التهاب‌های بازار فولاد

وقتی از نرخ جهانی میلگرد آجدار صحبت می‌شود، منظور نرخ صادراتی میلگرد آجدار کشور است که این روزها در بازار همسایگان ما بیشتر از ۴۰۰ دلار/تن مشتری ندارد،

یعنی حدود تنی ۳۰ تا ۴۰ دلار پایین‌تر از نرخ صادراتی میلگرد دریای سیاه است. در نظر داشته باشید آخرین نرخ اعلامی میلگرد آجدار دریای سیاه ازسوی متال بولتن حدود ۴۴۰ دلار/تن فوب گزارش شده است.
بازار داخلی میلگرد آجدار در کشور ما مثل بازار ورق یا تیرآهن انحصاری نیست که همانند آنها دچار قیمت‌های بالاتر از جهانی شویم. البته این التهاب‌ها در هر صورت فروکش خواهد کرد. خرید شمش برای میلگرد ۴۹۰۰ تومانی، بالاتر از ۴۳۰۰ تا۴۴۰۰ تومان در بورس کالا توجیه منطقی ندارد؛ شمش حداکثر تا ۴۲۵۰تومان به‌تازگی معامله شده است. یعنی سقف نرخ رقابتی شمش بالاتر از ۴۳۰۰ تومان هیجانی است؛ بنابراین به نرخ سقف رقابتی شمش در بورس کالا نزدیک شده‌ایم.
شمش ۴۳۰۰تومانی با احتساب ۹درصد مالیات ارزش‌افزوده برای بازار داخلی حدود ۴۷۰۰تومان تمام خواهد شد؛ برای تولیدکنندگانی که در کف نرخ بازار داخلی فعالیت می‌کنند، ۶درصد بالاتر از این نرخ شمش یعنی میلگرد آجدار حدود ۵هزار تومانی با احتساب مالیات ارزش‌افزوده یک موفقیت بزرگ و رویایی در بازار داخلی است و تقریبا برابر با نرخ صادراتی آنها به کشورهای همسایه خواهد بود.
بنابراین به‌شدت توصیه می‌شود که مراقب هیجان‌های کاذب بازار باشید و نرخ حد آستانه بازار داخلی را همواره مدنظر فعالیت خود قرار دهید تا ضرر و زیان احتمالی در صورت فروکش کردن التهاب‌های بازار داخلی به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.
محمد اصفهانی ـ کارشناس بازار فولاد


چاپ