بومی‌سازی و صرفه‌جویی ارزی اولویت دارد

در سال جاری، سازمان ایمیدرو برای شرکت‌های تابع خود و شرکت‌هایی که سهامدار آن است، جلسه‌ای با عنوان «جلسه کنترل مدیریت» برگزار می‌کند. در ماه جاری، دومین جلسه گروه فولاد مبارکه اصفهان برگزار و در آن گزارشی از عملکرد ۶ ‌ماهه این گروه شامل شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد امیرکبیرکاشان، ورق خودرو چهارمحال، فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری و صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان ارائه می‌شود.

رشد تولید ادامه دارد

سیدمهدی نقوی، معاون فناوری شرکت فولاد مبارکه اصفهان در این جلسه اظهارکرد: برنامه گروه فولاد مبارکه در تولید فولاد خام در سال ۹۹ رسیدن به عدد ۹میلیون و ۴۵۰ هزار تن فولاد خام است که جهش قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته خواهد داشت.گزارش اول گروه فولاد مبارکه درباره تولیدات فولاد مبارکه و مجتمع فولاد سبا بوده؛ به این ترتیب که میزان تولید تختال این ۲ شرکت در ۶ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۷ درصدی داشته است.وی درباره عملکرد فروش فولاد مبارکه در ۶ ‌ماه نخست سال جاری نیز گفت: محصولات گرم ۲ درصد، محصولات سرد ۹ درصد، محصولات پوشش‌دار ۸ درصد، تختال ۲۲۴ درصد و درمجموع فروش محصولات در بازار داخلی، ۱۴ درصد افزایش داشته‌ است. نقوی همچنین درباره عملکرد فروش صادراتی شرکت فولاد مبارکه گفت: با توجه به سیاست اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ماه‌های اول مبنی بر تأمین حداکثری بازار داخلی، شاهد کاهش ۶۲ درصدی صادرات محصولات نسبت به سال گذشته بوده‌ایم. معاون فناوری فولاد مبارکه ارزش بازار فولاد مبارکه را افزون‌بر ۳۷۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: سود هر سهم تقریبا ۷۱۵ ریال پیش‌بینی شده و امید می‌رود بتوانیم آن را محقق کنیم. باوجود اینکه هزینه‌های عملیاتی و بهای تمام‌شده محصولات فولاد مبارکه به‌دلیل افزایش قیمت‌ها رشد زیادی داشته، اما سود فولاد مبارکه در نیمه نخست سال جاری نسبت به ۶ ‌ماه نخست سال قبل با رشد قابل‌قبولی همراه بوده است.

وی ادامه داد: در ماه گذشته اقدامات بسیار مهمی در قالب بازار سرمایه انجام دادیم تا بتوانیم از سهامداران حمایت کنیم، اقداماتی همانند گرفتن مجوز خرید سهام خزانه با عددی افزون‌بر ۴ هزار میلیارد تومان که مصوبه آن دریافت و بخشی از آن انجام‌شده و ایجاد صندوق اختصاصی بازارگردانی سهام گروه فولاد مبارکه و گرفتن مجوز برای آن. همچنین حمایت از سهام موجود در پرتفو فولاد مبارکه که در ماه گذشته انجام شد، از جمله اقدامات فولاد مبارکه در این بخش بوده است.نقوی درباره پروژه‌های توسعه‌ای فولاد مبارکه گفت: پروژه‌های توسعه‌ای فولاد مبارکه برای سال جاری شامل پروژه نورد گرم ۲، فولادسازی سفیددشت، راه‌اندازی الکترود اردکان و فولادسازی اندیمشک است و در کنار این موارد، پروژه‌های دیگری مانند پروژه ۱۰ میلیون تنی خلیج‌فارس و ۱۰ میلیون تنی چابهار نیز در دستور کار قرار دارد.
تحقیق و توسعه

نقوی درباره اقدامات انجام‌شده برای تحقیق و توسعه این گروه بزرگ فولادسازی گفت: بودجه در نظر گرفته‌شده برای این بخش ۷ برابر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده که رقم چشمگیری است و توانستیم آن را محقق کنیم.
وی افزود: تا به امروز حدود ۱۲۲۰ پروژه تحقیقاتی را از طریق دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی به انجام رسانده‌ و همچنین اقدامات اصلی برای تغییر رویکرد پژوهشکده فولاد برای طراحی محصولات فولادی فولاد مبارکه و شبکه‌سازی را با همکاری دانشگاه صنعتی اصفهان و پژوهشکده فولاد انجام داده‌ایم. وی افزود: قرار بر این است که در سال جاری، دست‌کم ۱۲۰۰متریال کد استراتژیک و پیچیده را برای نخستین‌بار بومی‌سازی کنیم. البته فولاد مبارکه در سال ۹۸ توانسته ۱۴۸۶ قطعه را بومی‌سازی کند و در سال جاری نیز نهضت بومی‌سازی ادامه پیدا خواهد کرد. گفتنی است در سال گذشته ۱۶۰۰ میلیارد تومان از طریق بومی‌سازی صرفه‌جویی کردیم. در ۶ ماه نخست سال ۹۹ نیز توانستیم ۸۲۰ قطعه را بومی‌سازی کنیم که در مقایسه با قطعات بومی‌سازی‌شده در مدت مشابه سال گذشته، یعنی۵۲۰ قطعه، عملکرد مناسبی است. 

