مدیرعامل فولاد مبارکه:

«فولاد» به پیکار با تحریم‌ها برخاست

نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات کارخانه فولاد مبارکه برگزار شد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در جریان این نشست با اشاره به طرح‌های توسعه اجرا شده از سوی این شرکت، گفت: اجرای برنامه توسعه این شرکت مشتمل بر ۱۲ طرح، گام موثری در راستای جهش تولید در عرصه صنعت فولاد کشور و بی‌اثر کردن تحریم‌هاست. به‌گزارش ایرنا، حمیدرضا عظیمیان در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات کارخانه فولاد مبارکه با اشاره به تلاش کارکنان این مجموع، بومی‌سازی را بهترین راهکار مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان برشمرد.

تولید و توسعه ادامه دارد

وی با اشاره به بومی‌سازی ۳ هزار و ۸۵۰ قطعه در این مجتمع صنعتی اظهارکرد: این شرکت توانست با اصلاح دستگاه شماره ۵ ناحیه فولادسازی تختال (اسلب) فولادی خود، نخستین‌بار محصولی با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر تولید کند که از مرغوبیت بالایی در تولید محصولات نورد برخوردار است.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه افزود: رسیدن مجموعه فولاد مبارکه به فناوری تولید تختال (اسلب) فولادی با ضخامت ۳۰۰ میلی‌متر، ما را از بازطراحی دستگاه‌های یک تا ۴ ناحیه فولادسازی که قرار بود شرکت‌های خارجی عملکرد آنها را بهبود دهند، بی‌نیاز کرد.

نسل چهارم فناوری

عظیمیان تصریح کرد: طرح دیگری که در فولاد مبارکه برنامه‌ریزی شده، طرح موسوم به «آی ۴» یا نسل چهارم فناوری است که فولاد مبارکه را به یکی از مطرح‌ترین فولادسازان جهان تبدیل خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر فولاد مبارکه، نسل سوم و ذوب‌آهن اصفهان، نسل دوم این فناوری را در اختیار دارند اما شرکت‌های پیشرو به سمت استفاده از نسل چهارم فناوری هوشمند در حال حرکت هستند که طرح «آی ۴» نیز به همین منظور طرح‌ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان‌اینکه این حرکتی دانشی و بنیانی است که صنعت کشور را متحول خواهد کرد، یادآور شد: درحال‌حاضر، حدود ۲۰ شرکت در جهان از این فناوری استفاده می‌کنند و این طرح تا سال ۱۴۰۴، مجتمع مبارکه را به نسل چهارم فناوری مجهز خواهد کرد.


عظیمیان در بخش دیگر سخنان خود به اهمیت این مجموعه در ایجاد اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: این کارخانه برای حدود ۳۵۰ هزار نفر به‌‌طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است و هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ شرکت با سهام‌ متفاوت با گروه فولاد مبارکه همکاری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: این شرکت، بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق‌های فولادی در منطقه منا (خاورمیانه و شمال افریقا) بوده و با داشتن سهم ۵۰ درصدی در تولید فولاد کشور، بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا با تولید ۱۱.۴ میلیون تن در سال است.

سهم یک درصدی از تولید ناخالص داخلی

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با بیان اینکه یک درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) و ۵ درصد تولید ناخالص داخلی بخش صنعت کشور متعلق به فولاد مبارکه است، اذعان کرد: هزار کارخانه به‌طور مستقیم و ۳ هزار کارخانه به‌طور غیرمستقیم از مشتری‌های این شرکت هستند.

عظیمیان همچنین فولاد مبارکه را از نظر میزان استفاده از آب، دارای رکورد کم‌مصرف‌ترین در بین فولادسازان جهان توصیف و اضافه کرد: مجتمع مبارکه در جهان کمترین مصرف آب در بین کارخانه‌های فولادی را دارد و آب را بازچرخانی و تصفیه می‌کند. وی با اشاره به کمک مالی این شرکت به طرح‌های آبی کلان کشور تصریح کرد: فولاد مبارکه همچنین برای ۹ شهر اطراف خود، سیستم فاضلاب ایجاد و به بخش بهداشتی و تامین آب صنعتی نیز کمک کرده است.

نبود مدیریت درست

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه ما باید ورق‌های فولادی با استحکام و کیفیت بالاتر و وزن کمتر تولید کنیم، اظهارکرد: تولید ما بیشتر از مصرف کشور است اما گاهی بازار دچار هیجان می‌شود و بین قیمت تولید اولیه و بازار فاصله می‌افتد که این اشکال به‌دلیل نبود مدیریت درست در بازار از سوی نهادهای مربوط است. عظیمیان در عین حال تصریح کرد: فولاد مبارکه همچنان رو به جلو در حال حرکت است اما به‌دلیل مشکل نرسیدن گاز، ممکن است با افت تولید مواجه شود و درحال‌حاضر کم شدن سهمیه گاز کارخانه مبارکه، مهم‌ترین مشکل ما است.

سخن پایانی

گفتنی است فولاد مبارکه، بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی کشور و بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد تخت در خاورمیانه و شمال افریقا است. این شرکت با داشتن حدود ۱۲ میلیون تن ظرفیت آهن اسفنجی، بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان محسوب می‌شود. مجتمع فولاد مبارکه واقع در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غرب اصفهان دارای ۳۵ کیلومترمربع وسعت و ۱۷ کیلومترمربع سالن تولید است.


چاپ