلار رسید. مقامات و تحلیلگران شیلیایی معتقدند لیتیوم این ظرفیت را دارد که از چهارمین به دومین ماده معدنی صادراتی شیلی تبدیل شود. حدود ۹ماه پیش و اوایل امسال میلادی، کورفرو (سازمان دولتی توسعه تولید شیلی) با شرکت شیلیایی «اس‌کیواِم» قراردادهایی امضا کرد که بنابرآن، این شرکت خصوصی مجوز دارد ظرفیت تولید لیتیوم را توسعه دهد و آن را از ۴۸هزار تن به ۷۰هزار تن در سال برساند و به ۱۰۰هزار تن تا سال آینده میلادی ارتقا دهد. این در حالی است که چین در تلاش است در این بازار بیش از این پیشروی کند. این کشور درحال‌حاضر جزو ۵تولیدکننده برتر لیتیوم به شمار می‌آید اما در گزارشی که وب‌سایت کوآرتز در این زمینه در ۹خرداد (۳۰مه) منتشر کرد، آمده که شرکت چینی«تیانجی لیتیوم» به تازگی بیش از ۴میلیارد دلار به شرکت اس‌کیواِم پرداخت کرده تا دومین سهامدار بزرگ این شرکت شود. این قرارداد این فرصت را برای چین فراهم می‌آورد تا کنترل موثری بر بیش از نیمی از تولید کنونی لیتیوم در جهان داشته باشد.


موقعیت ویژه زمین‌شناسی
همه ذخایر لیتیوم شیلی در شورآبه‌ها و قسمت‌های پایین دشت‌های نمک پهناوری که در شمال این کشور گسترده شده‌اند، یافت می‌شود. این شورآبه‌ها فقط به فضای کافی برای تبخیر نیاز دارند. برعکس شیلی، ذخایر استرالیا که بنا بر گفته سازمان زمین‌شناسی امریکا اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده لیتیوم جهان است، در سنگ‌های سخت پیدا می‌شود. در نتیجه، هزینه فرآوری لیتیوم در استرالیا نسبت به شورآبه‌های شیلی بیشتر است و شیلی با توجه به این موقعیت ویژه زمین‌شناسی، از طرح‌هایی برای توسعه صنایع پایین‌دست و صنعت باتری لیتیومی خبر داده است. سرجیو هِرناندِز، معاون مدیرعامل کمیسیون مس شیلی، ماه گذشته در این باره به رسانه‌ها گفت: تا سال ۲۰۳۵میلادی (۱۴۱۴خورشیدی) ارزش این صنعت در شیلی به حدود ۱۰میلیارد دلار می‌رسد. این ارزش، ترکیبی از محصولات کربنات و هیدروکسید لیتیوم و همچنین محصولات با ارزش افزوده مانند کاتدهاست. همچنین بنا بر گفته موسسه «بِنچ‌مارک مینِرالز اینتلی‌جِنس» سرمایه‌گذاران درباره موجی از پروژه‌های لیتیومی جدید که به تازگی آغاز شده، اظهار نگرانی می‌کنند. این جریان از استرالیا تا ایالت نِوادای امریکا پیش رفته و می‌خواهد از جریان رو به رشد قیمت‌ها بهره ببرد. بهای کربنات لیتیوم به عنوان یک ماده خام کلیدی در باتری‌های لیتیوم‌یون در ۱۲ماه گذشته ۴۰درصد افزایش داشته که برآمده از رشد تولید خودروهای الکتریکی است. در همین حال در امسال میلادی که حدود ۹ماه از آن سپری شده، ارزش سهام در بزرگ‌ترین تولیدکننده لیتیوم جهان کاهش داشته، در حالی که در سال گذشته میلادی رشد چشمگیری را تجربه کرده بود. همچنین گفتنی است بنابر داده‌های منتشر شده در ویکی‌پدیای انگلیسی، رتبه کشورهای برتر تولیدکننده لیتیوم در سال گذشته میلادی نسبت به سال پیش از آن (۲۰۱۷میلادی) تغییری نداشته است. در سال ۲۰۱۷میلادی نیز مانند سال گذشته میلادی، استرالیا، شیلی، آرژانتین، چین و زیمبابوه به ترتیب ۵تولیدکننده برتر بودند. براساس ارقام منتشرشده در همین منبع در سال ۲۰۱۷میلادی، پرتغال و برزیل به ترتیب رتبه‌های ششم و هفتم را داشتند. در این سال کل تولید معادن لیتیوم جهان ۳۶هزار تن بود که از این میزان ۱۴هزار و ۳۰۰تن به استرالیا، ۱۲هزار تن به شیلی، ۵هزار و ۷۰۰تن به آرژانتین، ۲هزار تن به چین، ۹۰۰تن به زیمبابوه، ۲۰۰تن به پرتغال و ۲۰۰تن به برزیل اختصاص داشت.


چاپ