مسیر ناهموار صادرات

ظرفیت تولید مقاطع برنجی در کشور حدود ۳۰۰هزار تن در سال است که کارخانه‌های این صنعت با یک سوم ظرفیت خود مشغول به کار هستند.

این کارخانه‌ها تمام نیاز کشور به فلز برنج را برآورده می‌کنند و می‌توانند ظرفیت خالی مانده خود را به صادرات اختصاص دهند.
با وجود این موضوع که زمینه صادرات مناسبی برای تولیدکنندگان مقاطع برنجی وجود دارد، اما به دلیل قوانین داخلی و همچنین مشکل بازگشت پول به کشور، صنعتگران این صنف تمایلی به صادرات ندارند. البته در زمینه تحریم‌ها باید اذعان کرد که می‌توان به روش‌های مختلف تحریم‌ها را دور زد، زیرا همچنان کشورهایی هستند که تمایل به واردات و صادرات با ایران را دارند، اما در زمینه صادرات، این مسائل داخلی هستند که بیش از مسائل خارجی تولیدکنندگان را با مشکل روبه‌رو کرده‌اند. یکی از این مشکلات، دو نرخی بودن قیمت ارز و دیگری بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما است.
در نگاه کلی، قوانین کشور مشکلات بسیاری برای صادرکنندگان ایجاد کرده، این در حالی است که کیفیت تولیدات برخی صنایع در ایران قابل رقابت با رقبای خارجی است و می‌توانند جایگاه قابل توجهی در بازارهای جهانی داشته باشند، اما همواره به‌دلیل موانع داخلی که بر سر راه صادرات وجود دارد، تولیدکنندگان تمایلی به صادرات ندارند.
اگر دست‌اندرکاران با قوانین ساده این مشکلات صادراتی را برطرف کنند، صنعت مقاطع برنجی ایران، می‌تواند عمده میلگرد برنجی ترکیه را تامین کند و بازار صادراتی مناسبی داشته باشد.
علی هوشمند ـ رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی


چاپ