تلاش برای بازگشت آرامش به بازار آهن‌آلات ادامه دارد

تعامل برای نجات صنعت فولاد

طی ماه‌های گذشته، رشد قیمت فولاد و محصولات وابسته به آن، نقل محافل سیاسی کشور شده است. با وجود راهکارهای متعددی که از سوی سیاست‌گذاران ارائه‌شده باید اقرار کرد تلاش‌های بسیاری که برای تنظیم بازار این محصولات اجرایی شده، تاکنون نتیجه‌بخش نبوده است.

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز از همان ابتدای فعالیت خود در این وزارتخانه، سر و سامان بخشیدن به این بازار را در دستور کار خود قرار داده و بر همین اساس نیز در جلسه مشترکی با حضور اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شواری اسلامی و همچنین محسن دهنوی، عضو هیات رئیسه مجلس حضور یافته است.

در این جلسه موضوعات مختلفی در حوزه بازار فولاد و سیاست‌های مربوط به تنظیم بازار آن مطرح و توافقاتی انجام شد.

توسعه تولید ورق فولادی ضروری است

به‌گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، بررسی طرح‌های توسعه‌ای در حوزه تولید فولاد به‌ویژه ورق را یکی از موضوعات بررسی‌شده در نشست مشترک با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برشمرد و افزود: نیاز سالانه کشور به ورق گرم فولادی حدود ۵ میلیون تن برآورد می‌شود و به همین دلیل اجرای طرح‌های توسعه‌ای در فولاد مبارکه با هدف تامین این نیاز آغاز و مقررشده سرعت کار افزایش یابد.

عضو کابینه دوازدهم افزود: هرچند تحریم زمینه ایجاد برخی موانع را در مسیر توسعه فراهم کرده، با این وجود، امکان پیشرفت در مسیر توسعه وجود دارد؛ یعنی می‌توان از طریق همکاری با سایر شرکت‌ها در درجه نخست ورق مورد نیاز کشور را تامین و مازاد آن را صادر کرد.

گفتنی است مذاکراتی در این زمینه انجام و تفاهم‌هایی برای انعقاد قراردادهای اولیه انجام‌شده است.

افتتاح فاز نخست الکترود گرافیتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دستور کار بعدی این جلسه یعنی تامین الکترود گرافیتی مورد نیاز صنایع فولادی کشور گفت: این محصول کالایی استراتژیک برای صنایع فولاد کشور است. با وجود اینکه پروژه‌ای در این حوزه در سال‌های گذشته کلید خورده اما فعالیت آن متوقف شده است. البته مدیران ارشد این حوزه تعهد داده‌اند برنامه زمانبندی شده برای تکمیل این پروژه را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهند تا فاز نخست آن تا پایان سال افتتاح شود.

تعامل مجلس و دولت بیشتر می‌شود

سیدمحسن دهنوی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در این نشست بر ضرورت اجرای طرح‌های توسعه‌ای و ساماندهی بازار فولاد تاکید شد.

دهنوی در ادامه تاکید کرد: پس از حضور رزم‌حسینی در جایگاه وزیر در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، جلسات کارشناسی متعددی با حضور نمایندگان و با دستور کار بررسی وضعیت فولاد و صنایع معدنی برگزار شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، جلسات یادشده را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در این جلسه موضوعاتی مانند بازار فولاد، طرح‌های توسعه‌ای صنایع فولادی به‌ویژه طرح‌های توسعه‌ای حوزه خط نورد ۲ مجموعه فولاد مبارکه مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات راهگشایی اخذ شد.

وی اضافه کرد: در این نشست تصمیمات مناسبی نیز درباره موضوع الکترود گرافیتی که یکی از کالای مهم در حوزه فولاد است، اخذ شد. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: با اجرایی کردن تصمیمات مشترک میان وزارت صنعت، معدن و تجارت، کمیسیون صنایع و معادن مجلس و هیات رئیسه مجلس درباره تولیدات فولاد، ورق و محصولات فولادی نه‌تنها کشور بی‌نیاز می‌شود، بلکه ظرفیت صادراتی خوبی نیز برای صنعت فولاد کشور ایجاد خواهد شد.

صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه

عزت‌اله اکبری‌تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرد: بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها گلایه‌مند هستند. نبود ثبات فعالیت تولیدکنندگان و عملکرد مصرف‌کنندگان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و باید چاره‌اساسی برای رفع آن اندیشیده شود.

وی افزود: مجلس در تلاش است با همکاری با دولت مشکلات مردم و واحدهای تولیدی را رفع کند. تحقق این امر در گرو ۲ راهکار است. نخست آنکه برخی موضوعات در قالب قوانین تصویب شوند. در ادامه نیز از دولت انتظار می‌رود به‌موقع تصمیم‌گیری کند و وارد عمل شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری و صدور بخشنامه‌های خلق‌الساعه گلایه‌مند هستند. البته باید اذعان کرد که خوشبختانه علیرضا رزم‌حسینی، وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت با پیگیری درصدد رفع این بی‌نظمی‌هاست. مجلس شورای اسلامی و کمیسیون صنایع و معادن نیز در این زمینه همراهی‌های لازم را انجام خواهد داد.

سخن پایانی

بخش قابل‌توجهی از التهابات بازار فولاد را باید ناشی از نبود مرجعی واحد برای تصمیم‌گیری دانست. اتخاذ مصوبات و دستورالعمل‌های گوناگون ازسوی سیاست‌گذاران نیز بر این تنش‌ها می‌افزاید. اما حال گویی عزمی برای ایجاد اتفاق‌نظر میان سیاست‌گذاران دولت و مجلس برای سر و سامان دادن به این آشفته‌بازار شکل گرفته است؛ بنابراین امید می‌رود در سایه این همکاری از یک‌سو ثبات به بازار فولاد بازگردد و از سوی دیگر، گام‌های مثبتی در مسیر توسعه این صنعت برداشته شود.


چاپ