بررسی کارنامه فلزات در اپیدمی جهانی نشان داد

صنایع معدنی برندگان روزهای سخت کرونایی

سال گذشته میلادی روزهای غیرقابل پیش‌بینی را به دنبال داشت. شیوع ویروس کرونا تمامی فعالیت‌های اقتصادی را در دنیا تحت تاثیر قرار داد.

در ادامه، برای رفع چالش‌های ناشی از این اپیدمی، محدودیت‌های گسترده‌ای از سوی کشورهای مختلف اجرایی شد که به رکود در اقتصاد بسیاری از کشورها منجر شد. این رکود اقتصادی در بازار فلزات در قالب کاهش نرخ خود را نشان داد. البته این روند افت قیمتی تنها برای یک بازه زمانی چند ماهه ادامه یافت و پس از آن قیمت‌ها دوباره در مسیر صعود قرار گرفتند. تلاش کشورهایی همچون چین برای بازیابی اقتصادی تاثیر بسزایی بر صعودی شدن دوباره نرخ فروش فلزات در بازارهای جهانی داشت و دوباره به این فعالیت‌ها رونق بخشید. از کشف واکسن کووید-۱۹ و بسته‌های مالی تعریف‌شده از سوی اقتصادهای بزرگ دنیا می‌توان به‌عنوان دیگر دلایل رشد نرخ فلزات در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ و ابتدای سال ۲۰۲۱ نام برد. توجه به این نکته ضروری به ‌نظر می‌رسد که این روند صعودی نرخ به قدری شدت گرفت که در ادامه شاهد ثبت رکوردهای قیمتی از محصولات مختلف فلزی بودیم.

روزهای تلخ و شیرین فلزات

به گزارش از ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۰ شاهد شیوع ویروس کووید-۱۹ در چین و به دنبال آن در سایر کشورها بودیم. ویروسی که برخلاف انتظارها، اثرات منفی قابل‌توجهی را به اقتصاد کشورها وارد کرد. در ماه‌های ابتدایی پس از این پاندمی، بسیاری از شهرها قرنطینه، فعالیت‌های صنعتی کند و از حجم حمل‌ونقل‌ها کاسته شد. در ادامه و با توجه به اثرات این ویروس بر کسب‌وکارهای خرد، از سطح درآمد و به دنبال آن خرید مردم نیز کاسته شد.

در چنین فضایی فعالیت‌های تولیدی بسیاری از صنایع بزرگ کند و حتی متوقف شد تا جایی که بسیاری از صنایع خودروسازی بزرگ دنیا، از تولید خود کاستند یا فعالیت‌های ساخت‌وساز محدود شد. اثرات این رکود اقتصادی به مرور بر صنایع بالادستی که تامین‌کننده مواد اولیه موردنیاز صنایع نهایی هستند نیز آشکار شد. درواقع از حجم تقاضا برای خرید مواد فلزی کاسته شد. علاوه‌بر این، بسیاری از تاجران سرمایه‌های خود را از بازارهای پرریسک‌تر خارج کردند، اقدامی که شامل حال بازار فلزات نیز شد. به دنبال آن تولیدکنندگان این محصولات با هدف جلوگیری از سقوط هرچه بیشتر قیمتی، تولید خود را کاهش دادند.

سقوط و صعود قیمت‌ها

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، میانگین نرخ فروش آلومینیوم در ژانویه ۲۰۲۰ و در بورس فلزات لندن برابر ۱۷۷۱ دلار به‌ازای هر تن بود. این نرخ به دلایل یاد‌شده وارد مدار سقوط شد و در ماه آوریل کمترین میانگین نرخ آن برابر ۱۴۵۷ دلار ثبت شد. هرچند‌‌ نرخ فروش این فلز نقره‌ای از ماه ژوئن در مسیر بازیابی قرار گرفت. روند صعودی نرخ آلومینیوم به قدری شدت گرفت که نرخ خرید و فروش آن از کانال ۲۰۰۰ دلار به‌ازای هر تن نیز عبور کرد. درنهایت نیز میانگین نرخ فروش آن در ماه دسامبر برابر ۲۰۱۷ دلار ثبت شد. البته این پایان کار صعود نبود بلکه روند افزایشی نرخ در سال جاری میلادی نیز تداوم داشت. میانگین نرخ فروش آلومینیوم در ماه آوریل برابر ۲۱۹۱ دلار گزارش شده است.

