مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان خبر داد:

درآمد فولاد هرمزگان ۵۷ درصد افزایش یافت

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان گزارشی از عملکرد ۶ ماهه این شرکت در سال ۹۹ را بیان کرد. به‌گزارش روابط‌عمومی شرکت فولاد هرمزگان، فرزاد ارزانی، مدیرعامل این شرکت ضمن ابراز رضایت از عملکرد تمامی واحدهای این شرکت گفت: هدف ما و همه کارکنان زحمتکش فولاد هرمزگان جهش تولید و دستیابی به رکورد تولید سالانه با تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام است که برای تحقق آن تمام تلاش خود را به‌کار خواهیم بست.

حفظ سلامت منابع انسانی، اولویت ماست

ارزانی در ابتدای این گفت‌وگو با اشاره به نقش فولاد هرمزگان در امر اشتغالزایی در استان هرمزگان، تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت را ۱۵۳۲ نفر اعلام کرد و افزود: ۲۱۰۰ نفر نیز به‌عنوان نیروی پیمانکار در فولاد هرمزگان مشغول به کار هستند. وی در ادامه از اهمیت رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت این کارکنان زحمتکش گفت و اظهارکرد: سال ۹۹ را بسیار متفاوت آغاز کردیم و بروز و شیوع ویروس کرونا در کشور لازمه برنامه‌ریزی‌های جدیدی در فولاد هرمزگان بود. با توجه به اهمیت سلامت کارکنان بلافاصله کمیته پیشگیری از شیوع بیماری کرونا با حضور واحد HSE و به ریاست مدیرعامل به صورت هفتگی دایر شد. یکی از تصمیمات این کمیته، کاهش زمان و روزهای حضور کارکنان ستادی، تا اواخر اردیبهشت بود. پس از آن نیز حفظ پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی، از ورود کارکنان به سرویس‌های رفت و آمد تا حضور در محل کار را مد نظر قرارداده و به همین منظور کارکنان ستادی را به دو گروه A و B تقسیم کردیم تا در روزهای زوج یا فرد در محل کار حضور پیدا کرده و روزهای عدم‌حضور را به صورت دورکاری انجام وظیفه کنند.

با تقویت زیرساخت‌های اطلاعاتی از قبیل راه‌اندازی سیستم غربالگری از طریق اپلیکیش‌های قابل نصب روی موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و... و همچنین نصب دوربین‌های حرارتی جهت اندازه‌گیری دمای بدن کارکنان هنگام ورود به شرکت و... اقدام شد. تولید انیمیشن و فیلم‌ها و پوسترهای آموزشی و توزیع ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و اقلام بهداشتی نیز یکی دیگر از مواردی بوده که انجام شد و تاکنون نیز ادامه دارد. رعایت تمام این موارد درصد ابتلای کارکنان به کرونا و همه‌گیری این ویروس در بین کارکنان و خانواده‌های آنها را تا حد قابل‌توجهی تحت کنترل قرار داده است. نکته قابل توجه دیگر، کاهش چشمگیر روند ضریب تکرار و ضریب شدت حوادث شرکت طی نیمه نخست سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بوده است. به‌طوری که ضریب تکرار حوادث کل شرکت از ۹۷/۰ به ۴۰/۰ کاهش یافته که بسیار حائز اهمیت است. در این زمینه می‌توان به کسب گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ مربوط به استانداردهای ایمنی و گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ مربوط به استانداردهای مدیریتی محیط‌زیست اشاره کرد.

تولید با تمام توان ادامه دارد

ارزانی در بیان عملکرد تولیدی این شرکت گفت: با شروع شیوع ویروس کرونا در چند ماهه گذشته تاکنون، میزان تولیدات شرکت با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ادامه داشته و به هیچ وجه، شاهد کاهش تولید در شرکت نبوده‌ایم. 
وی ضمن اعلام تحقق رکورد تولید ماهانه تختال با تولید ۱۳۷.۳۹۱ تن در شهریور، از تولید ۶۸۷ هزار تن تختال در ۶ ماه نخست سال ۹۹ باوجود کاهش تامین برق به‌دلیل کمبود آن، خبر داد. رشد تولید ۲۷ هزار تنی آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، خبر خوب دیگری است که مدیرعامل فولاد هرمزگان به آن اشاره کرد.

 ارزانی در تکمیل این خبر گفت: واحد احیا مستقیم فولاد هرمزگان در ۶ ماه نخست سال ۹۹ با تولید ۸۴۶ هزار تن آهن اسفنجی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۳ درصد افزایش تولید داشته است.
وی درباره ارتقای کیفیت محصولات شرکت به درصد تولید ذوب‌های مطابق با سفارش در سال ۱۳۹۹ با ۹۹.۵۴ درصد و تولید تختال‌های سالم با ۹۸.۶۲ درصد و همچنین میانگین بسیار خوب درصد تولید تختال‌های غیرمنطبق با سفارش را ۱.۳۸ درصد اشاره کرد.
ارزانی روند کاهشی مصرف انرژی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: در واحد احیا مستقیم میانگین مصرف ویژه انرژی الکتریکی از KWH/TON ۱۱۰ به KWH/TON ۱۰۷.۴ و در فولادسازی میانگین مصرف گاز طبیعی از NM۳/TON ۸.۲ بهNM۳/TON ۶.۱ کاهش یافته است.

