در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر انجام شد

تقسیم ۹۰ تومان سود به ازای هر سهم

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر (سهامی‌عام) با عنوان «بررسی عملکرد سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸» در ۱۶ تیر ۱۳۹۹ در سالن همایش‌های وزارت کشور برگزار شد.

این مجمع که با حضور اکثریت سهامداران و نمایندگان آنها رسمیت پیدا کرد با ریاست یونس الستی مدیرعامل شرکت «و معادن»، جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان دبیر مجمع، ۲ نماینده ناظر از شرکت‌های سرمایه‌گذاری امید و فولاد مبارکه، نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار و نماینده حسابرس مستقل برگزار شد. صمت گزارشی تهیه کرده که در زیر می‌خوانید. 
جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به تلاش‌هایی که تاکنون این مجموعه برای توسعه و رشد اقتصادی کشور انجام داده، اظهار کرد: تلاش ما بر این است که شاخص‌های اساسی و مهمی را که نقش محوری در توسعه و تولید در بنگاه اقتصادی بزرگی مثل گل‌گهر به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت تامین‌کننده زنجیره فولاد کشور داشته را به استحضار حضار برسانیم. 
وی با بیان اینکه گل‌گهر در زنجیره فولاد کشور نقش محوری دارد، اظهارکرد: از ۳ میلیارد تن ذخیره سنگ آهن کشور حدود ۳۰ درصد در منطقه گل‌گهر وجود دارد. این مهم نشان می‌دهد که منطقه گل‌گهر به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های اصلی در حوزه تامین مواد اولیه فولاد در راستای طرح جامع فولاد کشور است. ظرفیت کنسانتره موجود در گل‌گهر و شرکت‌های هم‌گروه حدود ۱۹ میلیون تن است که از این ظرفیت حدود ۱۶ میلیون تن در اختیار گل‌گهر قرار دارد. همچنین حدود ۱۰ میلیون تن ظرفیت گندله‌سازی داریم. در این بین، مهم است که از این ظرفیت‌ها بتوانیم چگونه استفاده و تلاش کنیم تا خروجی خود را افزایش دهیم.


ملارحمان با اعلام اینکه گل‌گهر جایگاه اول تولید کنسانتره و گندله را در کشور در سال ۹۸ به خود اختصاص داده، بیان کرد: منطقه گل‌گهر نقش ۴۳ درصدی در تامین مواد اولیه فولاد کشور دارد. ما در زمینه رشد تولید کنسانتره بیش از ۱۶ میلیون تن تولید داشته‌ایم که حدود ۳ درصد بالاتر از تولید سال ۱۳۹۷ بوده است. این رقم در شرکتی که اعداد تولید آن در حدود ۱۵ میلیون تن است به این معنی است که اگر گل‌گهر عملکرد ضعیفی داشت، تمام زنجیره فولاد کشور ضرر می‌دیدند. او تاکید کرد: امروز سهامداران باید افتخار کنند که سهامدار شرکتی هستند که پایه اصلی‌ترین تامین‌کننده خوراک فولاد کشور بوده و نقش اساسی در افزایش تولید دارد. وی همچنین به ضرورت ادامه فعالیت‌های اکتشافی در راستای تامین پایدار خوراک مورد نیاز تاکید کرد.
ملارحمان با اشاره به اهمیت اکتشاف در کشور بیان کرد: گل‌گهر در کل کشور و حتی دنیا برنامه اکتشافی دارد تا تولید و ارزش‌افزوده تصاعدی و پایدار داشته باشد. بر این اساس، سهامداران تا ده‌ها سال آینده نگران ارزش سهام و دارایی خود نیستند. او تاکید کرد: درست است که از سال گذشته تا به امروز بازده سهام سهامداران ۴۵۰ درصد بوده اما در آینده این بازده بیشتر از اینها می‌شود.


ملارحمان با تاکید بر اینکه تمام تلاش گل‌گهر بر امانتداری است، گفت: مجموعه سهامداران این خواسته را از مدیریت دارند که در راستای جهش تولید حرکت کند. وی با اشاره به فعالیت‌های گل‌گهر در زمینه توسعه گفت: در سال ۹۸ بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان طرح‌های نیمه‌تمام را کامل کرده، در مدار تولید قرار دادیم که به‌دست رئیس‌جمهوری افتتاح شد. در امسال نیز این نوید را می‌دهیم که بیش از ۱۶ هزار میلیارد طرح توسعه جدید به بهره‌برداری خواهد رسید. بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد ریال نیز برای طرح‌های توسعه جدید هدف‌گذاری کرده‌ایم. به این ترتیب، شرکت گل‌گهر با تولید، بهره‌وری و مدیریت مناسب و شفاف توانسته نظام درستی را ایجاد کند. گل‌گهر نه‌تنها دچار روزمرگی در امور تجاری خود نشده، بلکه توانسته برای ۵ سال آینده هم برنامه‌ریزی کند. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به شاخص‌های توسعه در این مجموعه گفت: سود خالص شرکت حدود ۶۵۰۰ میلیارد تومان بوده که رشد ۵۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. درآمد تلفیقی حاصل از فروش ما در سال ۹۸ بیش از ۱۷ هزار میلیاردتومان بوده که به معنی رشد ۵۳ درصدی گل‌گهر است. درآمد حاصل از فروش شرکت گل‌گهر نیز ۱۳ هزار میلیاردتومان بوده که نشان می‌دهد در سال ۹۸ حدود ۴۴ درصد نسبت به سال ۹۷ رشد درآمد حاصل از فروش داشته‌ایم. ملارحمان ادامه داد: در شرکت‌هایی که سهامدار هستیم، جمع سرمایه‌گذاری تجمعی ما در سال ۹۸ بیش از ۶۰ درصد جمع سرمایه‌گذاری‌های گذشته در شرکت‌های زیرمجموعه بوده است. این سرمایه‌گذاری برای طرح‌های توسعه‌ای لحاظ‌شده که ارزش‌افزوده بی‌نظیری برای مجموعه گل‌گهر به ارمغان آورده است. وی تاکید کرد: سودی که از محل طرح برای سرمایه‌گذاران اختصاص دادیم، نویدبخش آینده‌ای خوب برای شرکت گل‌گهر و سهامداران آن است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با اشاره به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های گل‌گهر گفت: سال گذشته نیروگاهی را افتتاح کردیم، امسال هم پروژه آب خلیج‌فارس را پیش‌رو داریم. تزریق نقدینگی در جهت تکمیل و راه‌اندازی طرح آبرسانی خلیج‌فارس در سال ۹۸ انجام شد تا درامسال بتوانیم آن را افتتاح کنیم. 
در ادامه این جلسه سهامداران به بیان نظرات خود پرداخته و سوالات خود را مطرح کردند. ناظران، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ادامه به سوالات پاسخ دادند. سپس نماینده حسابرس مستقل گزارش حسابرسی را خواند و نماینده سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به اعلام نظرات خود پرداخت.
در این جلسه، علاوه بر توانمندی‌های گل‌گهر در زمینه توسعه، سرمایه‌گذاری و تولید، بر این مهم تاکید شد که در راستای سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و حمایت‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع‌معدنی ایران نسبت به تقسیم متناسب سود برای انجام بی‌وقفه طرح‌های توسعه تلاش شود. 
گفتنی است در گزارش حسابرسی، حسابرس اعلام کرد از سال ۱۳۸۶ تاکنون، نخستین‌بار است که حسابرسی مقبول بوده و مغایرتی نداشته است. همچنین در این مجمع به ازای هر سهم ۹۰ تومان سود تقسیم شد.


چاپ