معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه خبر داد

چشم‌انداز روشن تولید در فولاد مبارکه

فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد کشور، در سال‌های اخیر همواره تلاش کرده با تولید محصولاتی متنوع و با ارزش‌افزوده بالا، در مسیر سودآوری و رشد اقتصادیِ هرچه بیشتر حرکت کند. این شرکت برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای رفع موانع موجود در مسیر توسعه صنعت فولاد و بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی خود انجام داده تا بتواند با رشد تولیداتش، نقشی اساسی در بازارهای بین‌المللی فولاد ایفا کند.

به‌گزارش روابط‌عمومی شرکت فولاد مبارکه، مختار بخشیان، معاون بهره‌برداری شرکت فــولاد مبارکه، از چشم‌انداز روشن تولیـــد در این شرکت و بهره‌بـرداری حــداکثری از ظرفیت‌های تولیــد در فولاد مبارکه خبر داد.


توسعه و تأمین پایدار مواد معدنی

معاون بهره‌برداری شرکت فــولاد مبارکه در ادامه، سیاست‌های این شرکت برای بهبود نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولیدی این مجموعه را اینچنین تشریح کرد: در راستای افزایش نرخ بهره‌برداری از ظرفیت صنعت فولاد کشور، سیاست‌های توسعه و تأمین پایدار مواد معدنی موردنیاز صنایع فولادسازی در بالادست، توازن ظرفیت زنجیره تولید از سنگ‌آهن تا محصول نهایی و همچنین توانمندسازی صنایع پایین‌دستی از جمله اقداماتی است که باید در سطح کلان مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد. 
در سطح بنگاه‌ها نیز صنایع فولادساز می‌توانند با افزایش دانش، استفاده از فناوری‌های روز جهان و ایجاد جذابیت برای مصرف‌کننده در مقایسه با رقبای خارجی، نرخ بهره‌برداری از فرآیندهای تولید خود را به حداکثرِ مقدارِ ممکن برسانند. این شرکت به‌منظور بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی، سیاست‌های کلی را سرلوحه اهداف خود قرار داده است. این استراتژی‌ها عبارتند از تأمین منابع پایدار معدنی و مدیریت یکپارچه تأمین کالاهای استراتژیک و اهرمی برای گروه؛ توسعه بازارهای داخلی و افزایش صادرات؛ توسعه مشارکت‌های ارزش‌افزا با تولیدکنندگان زنجیره ارزش؛ طراحی و توسعه محصولات جدید به‌منظور افزایش کمیت و کیفیت تولید؛ ارتقای زیرساخت‌های پشتیبانی فنی تولید؛ توسعه بومی‌سازی و حمایت از تولیدات باکیفیت داخلی. وی افزود: در ادامه این سیاست‌ها، شرکت فولاد مبارکه با توسعه خط نورد گرم شماره ۲، باعث تکمیل سبد محصولات نوردی از ضخامت ۰.۱۸ تا ۲۵ میلی‌متر خواهد شد. این امر علاوه‌بر تأمین نیاز بازار داخل، کشور را از واردات بی‌نیاز می‌کند.


