احتمال کاهش قیمت فولاد صحت دارد؟

در پی زمزمه‌های آغاز موج افزایش نرخ فولاد در بازارهای داخلی در آینده‌ای نزدیک، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، این موضوع را رد کرده و بالعکس احتمال این را داده که تحت تاثیر بحث‌های سیاسی و مذاکرات مطروحه، امکان کاهش نرخ فولاد در بازار با توجه به کاهش نرخ ارز نیز وجود دارد.

زمزمه‌های افزایش نرخ فولاد در بازار و آغاز موج جدیدی از افزایش نرخ به گوش می‌رسد و این گمانه‌زنی درحالی مطرح شده که تا چندی پیش، نرخ فولاد در بازار با ثبات همراه بوده اما طی دو هفته اخیر، روند صعودی نرخ فولاد در بازار شروع به حرکت کرده است.

 یکی از دلایل اصلی اعلام شده برای روند افزایشی نرخ فولاد و ورق‌هایی همچون ورق گالوانیزه، افزایش نرخ شمش در بازار عنوان شده که این افزایش نرخ سبب رشد نرخ محصولاتی که تحت تاثیر فولاد هستند، نیز شده‌ است.

 علاوه‌ بر این، افزایش نرخ شمش فولادی را تحت تاثیر عواملی چون افزایش نرخ آهن اسفنجی، رشد نرخ فولاد، کاهش میزان فروش‌ داخلی بعضی از تولیدکنندگان و عدم تمایل فروشندگان به فروش فولاد در بازار‌های داخلی شناخته شده است. برخی از تولیدکنندگان این افزایش نرخ را تا روزی ۹۰ تومان هم تخمین زده‌اند.

آنطور که شنیده می‌شود، اکثریت کارخانه‌های تولیدی فولاد اعلام کرده‌اند که بیشتر موجودی خود را حتی برای چند روز آینده به فروش رسانده و دیگر محصولی برای فروش ندارند و این در حالی است که برخی از تولیدکنندگان دست به صادرات زده‌اند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد: احتمال کاهش قیمت‌ها نیز وجود دارد

 در این رابطه، سید رسول خلیفه‌سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ضمن تاکید براینکه با توجه به شرایط سیاسی- اقتصادی پیش‌رو، امکان پیش‌بینی چندان دقیقی وجود ندارد و تایید صحت این موضوع نیز صحیح نیست، تصریح کرد: با توجه به شرایط سیاسی و موضوع مذاکرات برجامی که مطرح است، احتمال کاهش قیمت‌ها نیز قوی‌تر است. درحال‌حاضر مشخص نیست که نرخ ارز تحت تاثیر همین مذاکرات، در چه محدوده‌ قیمتی قرار گیرد.

 وی افزود: ممکن است که روند کاهشی در نرخ ارز ایجاد و به‌تبع نرخ فولاد نیز کاهشی شود. حتی اگر افزایش نرخ فولاد در بازارهای جهانی وجود داشته باشد، با آن مقابله خواهد کرد و در نتیجه سیاست‌های خارجی، این بحث مطرح است که اتفاقا خواهد توانست، نرخ فولاد را به سمت و سوی کاهش نیز هدایت کند؛ بنابراین سیگنال‌های افزایش نرخ نیز در بازار حس نمی‌شود و پیش‌بینی هم نمی‌شود.

 این مقام صنعتی در رابطه با میان عرضه تولیدکنندگان به بازار داخلی و صحت این موضوع که تمایلی برای فروش در بازارهای داخلی توسط تولیدکننده وجود ندارد، گفت: طبق آمار به تناسب نیاز داخل که بیش از ۱۴ الی ۱۵ میلیون تن هم نیست، تولیدکنندگان فولاد بعضا تا دو برابر نیاز، تولید فولاد دارند. بنابراین مشکلی از بابت کمبود عرضه و تامین نیاز بازارهای داخل وجود ندارد. ضمن اینکه صادرات نیز محدودیت‌هایی داشته و هر تولیدکننده قادر به صادرات نیست؛ فلذا مازاد تولید اگر روانه بازار نشود، تولیدکننده با آن باید چه کاری کند؟

 خلیفه سلطانی، گمانه‌زنی‌ها برای افزایش نرخ فولاد در بازار را بیشتر تبلیغ‌گونه و ناشی از جو روانی دانسته که عده‌ای بخواهند بر افزایش قیمت‌ها دامن بزند؛ براین اساس عدم عرضه فولاد تولیدی توسط تولیدکننده به بازار را رد کرده و گفت: در آغاز هر سال جدید، بسیاری خرید مازاد انجام می‌دهند و انبارهای خود را پر می‌کنند، سپس منتظر این هستند که با ایجاد یک جو روانی، قیمت‌ها افزایشی شده و بتوانند با نرخ بالاتر، کالای خود را بفروشند؛ اما در حقیقت نه‌تنها افزایش نرخ فولاد در بازار پیش‌بینی نمی‌شود، بلکه همانطور که اشاره شد امکان کاهش قیمت‌ها با توجه به کاهش نرخ ارز نیز وجود دارد.

منبع: ایسنا


چاپ