سکوت در بازار مقاطع طویل فولادی

کاهش قابل ملاحظه قدرت خرید مردم و نبود تناسب درآمد طبقه متوسط سابق و ضعیف فعلی، با افزایش قیمت‌های افسارگسیخته در جای‌جای بازار مسکن و ساخت‌وساز شامل ملک و مصالح و...

یا به‌عبارت دیگر، شیب تند افزایش قیمت‌ها و قیمت‌های غیرمنطقی بیشتر اقلام از جمله زمین، بدون تناسب با درآمد مردم، موجب شده در شرایطی که فقط کمتر از دو ماه به پایان سال مانده، سکوت عجیب و ترسناکی بر بازار مصرف مقاطع طویل فولادی حکمفرما باشد.
به‌طور معمول، براساس سنت همه‌ساله، این‌موقع از سال، برخی پیش‌خریدهای مصرفی یا پروژه‌ای زودهنگام به بازار سرازیر می‌شوند. چندسالی است که این پیش‌خریدها، هر سال کم و کمتر می‌شود، به‌طوری که هنوز خبری از این تقاضاها به بازار نشده است.
برخی از کارشناسان در بدبینانه‌ترین حالت ممکن معتقدند نه‌تنها تقاضای بالقوه فعلا در بازار دیده نمی‌شود؛ بلکه نکته قابل‌تامل اینکه نمی‌توان در شرایط کنونی چندان دلخوش به‌وجود حتی تقاضای بالفعل برای بازار شب عید بود؛ در واقع شرایط پیش‌آمده فعلی و شیب تند افزایش قیمت‌ها و نوسان‌ها موجود در بیشتر حوزه‌ها به‌ویژه نرخ ملک، باعث شده بسیاری از پیمانکاران به‌واسطه نبود امکان فعالیت در بازارهای پرنوسان، بیش از پیش از دور معاملات و ساخت‌وساز خارج شوند؛ همچنین به‌نظر می‌رسد که بازار ساخت‌وساز در شرایط کنونی به‌نوعی با خلأ سرمایه‌گذار روبه‌رو شده است.
مطلع هستیم که مدتی است سوله‌سازها و به‌طور کلی پیمانکارانی که در حوزه ساخت اسکلت فلزی مرتبط با بازار تیرآهن و به‌ویژه ورق فعالیت داشته یا دارند، به‌واسطه افزایش نرخ غیرقابل پیش‌بینی آنها در قراردادهای خود، متحمل زیان‌های سنگینی شده‌اند؛ گویا معمولا در قرارداد اینها یک درصد مشخصی نوسان برای کارگزار پیش‌بینی می‌شود، اما این نوسان عجیب و غریبی که در نرخ ورق پیش آمده بیشتر آنهایی که قرارداد با مصالح را بسته بودند، به نوعی فلج کرده است.
حالا منتظریم که چه پیش آید...
محمد اصفهانی ـ کارشناس بازار فولاد


چاپ