تامین مواد اولیه، چالش ما است

وی تامین مواد اولیه شامل گندله و آهن اسفنجی را یکی از چالش‌های شرکت‌های فولادی بیان کرد و افزود: فولاد هرمزگان با برنامه‌ریزی درست و عملکرد به موقع موجودی خود را طبق برنامه از پیش تعیین شده، حفظ کرده است. با توجه به تحریم‌های ظالمانه کشور امریکا برنامه‌ریزی‌های لازم برای تامین سفارشات در واحد خرید و تمامی بخش‌های قطعات یدکی، مواد اولیه و مواد مصرفی به موقع انجام شده و در این راستا، شرکت، اقدامات لازم را به عمل آورده است. 
مدیرعامل فولاد هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام شرکت، اهم این پروژها را طرح توسعه فولاد هرمزگان دانست و گفت: با حمایت‌های فولاد مبارکه مقرر شد ظرفیت فولاد هرمزگان زیر سقف موجود از ۱.۵ به ۲ میلیون تن افزایش یابد که عملیات افزایش ظرفیت، از ۱.۵ به ۲ میلیون تن آن در حال انجام است. ضمن اینکه احداث یک خط نورد ورق عریض (پلیت میل) و همچنین احداث یک واحد احیا مستقیم به ظرفیت ۹۰۰ هزار تن نیز در دستور کار شرکت قرارگرفته است. با به بار نشستن خط نورد ورق عریض در فولاد هرمزگان که ظرفیت آن ۱.۲ میلیون تن در سال است، ورق‌های خاص و API تولید خواهدشد و به طبع، تنوع محصولات این شرکت، افزایش خواهد یافت. افزایش ظرفیت از ۱.۵ به ۲ میلیون تن زیر سقف با انجام اصلاحاتی در واحد فولادسازی و ریخته‌گری و برخی زیرساخت‌های شرکت عملیاتی خواهد شد. در همین زمینه، پروژه‌های متعددی در دست اقدام است و برخی از آنها نیز در آینده نزدیک شروع به کار خواهد کرد. احداث واحد تولید ورق عریض، زمینه دستیابی به ارزش‌افزوده قابل‌توجهی برای تمامی ذی‌نفعان در کشور ایجاد خواهد کرد. به‌عبارت دیگر، تختال فولاد هرمزگان در بخش دیگری از کارخانه به ورق عریض تبدیل خواهد شد.

نقشی اثرگذار در تامین بازار داریم

براساس مطالعات انجام‌شده از تقاضای بازار، احداث خط پلیت‌میل مبتنی بر طراحی و تولید محصول متمایز به لحاظ ابعاد و کیفیت‌های خاص، به‌عنوان بهترین استراتژی توسعه سبد محصول گروه فولاد مبارکه در بازار در نظر گرفته شده و حضور پایدار شرکت را در بازارهای داخلی و صادراتی سبب خواهد شد و باعث افزایش قدرت رقابت و افزایش سهم بازار می‌شود. 
از سویی با توجه به توسعه ظرفیت صنایع کشتی‌سازی، صنایع نفت و گاز، لوله‌گازی، صنایع پتروشیمی، پروژه عمرانی، ماشین‌آلات و... در سال‌های آینده نیاز این صنایع به ورق‌های عریض در کشور بیش از پیش با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو خواهد شد و سهم شرکت فولاد هرمزگان در تأمین نیاز بازار تعیین‌کننده خواهد بود. 

به‌گفته وی مهم‌ترین پروژه‌های در دستور کار این مجموعه عبارتند از: 
احداث سیلو و تجهیزات ذخیره‌سازی آهن اسفنجی، افزایش ظرفیت غبارگیر کوره‌های فولادسازی و اصلاح و بهینه‌سازی غبارگیرهای موجودی، احداث واحد گاززدایی VDOB، توسعه پست برق ۲۳۰، ایستگاه گاز شماره ۲، خط دوم انتقال آب، نصب لنس‌های اکسیژن در کوره‌های فولادسازی، احداث تصفیه‌خانه جدید، احداث یک واحد تولید اکسیژن، اصلاحات لازم در ترانسفورماتورهای موجود و رزرو شرکت و ده‌ها پروژه دیگر. 
ارزانی در ادامه اظهارکرد: شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان سازمانی مطرح در صنعت فولاد کشور، همواره سعی کرده با بکارگیری رویکرد بهبود مستمر و استراتژی‌های توسعه سهم بازار، در راستای جلب‌نظر مشتریان بکوشد و اهداف خود را در زمینه برنامه‌های تولید و فروش با دقت بالایی تدوین می‌کند.

