چه خبر از بازار قوطی و پروفیل؟

مدت‌هاست پیشنهاد نرخ محصولات حوزه قوطی و پروفیل تحت تاثیر بازار افسارگسیخته ورق و سوار بر تلاطمات آشفته این کالا از شفافیت خارج و بسیار غبارآلود دیده می‌شود.

با این حال، برخی شنیده‌ها از محصول پرمصرف تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلیمتر در برخی از مبادی معروف‌تر از دامنه قیمتی حدود ۸۹۰۰ تا ۹ هزار تومان حکایت دارد که با این حساب افزایش نرخ حداقل کیلویی ۱۰۰ تومان نسبت به برخی شنیده‌های روز پنجشنبه هفته گذشته مشهود دیده می‌شود.
متاسفانه به‌نظر می‌رسد که ناظم بازار و تولیدکننده انحصاری این کالا در بازار داخلی چند ماهی است که توانایی نظارت و کنترل این بازار را از کف داده‌اند و همان‌طوری‌که شاهد هستیم، روند افسارگسیخته افزایشی قیمت‌ها، بدون توقف در سطوح قیمت‌های نجومی و غیرواقعی بالاتر همچنان که دیده می‌شود تا به امروز ادامه پیدا کرده است.
به اذعان برخی از افراد مطلع و برخی کارشناسان با توجه به نبود توانایی تامین بازار داخل از سوی تولیدکننده انحصاری داخلی، تنها راه و سریع‌ترین راه باقیمانده به جهت کنترل این روند هیجانی، متوسل شدن به واردات و تهاتر از کشورهایی مثل چین است. یک راه‌حل دیگر که می‌تواند تا حدی التیام‌بخش این بازار در میان‌مدت باشد تامین مواد اولیه تولیدکنندگان بخش خصوصی یا همان تختال مورد نیاز آنهاست که البته فعلا بازار با این التهاب و تشنگی مفرط در محصول نهایی، خروجی اندک اینها را می‌بلعد.
تزریق انبوه ورق وارداتی بهترین، سریع‌ترین و موثرترین راه‌حل ممکن برای بازگرداندن آرامش به بازار داخلی است، کما اینه قبلا هم تولید داخلی جوابگوی تامین نیاز بازار این کالای نبوده است.
محمد اصفهانی ـ کارشناس بازار فولاد


چاپ