معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

سیاست ما افزایش صادرات محصولات فولادی است

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما تکیه بر صادرات محصولات فولادی است و برای این کار برنامه‌ای ویژه تهیه و تدوین کرده‌ایم که نه‌تنها به واسطه این برنامه، میزان صادرات محصولات فولادی طی سال ۹۹ بیشتر از سال ۹۸ خواهد شد، بلکه میزان ارز حاصل از صادرات محصولات زنجیره فولاد نیز افزایش قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد.

به گزارش شاتا، داریوش اسماعیلی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهارکرد: محصولات فولادی باید قیمت قابل‌قبول و مناسبی داشته باشد؛ چراکه ما یک کشور تولیدکننده هستیم و در این زمینه تولید اضافه هم داریم که البته اقدام به صادرات آن کرده‌ایم. وی افزود: برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد، کارگروه تنظیم بازار مصوبه‌ای در اواخر سال ۹۸ داشته که تولیدکنندگان فولاد ۶۰ درصد تولیدات خود را در بورس عرضه کنند و ۴۰ درصد مابقی را یا صادرات کرده یا با عنوان قراردادهای بلندمدت با شرکت‌هایی که بیشتر از ۴۰۰ هزار تن در سال نیاز دارند، قرارداد ببندند و براساس قرارداد پیش بروند.

تاثیر مثبت ابطال برخی قیمت‌ها در بورس 
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اتفاقی که در چند وقت گذشته به‌ویژه در سال جدید افتاده این است که ما مجبور شده‌ایم قیمت‌ها را در بورس باطل کنیم. البته مستند ورود ما، تنظیم بازار است. تنظیم بازار به ما اجازه می‌دهد قیمت‌های نامتعارف حذف شوند و مبنای ما برای تعریف قیمت‌های نامتعارف نیز قیمت‌های جهانی است. این اقدام تاثیر زیاد و البته بسیار مثبتی داشته است.

افزایش محصولات فولادی 
اسماعیلی درباره صادرات محصولات فولادی نیز اظهارکرد: امسال تکیه، فشار، درخواست و سیاست ما روی صادرات است. برنامه داریم و به‌طور قطع این اتفاق خواهد افتاد. میزان صادرات محصولات فولادی و به تبع آن ارز حاصل از صادرات محصولات زنجیره فولاد هم در سال ۹۹ بیشتر از سال ۹۸ خواهد بود. 

صادرات ۲۵ درصد از تولیدات معدنی 
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با نگاهی به تولید فولاد در سال قبل که حدود ۲۷ میلیون تن و میزان صادرات که حدود ۸.۵ میلیون تن بوده است، به فرمولی رسیدیم که هر اندازه تولید داشته باشیم دست‌کم ۲۵ درصد از میزان آن را می‌توانیم صادر کنیم؛ بنابراین به تولیدکنندگان اعلام کردیم که می‌توانند برای ۲۵ درصد از تولیدات خود، صادرات را در نظر بگیرند و به این ترتیب با لحاظ کردن ۲۵ درصد صادرات برای تولیدکنندگان شمش و ۲۵ درصد برای محصولات بعدی (میلگرد، لوله، پروفیل و...) در مجموع دست‌کم ۵۰ درصد صادرات خواهیم داشت، اما در کل تمرکز روی محصول نهایی است. 
 اسماعیلی ادامه داد: پس از عرضه ۶۰ درصد از محصولات در بورس، هر آنچه باقیمانده را هم می‌توان صادر کرد و این به معنای بستن دست صادرکننده و تولیدکننده نیست، برعکس دست آنها را باز گذاشته و به آنها کمک کرده‌ایم تا ۲۵ درصد از میزان تولیدات آنها طبق تعهد صادر شود.
 از سوی دیگر، این ابتدای کار است یعنی این حداقل میزانی است که تولیدکننده به‌طور قطعی می‌تواند صادر کند. به این معنا که در صورت داشتن مازاد تولید، اجازه دارند میزان بیشتری صادرات داشته باشند. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان اظهارکرد: صادرات به‌طور قطع بیشتر از سال گذشته خواهد بود و تاکید ما روی انتهای زنجیره با ارزش‌افزوده بیشتر است؛ یعنی زمانی که بتوانیم میلگرد، لوله و پروفیل، لوازم‌خانگی، ماشین و کانکس صادر کنیم، فولاد و ورق به‌عنوان ماده خام در نظر گرفته می‌شود؛ یعنی شمش ماده اولیه تولید این محصولات است.


چاپ