بررسی هفتگی معاملات آلومینیوم در بورس کالا

رشد «عرضه» بازار را به تعادل می‌رساند

معاملات شمش آلومینیوم در رینگ بورس کالا در چند هفته گذشته بسیار ملتهب بود و زمینه نارضایتی بسیاری از فعالان صنایع پایین‌دستی این حوزه را فراهم کرد.

این التهابات به‌اندازه‌ای شدت گرفت که کارگروه آلومینیوم ستاد تنظیم بازار برای بررسی نحوه و میزان تخصیص ارز به واحدهای ذوب برای تهیه مواد اولیه، تعیین کف عرضه شمش و تجمیع عرضه‌ها برگزار شد. به اعتقاد بسیاری از فعالان این صنعت، کنترل رعایت کف عرضه و تجمیع عرضه‌ها می‌تواند از سطح رقابت در این بازار بکاهد.
کما اینکه در هفته پایانی تیر و روز نخست مرداد شاهد آن بودیم که با افزایش عرضه شمش از سوی شرکت‌های آلومینیوم المهدی، ایرالکو و سالکو، قیمت‌ها در سطح متعادل‌تری نسبت به هفته‌های گذشته بسته شد. البته همچنان قیمت‌ها در یک روند رقابتی افزایش یافت، اما این رشد قابل‌مقایسه با افزایش بهای معاملات قبل نبود. البته بخشی از این تعدیل قیمتی را می‌توان ناشی از افت قیمت دلار و نبود اطمینان نسبت به تداوم رشد آن نسبت داد. درواقع این عدم‌اطمینان از خریدهای با هدف سرمایه‌گذاری کاست و التهاب در این بازار را کاهش داد؛ یعنی در شرایطی که قیمت ارز کاهش می‌یابد؛ سفته‌بازان و دلالان از بازار خارج می‌شوند و فقط مصرف‌کنندگان واقعی در بازار می‌مانند.

عرضه، گره‌گشای رشد قیمت

 به‌گزارش پایگاه خبری بورس کالای ایران، یک فعال حوزه آلومینیوم، تعادل بازار آلومینیوم را مطلوب ارزیابی کرده و معتقد است: افزایش حجم عرضه‌ها در بورس کالا باعث‌شده در بازار این فلز، عرضه و تقاضا تا حدود زیادی به تعادل نزدیک شوند. مهدی فرهانی، مدیرعامل شرکت پرتو آلیاژ پارس گفت: با توجه به افزایش تولید شمش آلومینیومی در ماه‌های اخیر، حجم عرضه‌ها در بورس کالا افزایش یافته و همین مسئله باعث‌شده بازار آلومینیوم از نظر عرضه و تقاضا تا حدود زیادی به تعادل نزدیک شود. وی اظهارکرد: بورس کالا از حیث عرضه و تقاضا، به‌عنوان نمادی از شفافیت قیمت مطرح‌شده که با توجه به عرضه‌های اخیر این موضوع بیشتر نمود پیدا کرده است. علت ایجاد شفافیت در این بازار آن است که در بازار داخل به پیروی از افزایش نرخ ارز، قیمت پایه آلومینیوم نیز در بورس کالا افزایش می‌یابد از این‌رو انتظار فعالان بازار این بوده که قیمت آلومینیوم در هفته‌های آینده روند افزایشی خواهد بود که خوشبختانه شاهد رشد عرضه‌ها دربورس هستیم.

وی افزود: احتمال رشد قیمت آلومینیوم در بازار از سوی مصرف‌کنندگان باعث می‌شود تقاضا به نسبت عرضه به‌شدت افزایش یافته و حتی در مواردی به دو برابر آن برسد. در نتیجه، برای خرید آلومینیوم رقابت به‌وجود می‌آید که این امر نیز منجر به افزایش قیمت آلومینیوم شده است. این فعال بازار آلومینیوم اضافه کرد: ایجاد رقابت در بازار به‌ویژه برای خرید، لزوما به معنای تولید و مصرف واقعی نیست و رقابت کنونی در جهت حفظ ارزش پول ارزیابی می‌شود. چراکه تولیدکنندگان معمولا ترجیح می‌دهند به‌جای ریال، مواد اولیه در اختیار داشته باشند. فرهانی یادآور شد: اواخر سال گذشته و نیز ابتدای سال ۱۳۹۹، در برخی مواقع عرضه نسبت به تقاضا بیشتر بود، اما با کاهش ارزش پول ملی، در حال‌حاضر، بخشی از تقاضا برای حفظ ارزش دارایی‌ها، افزایش داشته است، زیرا اولویت وجود مواد اولیه به جای ریال در دست تولیدکننده ارجح است و امکان دارد یک تولیدکننده در هفته‌های آینده بیشتر از تقاضای واقعی خود خرید داشته باشد.

بازار آلومینیوم درحال‌حاضر با توجه به نرخ ارز، از تعادل خوبی بهره‌مند است و در نهایت با افزایشی بودن قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن، قیمت آلومینیوم در بازار داخلی نیز صعودی بوده است. وی خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر، عمده عرضه آلومینیوم در بورس کالا ازسوی دو تولیدکننده اصلی یعنی شرکت‌های آلومینیوم ایران (ایرالکو) و المهدی انجام می‌شود، البته در موارد معدودی نیز شرکت آلومینیوم جاجرم که به‌تازگی تولید شمش آلومینیوم در آن آغاز شده است، در بورس کالا حضور دارد.

مدیرعامل شرکت پرتو آلیاژ پارس با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تاثیر منفی آن بر بازار جهانی آلومینیوم، بیان کرد: برخلاف بازارهای بین‌المللی، شیوع این ویروس تاثیری بر بازار آلومینیوم کشور ما نگذاشته و این بازار مسیر خود را طی می‌کند. به‌عبارت دیگر، شرایط تولیدکنندگان آلومینیوم چه قبل از شیوع کرونا و چه بعد از آن، از نظر تولید، عرضه و مصرف، تفاوت چندانی نداشته است. فرهانی نقش حمایتی دولت را مطلوب دانست و تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با ایجاد سامانه بهین‌یاب از سال گذشته تاکنون تلاش کرد تا آلومینیوم عرضه‌شده در بورس کالا، به‌دست تولیدکننده واقعی برسد و در این تمهید نیز موفق بود. به این ترتیب، بسیاری از دلالان از بازار حذف شدند و این قابل قدردانی است. وی درباره کمک دولت به تولیدکنندگان از طریق تسهیلات بانکی اظهارکرد: مدیران شرکت پرتو آلیاژ پارس اعتقادی به استفاده از تسهیلات بانکی ندارند و تاکنون در این زمینه اقدامی نکرده‌اند. با این حال، برخی تولیدکنندگان هم‌صنف هم تا حدودی توانستند تسهیلات بانکی را به‌راحتی دریافت کنند.

سخن پایانی

یکی از مشکلات اصلی صنعت آلومینیوم کشور بی‌توجهی و نادیده گرفته شدن از سوی مسئولان است. با افزایش قیمت شمش باید در انتظار افزایش بهای آلومینیوم آلیاژی مصرفی خودروسازان و همچنین آلومینیوم مصرفی در صنایع برقی و... بود. بنابراین از سیاست‌گذاران انتظار می‌رود با درنظر گرفتن اثرگذاری رشد قیمت‌ها، زمینه متضرر شدن هرچه بیشتر تولیدکنندگان را فراهم نکنند.


چاپ