فروآلیاژها نیاز عام زنجیره فولاد

تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برای چشم‌انداز ۱۴۰۴ در نظر گرفته شده است؛ بنابراین با توجه به چنین چشم‌اندازی باید تمام زنجیره و نیازهای آن را نیز تجهیز کرد.

یکی از نیازهای صنعت فولاد، فروآلیاژهاست که با توجه به چشم‌انداز تولید فولاد می‌طلبد که بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. واحدهای فولادی تا پیش از این بیشتر فروآلیاژ مورد نیاز خود را وارد می‌کردند اما در چند سال گذشته برخی شرکت‌ها وارد این حوزه شده‌اند و واردات آن به حداقل رسیده است؛ بنابراین هرچند در سال‌های گذشته برخی سرمایه‌گذاران تمایل پیدا کرده‌اند در حوزه فروآلیاژ سرمایه‌گذاری کنند اما همچنان جا دارد که این حوزه مورد توجه بیشتری قرار گیرد تا صنعت فولادسازی در کشور را به سمت خودکفایی به پیش ببرد.
البته سرمایه‌گذاری در زمینه فروآلیاژ از یک سو می‌تواند همراه با ارزش‌افزوده بالایی باشد و همچنین از سوی دیگر سبب می‌شود که فولادسازان از واردات فروآلیاژ بی‌نیاز شوند. در راستای بومی‌سازی فروآلیاژها برخی کارخانه‌ها نیاز به فناوری خاصی دارند که این صنعت هنوز آمادگی لازم را کسب نکرده است که این فناوری‌ها را ایجاد کند. در کل صنعت فروآلیاژ یک صنعت نوپا در جهان به‌شمار می‌رود و در ایران نیز چند کارخانه فروآلیاژ مشغول به تولید هستند؛ اما دست‌اندرکاران باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این صنعت نوپا را بیش از پیش مهیا کنند.
سارا اصغری ـ روزنامه‌نگار


چاپ