فولاد هرمزگان در مسیر رشد

به‌گفته نقوی، در فولاد هرمزگان ۳.۲ درصد افزایش تولید در آهن اسفنجی ثبت شده و عملکرد فروش داخلی این شرکت نیز مناسب بوده است. قیمت تمام‌شده محصولات در فولاد هرمزگان نیز افزایش داشته، با این وجود، نسبت‌های مالی بسیار مناسبی در شرکت فولاد هرمزگان ثبت‌شده و توانسته به میزان سودآوری موردنظر خود برسد. 

افزایش ظرفیت تولید فولاد از ۱.۵ به ۲ میلیون تن و واحد تولیدی نورد عریض برای برنامه توسعه‌ای آن در نظر گرفته شده است. همچنین با دانشگاه‌های منطقه نیز همکاری و همراهی قابل قبولی انجام شده که از آن جمله می‌توان به برگزاری نخستین دوره کنفرانس ریخته‌گری اشاره کرد. به‌طور طبیعی در این شرکت نیز مباحث بومی‌سازی به‌ شکل جدی در حال اجراست و تقریبا ۶۳ درصد تجهیزاتِ خریداری‌شده ساخت داخل بوده و میزان صرفه‌جویی ارزی ۱.۵ میلیون دلاری برای این شرکت حاصل شده است. 

رشد تولید ۵۰ درصدی سنگان 

وی درباره شرکت فولاد سنگان نیز گفت: بعد از راه‌اندازی خط تولید این شرکت، به ارقام بسیار خوبی رسیده‌ایم؛ به این ترتیب که در ۶ ‌ماهه نخست سال جاری، تولید گندله نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. همچنین در دیگر محصولات تولیدی این شرکت نیز شاهد رشد قابل‌توجهی بوده‌ایم که در رده‌بندی استاندارد است و نشان از عملکرد خوب این شرکت دارد. 
طبق برآورد انجام‌شده در فولاد سنگان با وجود اینکه قیمت تمام‌شده محصول نیز افزایش یافته، سود خالص آن حدود ۶ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش پیدا کرده و پروژه‌های توسعه‌ای برای این شرکت تعریف شده است. 

توسعه ادامه دارد

وی درباره آخرین وضعیت شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری نیز گفت: آهن اسفنجی تولیدشده در این شرکت طی مدت ۶ ماه نخست سال جاری با رشد ۱۳ درصدی همراه شده و امیدواریم فولادسازی این شرکت را در سال آینده راه‌اندازی کنیم. نقوی در زمینه آخرین وضعیت فولاد امیرکبیر کاشان نیز گفت: شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در ابتدای سال درگیر موضوع شیوع کرونا شد و در فروردین سال جاری عملا تولید نداشت، با این وجود، تولید اسیدشویی آن ۳ درصد افزایش یافته و فرآیند آنیلینگ این شرکت تقریبا ۲ برابر شده است. به‌گفته وی، امیرکبیر کاشان در زمینه فروش در ۶ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۷۵ درصدی داشته، اما متأسفانه صادرات آن کاهشی بوده است. همچنین ارزش بازار سهام این شرکت روند صعودی داشته است. نقوی افزود:  توسعه بومی‌سازی نیز در این شرکت فولادی، رشد ۴۲ درصدی در صرفه‌جویی ارزی داشته است.

سخن پایانی

با توجه به موارد یادشده از متولیان امر انتظار می‌رود در نحوه قیمت‌گذاری محصولات، رفع موانع در راستای افزایش صادرات برای تأمین ارز کشور و تصویب اجرای نورد گرم ۲ فولاد مبارکه گام بردارند. در همین حال، از هیات نظارت بر قانون انتظار می‌رود استفاده حداکثری از توان داخلی این پروژه را تأیید و نهادهای ذی‌ربط تمهیدات مناسب برای ثبت سفارش و ترخیص کالای موردنیاز فولاد مبارکه را اتخاذ کنند.


چاپ