تولیدکنندگان سرب و روی از خود تحریمی‌ها گلایه دارند

بخشنامه‌های سلیقه‌ای، مانع تولید

صنعت سرب و روی در کشور با چالش‌هایی مانند فعالیت واحدهای تولیدی کمتر از ظرفیت اسمی، نداشتن استراتژی مشخص برای توسعه، دخالت‌های اشتباه متولیان دولتی، کمبود مواد اولیه مورد نیاز برای تولید، اعمال انواع محدودیت‌های صادراتی و... روبه‌رو است.

از همه مهم‌تر آنکه سیاست‌گذاری‌های مسئولان دولتی اشتباه بوده و همین موضوع ضربه‌های غیرقابل جبرانی به فعالیت تولیدکنندگان در این صنعت وارد کرده است. در ادامه تشکل‌ها و انجمن‌ها با برگزاری جلسات متعدد در مواردی متولیان امر را مجاب کرده‌اند تا این بخشنامه‌های اشتباه را اصلاح کنند. امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نام گرفته شده است. سیاست‌های سال گذشته نیز با شعار رونق تولید دنبال می‌شد، اما شاهد آن بودیم که هیچ اتفاق مثبتی در این زمینه روی نداد. درواقع خودتحریمی مهم‌ترین سدی است که در مسیر فعالیت تولیدکنندگان سرب و روی کشور قرار گرفته است. 

تصمیم‌گیری سلیقه‌ای ممنوع
حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران در گفت‌وگو با صمت اظهارکرد: عملکرد مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال‌های گذشته بسیار ضعیف بوده است. معاونت قبلی معدن و صنایع معدنی این وزارتخانه با تصویب بخشنامه‌هایی خلاف قانون و سلیقه‌ای تولیدکنندگان سرب و روی را با چالش‌هایی جدی روبه‌رو کرد، تا جایی‌که از وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت انتظار می‌رفت وی را از این مقام برکنار کند. با این وجود، شاهد آن بودیم که برای مدت زمانی طولانی در این جایگاه باقی ماند. وی افزود: از آن زمان، صادرات سرب و روی که در گذشته بدون مشکل و طبق روال در حال انجام بود، با چالش‌های جدی روبه‌رو شد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که ظرفیت و میزان تولید سرب و روی در کشور ما به مراتب بیشتر از مصرف آن است؛ درنتیجه تولیدکنندگان این صنعت در درجه نخست نیاز صنایع کشور را فراهم و باقیمانده تولید خود را صادر می‌کردند، اما با تصویب قوانینی بدون پشتوانه کارشناسی این تولیدکنندگان ملزم به فروش تولیدات خود در بورس کالا آن هم با تعیین سقف قیمتی شدند و در ادامه هم صادرات آنها محدود شد. اجرای این اقدامات سلیقه‌ای ضررهای زیادی به صنعتگران کشور وارد کرد، اما هیچ نظارتی بر عملکرد معاونان وزارتخانه وجود نداشت. حسینقلی گفت: در ادامه شاهد آن بودیم که بر صادرات کنسانتره روی با شعار مبارزه با خام‌فروشی، عوارض ۲۰ درصدی اعمال شد. این درحالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان، کنسانتره ماده خام نیست، چراکه عملیات فرآوری روی آن انجام شده است. در ادامه با پیگیری مستمر اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران و انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران، این عوارض به ۱۲ درصد کاهش یافت. هرچند این عوارض باید فقط تا پایان سال ادامه می‌داشت، اما با بی‌دقتی که رضا رحمانی در مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت داشتند؛ این بازه زمانی در مصوبه ایشان ذکر نشد. در نتیجه ما در امسال نیز همچنان موظف به پرداخت ۱۲ درصد عوارض برای صادرات کنسانتره روی هستیم. درواقع این صنعت در چند سال گذشته با تنش‌های جدی روبه‌رو شده است. وی افزود: اکنون که رحمانی از جایگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت کنار گذاشته شده، امید داریم با توجه به سابقه مدیریت حسین مدرس‌خیابانی، ایشان در مقام وزارت ابقا شوند، چراکه ایشان برخلاف وزیر قبلی سابقه اجرایی دارند.