رویکردهایی برای بهبود نرخ بهره‌برداری

بخشیان در ادامه افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ابتدا با بهبود زیرساخت‌هایی مانند توسعه فناوری خطوط تولید متناسب با نقشه راه فناوری، بهبود کارآیی و مصارف فرآیندهای تولید و سپس با افزایش کمیت و کیفیت تولید محصولات ویژه (تختال و نوردی) و خلق مشارکت‌های ارزش‌افزا با مصرف‌کنندگانه این مهم دست یافته است. تکمیل زنجیره تأمین، خرید معادن سنگ‌آهن، نصب و راه‌اندازی ماشین ریخته‌گری شماره ۵، نصب و راه‌اندازی واحد گاززدایی، نصب و راه‌اندازی مگامدول‌ها، ارتقای سیستم‌های نرم‌افزاری و توسعه منابع انسانی از دیگر فعالیت‌های این شرکت در راستای رشد نرخ بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولید است. 
بخشیان گفت: شرکت فولاد مبارکه، براساس تغییر نیاز بازار و به‌منظور پاسخگویی حداکثری به آن و افزایش تنوع محصول، در زمینه‌های جدیدی مانند تولید محصولات لوازم خانگی شروع به فعالیت کرده و در این زمینه، نصب و راه‌اندازی خط تکمیلی ورق رنگی را در دستور کار دارد و ازآنجا که حفاظت از محیط‌زیست در این شرکت از اهمیت بسیاری برخوردار است، با راه‌اندازی و بهره‌برداری از کوتینگ کابین در خط رنگی، موجب بهبود عملکرد زیست‌محیطی و افزایش سرعت خط شده است. این شرکت در راستای افزایش بهره‌برداری از ظرفیت‌های تولید انواع ورق‌های گالوانیزه و قلع‌اندود، ۲ استراتژی را در دستور کار قرار داده است. نخستین رویکرد عبارت است از به‌روزرسانی و توسعه خطوط سیکل تولید محصول گالوانیزه به‌منظور تولید محصولات جدید متناسب با تغییر نیاز بازار (برای نمونه، تغییر نیاز مصرفی صنایع خودروسازی از محصولات سرد به محصولات گالوانیزه خاص) و افزایش کیفیت محصولات قلع‌اندود به‌منظور تأمین مواد بسته‌بندی صنایع غذایی. دومین رویکرد نیز عبارت است از افزایش تولید چرخه گالوانیزه و قلع‌اندود (امکان‌سنجی افزایش سرعت و تدوین نقشه دانشی تجهیزات خطوط تولید).


سیاست‌گذاری مناسب، شاه‌کلید رفع موانع تولید

معاون بهره‌برداری شرکت فــولاد مبارکه گفت: شرکت‌های معدنی در دهه گذشته، با ورود به حوزه فولادسازی، باعث از بین رفتن توازن جریان مواد در زنجیره فولاد کشور شدند. با تدابیر شرکت فولاد مبارکه اصفهان در زمینه سرمایه‌گذاری در معادن و تکمیل زنجیره تأمین در داخل گروه، نیازهای معدنی تا حدی مرتفع شد، اما خام‌فروشی‌های اخیر، به‌دلیل ارزآوری زیاد برای شرکت‌های بالادستی، مشکلاتی برای این شرکت ایجاد کرده است. وضع تعرفه واردات بر محصولات قابل تولید در داخل، بومی‌سازی، حمایت از صنایع پایین‌دستی و توسعه آن‌ها، تأمین منابع مالی موردنیاز صنایع مرتبط، تسهیل فروش محصولات فولادی در بازار و تسهیل صادرات تولیدات مازاد بر نیاز داخل از جمله سیاست‌هایی است که می‌تواند افزایش نرخ بهره‌برداری از حداکثر ظرفیت تولید را به‌دنبال داشته باشد. از آنجا که ایران بزرگ‌ترین فولادساز منطقه خاورمیانه به‌شمار می‌رود، نبود دستیابی به صادرات ۲۱ میلیون تن فولاد که در طرح جامع فولاد در چشم‌انداز ۱۴۰۴ نیز عنوان شده است، موجب از دست دادن بازارهای جهانی، به‌ویژه منطقه خاورمیانه خواهد شد و این از دست دادن بازار برای گروه فولاد مبارکه که بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد کشور است، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به‌دنبال خواهد داشت.


سخن پایانی

مشوق‌های صادرات، تعرفه‌ها، تسهیلات و... را می‌توان از تمهیدات و مساعدت‌های دولتی دانست که در صورت اجرا، کمک شایانی در دستیابی به چشم‌انداز ۱۴۰۴ فولاد کشور خواهد کرد. شرکت فولاد مبارکه، در راستای تحقق این هدف ملی، اقداماتی مانند انتقال دانش فنی به شرکت‌های تازه‌تأسیس، مشارکت در راه‌اندازی شرکت‌های در حال ساخت و ورود به حوزه صنایع معدنی به‌منظور تأمین پایدار مواد اولیه برای مواجهه با این ریسک را در برنامه استراتژیک خود قرار داده است. 


چاپ