کدخبر: 32251

معدن به محیط‌زیست متعهد است

تام باتلر، مدیرعامل انجمن بین‌المللی معادن و فلزات: وقتی از محافظت از محیط‌زیست و رویارویی با تغییرات آب و هوایی صحبت می‌شود، بسیاری فکر می‌کنند صنعت استخراج مواد معدنی، «شخصیت منفی» این سناریو است.

پیش از توافقنامه آب و هوایی پاریس و مذاکره‌هایی که ۳ سال پیش درباره آن انجام شد نیز بسیاری از شرکت‌های معدنی، یک معضل به شمار می‌آمدند و عوامل مخرب برای سلامتی زمین و ساکنان آن به شمار می‌رفتند، اما این صنعت در کربن‌زدایی سیاره، سهم بسزا و چندجانبه‌ای دارد.
معدنکاری با تامین موادی مانند مس و لیتیوم، آنچه را در تولید خودروهای برقی به آن نیاز است، مهیا می‌کند. این صنعت همچنین تامین‌کننده فولادی است که در تولید توربین‌های بادی به آن نیاز است و آلومینیومی که باعث سبک‌تر شدن ماشین‌آلات و بهره‌وری مصرف سوخت آنها می‌شود. در همین راستا کانادا ادعا می‌کند بسیاری از شرکت‌های آن نه تنها به تقویت عملکرد اجتماعی و زیست‌محیطی این صنعت متعهد هستند، بلکه مهم‌تر از آن به جهان اثبات می‌کنند چطور می‌شود این کار را انجام داد. این تعهدات در همه ابعاد معدنکاری از طراحی، ساخت و اجرای پروژه‌ها برقرار هستند و حتی زمانی که عمر معدن به پایان می‌رسد، ادامه دارد. یک مثال از چنین واقعیتی را می‌توان در عملکرد یکی از معادن شرکت گُلدکورپ به نام «بوردِن» در اُنتاریو دید. این شرکت در حال توسعه نخستین معدن زیرزمینی تمام الکترونیک در کاناداست که در نتیجه آن، نیاز به ۳ میلیون لیتر سوخت دیزلی و یک میلیون لیتر گاز پروپان حذف می‌شود و همچنین با استفاده از سایر فناوری‌های پاک، انتشار دی‌اکسیدکربن را کاهش می‌دهد. این تنها یکی از راهکارهایی است که در کانادا انجام می‌شود تا در نتیجه آن شرکت‌های معدنی به تعهدات اجتماعی خود در مقابل جامعه میزبان پایبند باشند. زمانی نه چندان دور معادن تنها منابع زایش اشتغال، پرداخت مالیات و حق امتیاز به شمار می‌رفتند و همچنین از نیاز جهان به موادی که برای توسعه صنایع به کار می‌رفت، می‌کاستند اما حالا باید ثابت کنند برای جامعه میزبان پروژه‌ها نیز مثبت و سازنده هستند، از حقوق بشر حمایت می‌کنند، با تغییرات اقلیمی مبارزه کرده و فعالیت خود را نیز شفاف‌سازی می‌کنند. معدنکاری ۵ هزار سال عمر دارد و این ظرفیت را دارد که کیفیت زندگی بشر را ارتقا دهد. تغییرات اقلیمی نیز چالشی انکارناپذیر و حیاتی در سراسر جهان است و دلایل و اسباب آن باید مورد توجه قرار گیرد. در همین راستا، صنعت استخراج مواد معدنی نیز مصمم است اقتصادی سبزتر و کم‌کربن‌تر بیافریند و با تامین فلزات و مواد معدنی به دنبال تولید ابزار و لوازمی است که به ایجاد اقتصاد سبز می‌انجامد؛ ابزاری همانند توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی، خودروهای برقی و...
و در نهایت جهان هنوز راه درازی دارد تا بتواند به طور کامل به تعهداتی که در توافقنامه پاریس آورده شده، جامه عمل بپوشاند و صنعت معدن در تحقق این تعهدات همراه بشر است.
منبع: وَنکووِرسان
برگردان: ثمن رحیمی‌راد

 

روزنامه امروز

gostaresh.png

sanatp.png

نرخ طلا و سکه - امروز

logo-samandehi
الو وزیر