سختگیری‌های بی‌مورد وارداتی

تولیدکنندگان صنایع معدنی خوراک می‌خواهند

تامین مواد اولیه در شرایط سخت تحریم‌ها که به‌نوعی جنگ اقتصادی به‌شمار می‌رود، برای تولیدکنندگان به یک مشکلی اساسی تبدیل شده است. از همین‌رو، بیشتر تولیدکنندگان برای تامین خوراک خود چشم به حمایت‌های دولت و سیاست‌های اقتصادی آن دارند.

 البته برخی تولیدکنندگان معتقدند که دولت در زمینه برخی واردات مواد اولیه دچار سختگیری بیش از حد بوده و همین موضوع مسیر را برای آنها ناهموار کرده است، در حالی که با اتخاذ سیاست‌های درست‌تر می‌تواند مسیر واردات مواد اولیه که براساس آن می‌توان ارزش‌افزوده ایجاد کرد را هموارتر کند.

افزایش هزینه‌های بالاسری
محمدعلی دیبایی، مدیر فروش و بازاریابی شرکت گسترش فناوری خوارزمی درباره تهیه مواد اولیه این شرکت در گفت‌وگو با صمت اظهارکرد: برخی از مواد اولیه در داخل تهیه می‌شوند و برخی دیگر که امکان تولید آن در داخل نیست، از خارج وارد می‌کنیم. البته در چند مورد با واحدهای تولیدکننده همکاری مشترک ایجاد کرده‌ایم تا به کیفیت مورد نظر برسیم.
دیبایی با اشاره به افزایش قیمت‌ها عنوان کرد: قیمت‌ها در دو سال گذشته با افزایش بهای نرخ ارز چندبرابر شده است. برخی مواد اولیه ما فلزاتی مانند نیکل هستند که از یک سو نرخ جهانی آنها افزایش یافته و از سوی دیگر، متاثر از قیمت‌های داخلی گران شده‌اند.
وی در ادامه توضیح داد: واقعیت این است که واردات نیز با توجه به روند ثبت سفارش تا ترخیص کالا همراه با هزینه‌هایی خواهد بود، این فرآیند زمانبر و به‌همراه هزینه‌های مادی است. هزینه‌های بالاسری برای تولیدکنندگان بسیار افزایش یافته و نرخ مواد اولیه نیز چندین برابر شده است؛ از این‌رو ضروری است که وزارت صنعت، معدن و تجارت بر واردات نظارت بیشتری داشته باشد و از ورود کالاهایی که در داخل تولید می‌شود، پیشگیری به عمل آورد. این در حالی است که چنین نظارت‌هایی برای برخی کالاها وجود دارد و برای برخی کالاها وجود ندارد.
مدیر فروش و بازاریابی شرکت گسترش فناوری خوارزمی، یادآور شد: به‌عنوان نمونه، چرا باید شاهد واردات خودرو بی‌ام‌وی به داخل کشور باشیم، اما از سوی دیگر، یک تولیدکننده ما که قصد واردات آلومینا دارد، باید از تمام تولیدکنندگان داخلی استعلام بگیرد که مبادا یک تولیدکننده‌ای این کالا را تولید کند. البته ممکن است که تولیدکننده‌ای نیز چنین کالایی را تولید کند، اما میزان تولید آن کفاف نیاز تمام بازار نباشد. از سوی دیگر، خود این موضوع کلی زمانبر است؛ بنابراین می‌طلبد که وزارت صنعت، معدن و تجارت، نظارت درستی بر واردات داشته باشد و این لزوما به معنای سختگیری به تولیدکننده داخلی نیست.

افزایش ۴۰درصدی نرخ مواد اولیه
حسین مظاهری، مدیرعامل شرکت پایا صنعت سما در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: شرکت ما در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی مشغول به فعالیت است که در این راستا مواد اولیه مورد نیاز خود را از داخل تهیه می‌کنیم. این تجهیزات مورد نیاز بخش‌های معدن و صنعت فولاد است.
مظاهری در ادامه خاطرنشان کرد: برخی تجهیزات، ورق، نبشی، تیرآهن و موتور مواد اولیه مورد نیاز ما است که در داخل قابل تهیه هستند. وی با اشاره به تحریم‌ها و شرایط تولید و تهیه مواد اولیه عنوان کرد: سال گذشته و با آغاز دوباره تحریم‌ها در زمینه تامین مواد اولیه تا حدودی با مشکل روبه‌رو شدیم، اما هم‌اکنون در زمینه تامین مواد اولیه با مشکلی روبه‌رو نیستیم. البته از دو سال گذشته تاکنون حدود ۴۰ درصد به نرخ مواد اولیه ما افزوده شده که متناسب با آن بهای محصولات تولیدی ما افزوده نشده است.

۴۰درصد مواد اولیه ما خارجی است
محمدرضا یاس، مدیر اجرایی یک شرکت در حوزه ریخته‌گری نیز چندی پیش درباره تامین مواد اولیه در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: شرکت ما در زمینه رنگ‌های نسوز، پودرهای تصفیه‌کننده مذاب و عایق‌های حرارتی مورد نیاز صنعت ریخته‌گری فعالیت می‌کند. یاس با بیان اشاره به این موضوع که با تمام توان مشغول تولید هستند، عنوان کرد: مشابه واحد ما در کشور شرکت‌های دیگری هم فعالیت دارند. شرکت ما تا پیش از تحریم‌ها به کشورهایی مانند عراق و ترکیه و... نیز صادرات انجام می‌داد و به‌عنوان یک شرکت پیشرو در این حوزه فعالیت می‌کرد، اما با وجود تحریم‌ها کار برای تولیدکنندگان مشکل شده و یکی از این مشکلات تامین مواد اولیه است.
وی با اشاره به تامین مواد اولیه این واحد عنوان کرد: حدود۴۰درصد مواد اولیه این واحد از خارج و حدود ۶۰ درصد آن از داخل تامین می‌شود. از همین رو، با وجود تحریم‌ها واردات مواد اولیه ما قدری با مشکل روبه‌رو شده، اما تلاش داریم با تامین‌کنندگان داخلی بیشتر وارد مذاکره شویم تا بتوانیم تمام نیازهای خود را از واحدهای تولیدکننده داخلی تامین کنیم.
 یاس در ادامه خاطرنشان کرد: با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و کمک بانک‌ها بخشی از تجهیزات خود را روزآمد کرده‌ایم که بخشی از آنها نصب شده است. تمام سعی ما این است که برای بروزرسانی، تجهیزات مورد نیاز خود را از داخل تامین کنیم.


چاپ