گلنکور در صدر فهرست پولدار‌ترین غول‌های معدنی جهان

برگردان - ثمن رحیمی‌راد: وب‌سایت انگلیسی‌زبان ماینینگ که اخبار معدن و صنایع معدنی جهان را منتشر می‌کند، امسال نیز همانند سال‌های گذشته شرکت‌های برتر فعال در بخش معدن و فلزات را معرفی کرده است.

این شرکت‌ها در سال گذشته میلادی بیشترین درآمد را در میان همتایان خود به‌دست آوردند. گفتنی است در سال گذشته، بیشتر این شرکت‌های معدنی و فلزی در آسیا و اروپا مستقر بودند و مس، سنگ‌آهن و زغال‌سنگ اصلی‌ترین تولیدات آنها را تشکیل می‌دهند. این ۵ مورد و درآمد آنها به این شرح فهرست می‌شود.
شرکت سوئیسی گلنکور با اختلاف چشمگیر با دیگر غول‌های معدنی در صدر این فهرست قرار دارد.


گلنکور: ۲۱۹.۷۵ میلیارد دلار
در سال گذشته میلادی، درآمد گلنکور نسبت به سال پیش از آن ۶درصد رشد کرد و به ۲۱۹.۷۵میلیارد دلار رسید. بیشترین درآمد این شرکت از محل محصولات انرژی با ارزش ۱۳۹میلیارد دلار بود و این غول سوئیسی از بخش فلزات و منابع معدنی ۸۳میلیارد دلار درآمد به‌دست آورد.
گلنکور همچنین در سال گذشته بر دارایی‌های خود افزود؛ از جمله این دارایی‌ها ۴۹درصد سهام پروژه‌ای به نام «هانتِر وَلی آپرِشِنز» و ۸۲درصد سهام پروژه «هالی کریک» بودند که در استرالیا قرار دارند و در آنها زغال‌کک و حرارتی، استخراج می‌شود. این شرکت همچنین از مالکیت خود بر شرکت «شِورون سوت آفریکا» در افریقای جنوبی خبر داده است.
این شرکت پس از اینکه در اختیار گلنکور قرار گرفت، به «آسترون انرژی» تغییر نام داد. فلزات و مواد معدنی، محصولات انرژی و کشاورزی، اصلی‌ترین تولیدات گلنکور را تشکیل می‌دهند.


آرسلورمیتال: ۷۶.۰۳میلیارد دلار
شرکت آرسلورمیتال که در لوکزامبورگ بنا نهاده شده است، در سال گذشته میلادی ۷۶.۰۳ میلیارد دلار درآمد به‌دست آورد. این شرکت در زمینه تولید فولاد و مواد معدنی فعالیت می‌کند و در سال گذشته میلادی، در مقایسه با سال پیش ۱۰.۷درصد بر درآمد خود افزود. این شرکت فراملی در سال گذشته بیشترین درآمد را از فعالیت‌های خود در اروپا به ارزش ۴۰.۴میلیارد دلار به‌دست آورد. پس از اروپا، کشورهای امریکایی، کانادا و مکزیک منبع بیشترین درآمد برای آرسلورمیتال بودند. آرسلورمیتال در سال گذشته، ۲شرکت فولادساز را به مالکیت خود درآورد. یکی از آنها شرکت ایتالیایی «ایلوا اس.پی.اِی» و دیگری شرکت برزیلی «وورتورانیم سیجورجیا» بود.


ریوتینتو: ۴۰.۵۲میلیارد دلار
در سال گذشته میلادی، درآمد ریوتینتو به ۴۰.۵۲میلیارد دلار رسید. سنگ‌آهن، آلومینیوم، مس و الماس، ۴گروه اصلی تولیدات این غول انگلیسی-استرالیایی را که در حوزه مواد معدنی و انرژی فعالیت می‌کنند، تشکیل می‌دهند.
پروژه‌های بهره‌برداری از ذخایر سنگ‌آهنی که این شرکت در اختیار دارد شامل ۱۶معدن در استرالیاست که پروژه‌های «کودِیدِیری»، «روب وَلی» و «وِست آنجِلاس» از جمله آنها هستند. این ۱۶پروژه در سال گذشته ۱۸.۴میلیارد دلار برای ریوتینتو درآمدزایی کردند. ریوتینتو در بخش تولید آلومینیوم، ۵معدن، ۴واحد تصفیه و ۱۴واحد ذوب در اختیار دارد؛ اینها در سال گذشته ۱۲.۱۹میلیارد دلار درآمد برای شرکت آفریدند. دامنه فعالیت ریوتینتو در مجموع در ۳۵کشور جهان و ۶قاره گسترده شده است.


بی‌اچ‌پی‌بیلتون: ۳۷.۵۷میلیارد دلار
بی‌اچ‌پی‌بیلتون در سال گذشته میلادی ۳۷.۵۷میلیارد دلار درآمد داشت و این سال را با رشد ۲۰درصدی نسبت به سال ۲۰۱۷میلادی پشت سر گذاشت. این غول انگلیسی-استرالیایی در پروژه‌های خود در معادن مس اسکوندیدا و سنگ‌آهن وِستِرن، رشد تولید را تجربه کرد. پروژه‌های سنگ‌آهنی آن سرچشمه بیشترین درآمدی هستند که در سال گذشته به بی‌اچ‌پی جاری شدند. این درآمد ۱۰.۶۵میلیارد دلار بود. پس از سنگ‌آهن، مس با ۶.۱میلیارد دلار و زغال‌سنگ با ۴.۹۷میلیارد دلار بیشترین عایدی را برای این شرکت ایجاد کردند. بی‌اچ‌پی در اکتشاف و تولید مواد نفتی، مس، سنگ‌آهن و زغال‌سنگ در سراسر جهان فعالیت می‌کند.


واله: ۳۵.۹۳میلیارد دلار
شرکت واله برای سال گذشته میلادی ۳۵.۹۳میلیارد دلار درآمد را گزارش داد. مواد معدنی آهنی، زغال‌سنگ، فلزات پایه و کود، ۴گروه اصلی محصولاتی را تشکیل می‌دهند که این غول برزیلی به تولید آنها اشتغال دارد.
فلزات آهنی شامل کانی سنگ‌آهن، سنگ‌آهن گندله، منگنز، فروسیلیس‌ها و دیگر محصولات آهنی می‌شود. این بخش منشأ تولید ۷۵درصد درآمد واله به ارزش ۲۶.۹۸میلیارد دلار بود. فلزات پایه در رده دوم منابع درآمد واله قرار دارند و ارزش آنها در سال گذشته ۷.۱میلیارد دلار بود.
چاپ