این فلز همچنان در اوج معامله می‌شود و هر روز شاهد ثبت رکوردهای تازه‌ای از نرخ آن هستیم تا جایی که بالاترین نرخ معامله آن در ماه آوریل و در تاریخ هشتم این ماه برابر ۲۲۶۷ دلار به‌ازای هر تن گزارش شده است. روی نیز از دیگر محصولات فلزی پرکاربرد است که روند قیمتی آن از پاندمی کرونا متاثر شد. میانگین نرخ فروش این فلز در ژانویه ۲۰۲۰ برابر ۲۳۵۷ دلار به‌ازای هر تن ثبت شده است. همه‌گیری کووید ۱۹، نرخ فروش روی را به ۱۸۹۴ دلار به‌ازای هر تن در ماه آوریل سال گذشته میلادی کاهش داد. اما بنا بر دلایل یاد‌‌شده این کف قیمتی آنقدرها هم ادامه نداشت و شاهد بازگشت قیمت‌ها به روند صعودی و کسب رکوردهای جدیدی در خرید روی بودیم. بالاترین میانگین رکورد قیمتی روی در ماه دسامبر و برابر ۲۷۸۲ دلار ثبت شد.

این فلز در اغلب روزهای سال ۲۰۲۱ نیز در کانال ۲۷۰۰ دلار معامله شد. میانگین نرخ فروش آن در ماه مارس ۲۰۲۱ برابر ۲۷۹۱ دلار ثبت شده است. حتی در روزهایی از امسال میلادی شاهد گذر روی از کانال ۲۸۰۰ دلاری نیز بودیم.

دلایل رشد قیمت

برخلاف انتظار عمومی چین به‌عنوان نخستین کشوری که با ویروس کرونا مواجه شد، به‌سرعت و در مدت چند ماه توانست به روند قبلی تولید بازگردد. در همین حال دولت این کشور برای جبران خسارت‌های ناشی از رکود اقتصادی، محرک‌های مالی متعددی را تعریف کرد. توجه به این نکته ضروری به ‌نظر می‌رسد که چین در رده بزرگ‌ترین مصرف‌کننده، تولیدکننده و حتی واردکننده اغلب محصولات فلزی دنیا قرار دارد. بنابراین بازگشت این کشور به مسیر رشد و توسعه اقتصادی زمینه رونق گرفتن دوباره فعالیت صنایع معدنی را فراهم کرد‌ تا جایی که شاهد بازگشت نرخ محصولات صنایع معدنی به دنبال افزایش تقاضا برای خرید آنها بودیم.از انتخابات ایالات متحده و تغییر ریاست‌جمهوری این کشور نیز می‌توان به‌عنوان دیگر عامل رشد قیمت‌ها و تشدید روند صعودی نرخ فلزات نام برد‌ چراکه در چنین شرایطی امید به رفع تنش‌های تجاری در سطح دنیا تقویت شد. همین امید نیز در دوره‌ای زمینه رونق گرفتن بازار فلزات را فراهم کرد.

در ادامه کشف واکسن کرونا و آغاز واکسیناسیون در سر‌اسر دنیا نیز محرک بازارهای فلزات بود‌‌ چراکه انتظار برای رونق گرفتن اقتصاد دنیا و خروج از رکود تقویت شد. بسیاری از کشورها تاکنون در روند واکسیناسیون موفق عمل کرده‌اند و همین موضوع نوید توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری را می‌دهد. همین امید نیز زمینه تداوم روند صعودی قیمت‌ها را فراهم می‌کند.

رشد در ۲۰۲۱ ادامه دارد

بررسی آمارها حکایت از آن دارد که روند رو به رشد قیمتی در سال ۲۰۲۱ هم ادامه دارد. پایان تعطیلات سال نو چین در ماه فوریه به‌عنوان محرک دیگری در بازار فلزات در سال ۲۰۲۱ شناخته می‌شود. در ادامه اختصاص بسته کمک کرونایی دولت ایالات متحده نیز به‌عنوان دیگر عامل رشد قیمتی فلزات در بورس فلزات دنیا یاد می‌شود. در‌واقع بسته محرک مالی امریکا از صعود نرخ فلزات پشتیبانی می‌کند. علاوه‌بر این، باید خاطرنشان کرد در ۳ ماه دوم سال میلادی، فعالیت‌های ساختمانی، ساخت‌وساز و سایر فعالیت‌های عمرانی رونق می‌گیرد. در چنین شرایطی تقاضا برای خرید فلزات بیشتر می‌شود. درواقع از رونق یافتن کسب‌وکارها باید به‌عنوان عامل مثبت و اثرگذاری بر بازار کامودیتی‌ها نام برد.

سخن پایانی

با آنکه سال گذشته میلادی روزهای پر‌رونق اقتصادی را در دنیا به‌دنبال نداشت اما انتظار می‌رود امسال میلادی شاهد رونق گرفتن اقتصاد و به دنبال آن کسب‌وکارهای مختلف باشیم. همین موضوع نیز زمینه رشد نرخ فلزات را در بازارهای جهانی فراهم کرده است.

 


چاپ