به‌علاوه آنکه، فعالیت در سازمان توسعه تجارت را نیز در کارنامه خود ثبت کرده‌اند؛ یعنی با اصول اولیه تولید و تجارت آشنا هستند. رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران افزود: انتظار می‌رود مدیران ارشد وزارتخانه‌ها در تصمیم‌گیری‌های خود از نظرات کارشناسی اعضای خانه معدن ایران، تشکل‌ها، انجمن‌ها و کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی ایران استفاده کنند. به‌علاوه آنکه مصوبات را براساس قانون و با درنظر گرفتن مصلحت کشور و صنایع تنظیم کنند. قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب‌وکار را مورد توجه قرار دهند. براساس قانون بهبود فضای کسب‌وکار، هر تصمیمی که دولت یا مجلس می‌خواهد بگیرد، باید با بخش خصوصی درباره آن مشورت کند. حضور وزیر در اتاق بازرگانی بهترین راه برای برقراری تعامل با بخش خصوصی و تولیدکنندگان است. این حضور مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت را در اتخاذ درست‌ترین تصمیمات یاری می‌کند. در همین حال باید تصمیماتشان با اهداف نقشه راه معدن و صنایع معدنی ایران و برنامه ۴ ساله وزارت صنعت، معدن و تجارت همخوانی داشته باشد؛ یعنی هر فردی که در این جایگاه قرار می‌گیرد باید خود را موظف به اجرای آن بداند، چراکه ادامه راه بدون استراتژی اشتباه است. درنتیجه انتظار می‌رود فردی که در مسند اداره وزارتخانه قرار می‌گیرد، این نقشه راه را مطالعه کند و در مسیر اجرای آن گام بردارد. 

موانع دولتی در مسیر تولید
ابراهیم جمیلی، مدیرعامل شرکت زرین معدن آسیا در گفت‌وگو با صمت گفت: متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال گذشته با اجرای تصمیمات اشتباه موانع متعددی را در مسیر صادرات سرب و روی کشور، ایجاد کردند. تولیدکنندگان و صاحبان این صنایع نتوانستند تولیدات خود را در زمان مناسب در بازارهای جهانی به فروش برسانند. وی افزود: بخشی از آسیب‌های واردشده به صنایع را باید به بی‌تدبیری و آینده‌نگر نبودن مسئولان و تصمیم‌گیران، نسبت داد، چراکه با بخشنامه‌های خود مانع صادرات سرب و روی در سال گذشته شدند. حال در امسال و با شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی از یک سو امکان صادرات برای آنها به‌شدت محدود شده و از سوی دیگر، قیمت‌ها در سطح جهانی کاهش قابل‌توجهی داشته است. گفتنی است پس از گسترش کرونا در جهان، قیمت بسیاری از فلزات مانند سرب، روی، مس، آلومینیوم و... کاهش چشمگیری داشته است. این افت قیمت درحالی است که تولیدکنندگان سرب و روی کشور، خاک مورد نیاز خود برای تولید را در سال گذشته و با قیمت بسیار بالایی خریداری کرده‌اند و اکنون ضرر هنگفتی در انتظار آنهاست. درواقع تصمیم غیرکارشناسی مدیران وزارتخانه لطمات غیرقابل‌جبرانی را به تولیدکنندگان این صنعت وارد کرده است. مدیرعامل شرکت زرین معدن آسیا با اشاره به مشکلات دولت و کاهش درآمدهای ارزی کشور گفت: درحال‌حاضر، دولت برای تامین درآمدهای جاری خود با چالش روبه‌رو است و در چنین شرایطی حتی نمی‌توانیم انتظار کمک چندانی ازسوی دولت داشته باشیم؛ بنابراین سال سختی در انتظار صنعت سرب و روی کشور است و با توجه به شرایط موجود از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار داریم حداقل اگر کاری از دستشان بر نمی‌آید، با سیاست‌های غلط و تصمیمات خلق‌الساعه، مانعی جدید در مسیر تولید ایجاد نکنند. بدون تردید استفاده از نظرات کارشناسی انجمن‌ها در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود.


چاپ