موفق در مقابله با تحریم

وی در ادامه با اشاره به شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه‌ای که صنعت فولاد هم از آنها بی‌بهره نبوده، اظهارکرد: بدیهی است این تحریم‌ها هم حوزه تامین و هم حوزه فروش را نشانه گرفته است. در حوزه تامین شرکت از همان ابتدا با تشکیل کارگروه بومی‌سازی در کنار حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها سعی در تامین و بومی‌سازی اقلام در داخل کشور کرده و موفقیت‌های بسیاری نیز حاصل شد. در زمینه صادرات محصول اسلب به بازارهای جهانی، عملکرد صادرات شرکت در ۶ ماه نخست امسال مطلوب ارزیابی می‌شود. فولاد هرمزگان در راستای بهبود فاکتورهای قیمت، کیفیت و پایداری در تامین محصول، گام‌های زیادی برداشته است. سعی شده با اخذ گواهینامه‌ها و استانداردهای بین‌المللی، کیفیت خود را به سطح مطلوب جهانی ارتقا داده و از این طریق به‌عنوان یک برند، خود را در سطح جهانی مطرح کند که در این زمینه شرکت می‌توان به اخذ گواهینامه‌های ایزو ۱۰۰۰۴ و ۱۰۰۰۲ درباره رضایت مشتریان و رسیدگی به شکایت مشتریان اشاره کرد. 
ارزانی ادامه داد: شرکت به‌منظور کسب بهترین نتیجه با توجه به شرایط پیش‌رو، سناریوهای مختلفی را در راستای فروش محصولات خود در دستور کار قرار داده است. با این حال، انتظار می‌رود با ارائه تسهیلات، تمهیدات و مشوق‌های صادراتی بیشتر ازسوی دولت، حمایت‌های لازم از صادرات محصولات فولادی به‌ویژه محصول اسلب به بازارهای جهانی به عمل آید، در زمینه تامین نیاز بازار داخل و پاسخگویی مناسب به نوردکاران کشور که در نقشه استراتژی شرکت همواره به‌عنوان اولویت نخست و یک شاخص اساسی، قلمداد شده، شرکت عملکرد بسیار مطلوبی داشته، به‌طوری که فروش و عرضه محصول اسلب طی سال‌های گذشته در بازار داخل هر ساله نسبت به دوره قبل با رشد قابل‌توجهی مواجه بوده است.

میزان فروش داخل در ۶ ماه نخست سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل گواه این مطلب بوده و از رشد ۱۷ درصدی برخوردار بوده است و پیش‌بینی می‌شود همین روند برای ماه‌های آینده ادامه داشته باشد. در این زمینه، شرکت فولاد هرمزگان، نقشه استراتژی فروش خود را معطوف به تامین پایدار محصول اسلب و پاسخگویی حداکثری به نیاز نوردکاران داخلی کرده و بستر مناسبی را برای افزایش ظرفیت تولید آنها و استفاده از تکمیل ظرفیت‌های خالی نوردکاران به‌وجود آورده است. در این راستا، شرکت سعی کرده تامین نیاز صنایع نوردکار به محصول اسلب کیفی خاص برای تحویل به صنایع پایین‌دستی کشور را مد نظر قرار دهد که باعث صرفه‌جویی ارزی، خودکفایی و عدم‌وابستگی به محصولات خارجی و کاهش واردات و لزوم رونق تولید در صنایع کشور خواهد شد. از سویی، اتخاذ استراتژی فروش محصول اسلب کیفی به بازار داخل نیز برای شرکت باعث سودآوری، افزایش درآمد و ارتقای فناوری خطوط شرکت خواهد شد که تولید کپسول‌های گاز CNG، قطعات صنعتی با کربن بالا، ورق‌های رویه خودرو، صنایع کشتی‌سازی، فولادهای آلیاژی حاصل از نورد اسلب‌های کیفی و... از جمله این دستاوردهاست. وی همچنین از رشد ۵۷ درصدی درآمد شرکت از محل فروش صادراتی و داخلی در ۶ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
ارزانی خبری هم برای سهامداران داشت و گفت: EPS شرکت به ازای هر سهم در ۶ ماه نخست امسال ۸۴۷ ریال است.

سخن پایانی

ارزانی در پایان تعهد فولاد هرمزگان به مسئولیت‌های اجتماعی را فرصتی برای خدمت به جامعه دانست و گفت: فولاد هرمزگان در خرداد، تیر و مرداد امسال نیز همچون سال‌های گذشته با کاهش تولید در کوره‌های فولادسازی خود سبب افزایش تامین برق برای رفاه مردم شریف استان شد. ضمن اینکه این شرکت با کمک انساندوستانه خود به دانشگاه علوم پزشکی در بحث تجهیز بخش‌های کرونایی، جشن گلریزان ستاد دیه و آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، طرح تکریم ایتام، پویش کمک‌های مومنانه و کمک‌های دیگر به بخش‌های فرهنگی و ورزشی استان و... همواره تلاش کرده تا به جامعه خود خدمت کند.


چاپ