توسعه با اجرای طرح نورد گرم۲

تنوع کم‌نظیر تختال تولیدی فولاد مبارکه

با توجه به توسعه‌های زیرساختی فولاد مبارکه طی سال‌های اخیر، به‌ویژه در حوزه تولید تختال، می‌توان گفت امروزه فولاد مبارکه تنها شرکت در خاورمیانه است که قادر به تولید تمام محصولات ویژه و روز دنیا تا مرحله تختال است.

مختار بخشیان، قائم مقام مجری طرح نوردگرم۲ گفت: تختال ۳۰۰ میلی‌متری، ۲۵۰ میلی‌متری، ۲۰۰ میلی‌متری و ۲۲۰ میلی‌متری در سبد محصولات فولاد مبارکه وجود دارد و عملکرد این شرکت در زمینه تولید تختال در جهان کم‌نظیر است.

شاید تعداد کمی از تولیدکنندگان فولادی در جهان هستند که این تنوع محصول و تختال را دارند. تولید ورق فولادی، انواع ورق گرم، اسیدشویی و گالوانیزه و رنگی نیز از دیگر محصولات فولاد مبارکه است. در کنار آن، بخش‌های پایین‌دستی، همچون کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی فعال است و نام شرکت فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی جهان می‌درخشد.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت پروژه نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه گفت: این شرکت سرمایه‌گذاری سنگین، یعنی نزدیک به ۴۰۰ میلیون یورو تا مرحله تولید تختال انجام داده است. در همین حال کوره‌های این مجموعه توسعه یافته و ماشین ۵ ریخته‌گری به بهره‌برداری رسیده است. ایستگاه گاززدایی پیشرفته نیز در مرحله نصب و راه‌اندازی است. همه این موارد در جهت توانمندی فولاد مبارکه انجام شده است.

توسعه در طرح نورد گرم۲

بخشیان خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه برای حفظ سهم خود در تولید فولاد کشور، بر تولید فولاد تا مرحله تختــال سرمایــه‌گذاری کــرده و اکنــون می‌توان گفت این مجموعه عظیم فولادی توان تولید هر نوع گرید فولادی میکروآلیاژی را تا مرحله تختال دارد اما متاسفانه تبدیل آن به ورق به آرزویی در صنعت فولاد تبدیل شده است. وی گفت: طرح نورد گرم شماره ۲ در همین زمینه تعریف شده است. از سال ۸۹ اقدامات اولیه برای انتخاب پیمانکار این طرح انجام اما به‌دلیل تحریم‌ها در ۲ مرحله طرح متوقف شد. هم‌اکنــون کار با پیمانــکار چینی پیش می‌رود و اگر به بهره‌برداری برسد، فولاد مبارکه حرف نخست را در تولید محصول کیفی و تراز اول دنیا خواهد زد. در حوزه تولید ورق‌های باکیفیت از تولیدکنندگان جهان عقب افتاده‌ایم، اما نورد گرم شماره ۲ می‌تواند شکاف به‌وجودآمده را به‌خوبی پر کند. انتظار ما از مسئولان این است که براساس دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از فولاد مبارکه، از روند اجرای این پروژه حمایت کنند تا هرچه زودتر واحد نورد گرم شماره ۲ وارد فاز عملیاتی شود و این اقدام به نتیجه برسد.

سیستم‌های پایدار و قابل‌اطمینان

وی در هفتمین جلسه کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار این شرکت که با حضور جمعی از مدیران معاونت بهره‌برداری، رئیس واحد ایمنی، بهداشت حرفه‌ای و آتش‌نشانی برگزار شد، گفت: به‌طور قطع، دستیابی به سیستم‌های پایدار و قابل‌اطمینان در شرکت فولاد مبارکه با انجام بازرسی‌های موثر میسر خواهد شد.

بخشیان، در این جلسه که با محوریت بررسی وضعیت سیستم‌های بازرسی تجهیزات و سازه‌های فلزی برگزار شد، گزارش‌ها و مطالب آموزشی حوزه ایمنی را که در جلسات این کمیته مطرح می‌شود، مفید دانست و با تاکید بر مسئولیت همه کارکنان و مدیران در تمامی رده‌های سازمانی در قبال موضوع ایمنی گفت: حضور موثر مدیران و سرپرستان در سایت و نظارت بر انجام ایمن فعالیت‌ها یکی از راه‌های پیشگیری از وقوع حوادث است.

وی در ادامه، بازرسی موثر از تجهیزات باربرداری (سیم بکسل، هوک، پنس‌ها و...)، سازه‌های فلزی، سیلندرهای آتش‌نشانی، باکس‌های گاز و اکسیژن و تونل‌های برق را در نواحی مختلف به‌منظور دستیابی به ایمنی در شرکت فولاد مبارکه و همچنین نقش تکنسین‌های خط تولید و تعمیرات را در زمینه بازرسی‌ها بسیار حائز اهمیت دانست.

گفتنی است، در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام‌‌شده در زمینه سیستم‌های بازرسی در نواحی مختلف و وضعیت کنونی بازرسی از ابزار و تجهیزات، تونل‌های برق، لایف‌لاین‌ها و کپسول‌های آتش‌نشانی ارائه‌ و همچنین نقاط ضعف و قوت نواحی مختلف در زمینه بازرسی از تجهیزات و تونل‌های برق بیان شد.

در ادامه این جلسه نیز گزارش دیگری از وضعیت سازه‌های فلزی و سازه جرثقیل‌های سقفی در نواحی مختلف شرکت، انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه در زمینه تقویت سازه‌های فلزی به‌منظور پیشگیری از بروز حوادث احتمالی ارائه شد.

سخن پایانی

شرکت فولاد مبارکه بزرگ‌ترین فولادساز کشور است و بخش قابل‌توجهی از مجموع تولید این محصول در کشور را در اختیار دارد. در همین حال به‌عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو فولادی دنیا مطرح است. تولید محصولات مختلف و جدید و در همین حال تنوع‌بخشی به سبد محصولات، یکی از استراتژی‌هایی است که می‌تواند زمینه موفقیت هرچه بیشتر یک مجموعه را فراهم کند. بر همین اساس نیز مجموعه فولاد مبارکه در طول سال‌های گذشته برای تحقق این هدف کوشیده و بر همین اساس نیز تختال تولیدی این شرکت بی‌نظیر است. این مجموعه توان تولید هر نوع گرید فولادی میکروآلیاژی را تا مرحله تختال دارد، اما در تبدیل آن به ورق با ضعف روبه‌رو است. چنانچه طرح نورد گرم شماره ۲ این شرکت به بهره‌برداری برسد این کمبود نیز برطرف خواهد شد. امیدواریم روند اجرای این طرح با حمایت مسئولان به نتیجه برسد.


چاپ