نابسامانی‌های اقتصادی در یک کشور نفتی-معدنی

چوب حراج برطلای ونزوئلا

ثمن رحیمی‌راد: تنش‌های سیاسی اخیر و در پی آن تحریم‌های امریکا و کاهش بهای نفت، اقتصاد ونزوئلا را دستخوش نابسامانی کرده است.

در چنین روزگاری، این ذخایر طلاست که به داد ونزوئلا می‌رسد؛ ذخایری که در آلمان، امارات و ترکیه به امانت گذاشته شده‌اند و گاه در برابر طلب‌های پرداخت نشده ونزوئلا مصادره می‌شوند. آیا ونزوئلا به طلای خود چوب حراج زده است؟
به گزارش صمت به نقل از دویچه‌وله، دویچه‌بانک آلمان، طلای ونزوئلا را به دلیل پرداخت نشدن بدهی‌هایش ضبط کرد، در حالی که ذخیره طلای ونزوئلا پس از روی کار آمدن نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲ خورشیدی) کاهش پیدا کرده است. رد پای طلای این کشور را می‌توان در کشورهای مختلف جهان از جمله اوگاندا و ترکیه یافت. یکی از سخنگویان دویچه بانک آلمان تایید کرده که ونزوئلا قادر نیست وامی را که ۵ سال پیش دریافت کرده، پس دهد. دویچه بانک مقدار این وام را اعلام نکرده اما برای دریافت طلب خود طلای ذخیره شده ونزوئلا را ضبط کرده است.
خبرگزاری بلومبرگ هم پیش‌تر گزارش داده بود که دویچه بانک حدود ۲۰ تن طلای ونزوئلا را ضبط کرده است. به گفته بلومبرگ مبلغ وامی که ونزوئلا از دویچه بانک دریافته کرده، ۷۵۰ میلیون دلار بوده است. البته این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهوری ونزوئلا بدهی دولتش را با ذخیره طلای کشورش می‌پردازد.
 در همین زمینه، سیتی‌بانک هم چند ماه پیش اعلام کرده بود که یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از ذخیره طلای این کشور را ضبط کرده زیرا ونزوئلا به تعهدات مالی خود عمل نکرده است. درآمدهای نفتی این کشور به دلیل تحریم‌های امریکا و کاهش نرخ نفت محدود شده و کاراکاس را وادار کرده است به دنبال کسب درآمد از منابع دیگر به ویژه طلا باشد. آنگلا آلواردو، نماینده اپوزیسیون در پارلمان ونزوئلا در این باره به دویچه وله گفته که مادورو درحال‌حاضر ذخیره طلای کشور را به حراج گذاشته است. این نماینده پارلمان ونزوئلا مطمئن است که تجارت طلا در کشورش به طور مخفی جریان دارد.
 گونتر مایهولد از بنیاد علم و سیاست آلمان هم می‌گوید که فلزات گرانبها از جمله طلا را می‌توان به سرعت به پول نقد تبدیل کرد و با دور زدن نظام مالی بین‌المللی آن را انتقال داد. براساس داده‌های منابع رسمی، ذخیره طلای ونزوئلا از سال ۲۰۱۴میلادی(۱۳۹۳خورشیدی) تا اوایل ۲۰۱۹ میلادی(زمستان ۱۳۹۷خورشیدی) به نیم رسیده و با وخیم شدن اوضاع اقتصادی، فروش طلای ونزوئلا هم سرعت گرفته است. آنگلا آلواردو که پیش‌تر معرفی شد، در این باره گفته که درحال‌حاضر طلا یکی از معدود منابع مالی باقی مانده در این کشور است. علاوه بر طلای ذخیره شده در بانک مرکزی، طلای استخراج شده معادن این کشور نیز نقش مهمی دارد.
شورای جهانی طلا در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی) اعلام کرده بود در مجموع ۲۳ تن طلا در امریکای لاتین تولید شده که با توجه به این آمار، تولید طلای ونزوئلا کاهش پیدا کرده است. ویکتور کانا، وزیر معادن ونزوئلا، سال گذشته اعلام کرده بود در گذشته بیش از ۴۰ درصد طلای جهان در سوئیس فرآوری و تبدیل به کالاهای مصرفی مانند جواهرات می‌شده اما دیگر آن دوره به پایان رسیده است. کانا خبر داد که برای فرآوری طلا با شرکت‌های ترکیه‌ای قرارداد بسته است. او در ادامه صحبت‌های خود توضیح داد: حال تصور کنید ما این کار را در سوئیس انجام می‌دادیم و این کشور به بهانه تحریم‌، طلای ما را پس نمی‌داد و نگه می‌داشت. مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، ۴ بار به ترکیه سفر کرده و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه هم یک بار از ونزوئلا دیدار کرده است. بر اساس پژوهش‌هایی که روزنامه اسپانیایی «ال پاییس» انجام داده، ترکیه در ماه‌های نخست سال گذشته میلادی بیش از ۶۱ میلیون دلار مواد غذایی به ونزوئلا صادر کرد اما رد پای طلای ونزوئلا را می‌توان در نقاط دیگر جهان هم جست‌وجو کرد. کاراکاس از سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ خورشیدی) ذخایر طلای خود را در کشورهای مختلف جهان ذخیره کرده است. براساس نوشته روزنامه آلمانی «تاگس اشپیگل» حدود ۶۰ تن طلای ونزوئلا در خارج ذخیره شده و از این مقدار ۳۰ تن در روسیه قرار دارد. علاوه بر آن به تازگی ونزوئلا ۱۵ تن طلای ذخیره شده خود در بانک مرکزی را به امارات متحده عربی انتقال داده است. ۷ تن طلای ونزوئلا نیز به طور غیرقانونی به اوگاندا منتقل شده است.
تجارت طلای ونزوئلا باعث خشم امریکا شده زیرا دولت مادورو از طرف امریکا تحریم شده و شرکت‌های امریکایی حق معامله و تجارت طلا با ونزوئلا را ندارند. اپوزیسیون ونزوئلا هم از حراج طلای این کشور به شدت ناراضی و نگران است. کارلوس پاپارونی، نماینده پارلمان ونزوئلا و یکی از اعضای گروه خوان گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا، مدعی است بیش از ۷۳ تن طلای ذخیره شده در بانک مرکزی ونزوئلا فروخته شده است.
 به نوشته خبرگزاری رویترز، ذخایر طلای بانک مرکزی ونزوئلا از آغاز سال جدید میلادی و حتی پیش از تشدید حلقه تحریم‌های امریکا ۳۰ تن کاهش یافته و اکنون به حدود ۱۰۰ تن و به ارزش ۴ میلیارد دلار رسیده است.
آنگلا آلواردو، نماینده اپوزیسیون در پارلمان ونزوئلا، به دویچه وله گفته که اگر حراج طلای کشورش ادامه پیدا کند ممکن است دیگر اثری از طلای ونزوئلا باقی نماند. حالا اگر کاهش ذخیره طلای بانک مرکزی بر اساس آماری که خبرگزاری رویترز گزارش داده صحت داشته باشد، تا پایان امسال میلادی دیگر اثری از طلای ونزوئلا باقی نخواهد ماند و دولت مادورو به سختی می‌تواند هزینه واردات کالاهای اساسی را بپردازد.چاپ