کدخبر: 32673

معدنکاران خود را به چالش می‌کشند

دانشمندان به صرافت افتاده‌اند به معادن متروکی که در زیر آب‌ها دفن شده نفوذ و ورود پیدا کنند، به همین منظور یک گروه از آنها از سراسر جهان با سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا گرد هم آمدند تا رباتی را راه‌اندازی کنند که به اعماق این معادن فرورفته و جاهایی را شناسایی و کنکاش کند که امکان ورود غواصان ممکن نیست.


این نخستین پروژه‌ای نیست که در جریان آن وجود ذخایر معدنی، بشر را به فضایی خارج از سطح زمین سوق می‌دهد. بشر قرن ۲۱ میلادی برای دستیابی به مواد معدنی صنعتی و گرانبها به حجم عظیم ذخایر موجود بر اجرام آسمانی چون مریخ و ماه چشم دارد و از آنچه بر بستر دریاها و اقیانوس‌ها قرار گرفته نیز غافل نمانده است.
نکته قابل توجه در این مجال این است که اگر نگوییم هیچ ماده‌ای اما شاید بتوانیم بگوییم کمتر ماده‌ای در جهان وجود دارد که مانند مس، طلا و سایر مواد این چنینی، ذهن بشر را به مکان‌هایی از زمین می‌کشاند که کمتر کسی به آنجا ورود پیدا کرده است. مواد معدنی از برخی جنبه‌ها مانند آب
است.
همان طور که آب آنقدر مورد نیاز است که انسان برای دستیابی به آن، اعماق زمین را می‌شکافد یا به سایر کره‌ها چشم می‌دوزد، مواد معدنی هم چون صنایع را تغذیه می‌کنند و چرخ آنها را می‌چرخانند به همان میزان در مرکز توجه هستند و انسان توان خود را برای دستیابی به ذخایر هر چه بیشتر از آن صرف می‌کند.
ثمن رحیمی راد / روزنامه‌نگار

 

 

روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر