در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد هرمزگان تصویب شد

افزایش ۶۷ درصدی سرمایه شرکت فولاد هرمزگان

سرمایه شرکت فولاد هرمزگان تصویب شد. به‌گزارش صمت مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد هرمزگان و مجمع عادی به‌طور فوق‌العاده این شرکت با حضور حداکثر سهامداران(۹۶.۶۳۱) در هتل هرمز بندرعباس برگزار و افزایش سرمایه این شرکت از مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال به ۲۵هزار میلیارد ریال تصویب شد.

گفتنی است این افزایش سرمایه ۶۶ درصدی از محل سود انباشته فولاد هرمزگان انجام شد. براساس این گزارش، دیروز ۱۵ دی ۱۳۹۸، سهامداران فولاد هرمزگان برای افزایش حدود ۶۷ درصدی سرمایه گرد هم آمدند تا در این‌باره تصمیم‌گیری کنند.
این افزایش سرمایه که از محل سود انباشته شرکت بود، قرار است صرف اصلاح ساختار مالی شرکت شود. در نهایت در این مجمع افزایش سرمایه شرکت فولاد هرمزگان از ۱۵ هزار میلیارد ریال به ۲۵ هزار میلیارد ریال با اکثریت آرا سهامداران به تصویب رسید. این میزان افزایش سرمایه معادل ۶۶.۶ درصد سرمایه کنونی خواهد بود. تنفیذ معاملات ماده ۱۲۹ اداره مالی منتهی به ۲۹ اسفند سال ۹۷ نیز تصویب شد.

افزایش سرمایه برای اصلاح ساختار مالی و مصارف داخلی
فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت فولاد هرمزگان گفت: سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰ هزار میلیارد ریال بوده که در چند مرحله به هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.
مراحل افزایش سرمایه شرکت فولاد هرمزگان این‌گونه است که در بدو تاسیس، سرمایه شرکت به مبلغ ۱۰میلیون ریال (شامل تعداد ۱۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰۰ ریال بوده) بوده که در چند مرحله به شرح جدول(مراحل افزایش سرمایه شرکت فولاد هرمزگان جنوب) به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰۰ میلیون (شامل ۱۵۰۰۰ میلیون سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال) افزایش یافته است.
وی درباره سود انباشته و میزان افزایش سرمایه جدید افزود: کل سود انباشته تجدید ارائه‌شده در سال ۹۷ به میزان ۱۵ هزار و ۲۶ میلیارد ریال و به این ترتیب هزار و ۲ ریال به ازای هر سهم بوده است.
وی اظهارکرد: مصارف افزایش سرمایه شامل اصلاح ساختار مالی و جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت به‌منظور تامین و تقویت سرمایه در گردش به میزان ۱۰.۰۲۷ میلیون ریال و تامین مالی پروژه‌های داخلی بوده است.
در ادامه، پیشنهاد مهدی تولائیان به‌عنوان ناظر اول از شرکت فنی‌مهندسی فولاد مبارکه، شعبانی نماینده فلز تدارک و سیدحسین معصومی دبیر مجمع هیات رئیسه به‌عنوان اعضای هیات رئیسه مجمع، افزایش سرمایه شرکت فولاد هرمزگان از مبلغ ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال به ۲۵.۰۲۷ میلیارد ریال از محل سود انباشته به میزان ۶۶.۸ درصد بود که در نهایت با اکثریت آرا به تصویب رسید.

عملکرد ۹ماهه سال ۹۸
مدیرعامل فولاد هرمزگان درباره عملکرد این شرکت نیز گفت: میزان تولید تختال شرکت در ۹ماه سال ۹۷ رقم یک میلیون و ۸۹ هزار و ۷۸ تن محصول بود که این رقم در سال ۹۸ به یک میلیون و ۱۱۰ هزار و۸۳۵ تن رسیده است. در نتیجه می‌توان گفت، ۲ درصد افزایش تولید اتفاق افتاده که حاصل تلاش همکاران این شرکت است.
ارزانی در ادامه تصریح کرد: درباره فروش نیز در ۹ماه سال ۹۷ رقم ۹۶۵ هزار و ۹۴۰ تن فروش داشتیم که این رقم در سال ۹۸ به یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۳۹۳ تن رسید؛ بنابراین ۱۶ درصد رشد فروش اتفاق افتاده که این فروش هم در بازار داخلی و هم در زمینه صادرات بوده است.
وی در پایان اشاره کرد: درآمد شرکت در ۹ماه سال ۹۷ مبلغ ۲۴میلیارد و ۸۷۲میلیون تومان بود که این رقم در مدت مشابه سال ۹۸ به ۴۲میلیارد و ۳۰۸ میلیون تومان از محل فروش اسلب رسیده است. در نتیجه ۷۰ درصد افزایش درآمد در ۹ ماه ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در همین بازه زمانی رخ داده است.

گام‌های مثبت دولت برای تامین گندله
مدیرعامل فولاد هرمزگان در حاشیه مجمع عمومی فوق‌العاده و مجمع عمومی به‌طور فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت فولادی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.
ارزانی به تامین مواد اولیه به‌عنوان مهم‌ترین چالش این روزهای فولادسازان اشاره کرد و از اقدام‌های مثبت دولت گفت. وی افزود: در امسال باوجود مشکلات موجود در صادرات رشد ۱۹درصدی محقق شد و ازسوی دیگر، در صنایع داخلی نیز کمبودی متوجه بازار نشد.
مدیرعامل فولاد هرمزگان ادامه داد: ۵۳درصد محصولات فولاد هرمزگان صادراتی است و با۴۷درصد تولید صرف مصرف داخل می‌شود. با این حال این مژده را می‌دهیم که تا پایان سال از مرز ۵هزار و ۲۰۰میلیارد تومان درآمد گذر خواهیم کرد.
ارزانی با اشاره به اینکه قصد داریم سود شرکت را در شرکت نگه داریم و آن را صرف بهبود کیفیت و سرمایه‌گذاری برای فولاد هرمزگان کنیم در پاسخ به پرسش صمت درباره طرح ۱۰میلیون تنی فولاد در هرمزگان اظهارکرد: بخشی از افزایش سرمایه را در تکمیل زنجیره تولید فولاد و طرح ۱۰میلیون‌تنی فولاد صرف خواهیم کرد.
وی در پاسخ به پرسش درباره تامین گندله مورد نیاز این شرکت گفت: تامین مواد اولیه از معادن شروع می‌شود. باید در تولید زنجیره فولاد توازن حفظ و این زنجیره مدیریت شود. در این صورت فولادسازان از نظر نرخ در رقابت موفق خواهند بود.
مدیرعامل فولاد هرمزگان افزود: این حقیقتی است که ما به گندله نیاز داریم. البته با سهمیه‌بندی دولت تامین گندله در حال انجام است، اما شرایط تامین سخت است. این در حالی است که دولت با ورود به موضوع مواد اولیه فولادسازان تا حدودی به این موضوع سامان داده و به شرکت‌های بزرگ تولیدی کمک کرده است.
ارزانی در ادامه به چالش قیمت‌های جهانی پرداخت و تصریح کرد: قیمت‌ها تابع قیمت‌های جهانی است و با افزایش بهای جهانی صادرات نیز توسعه یافته است. با توجه به اینکه نرخ پایه از نرخ داخلی و جهانی اثر می‌گیرد، برای تامین مواد اولیه هرقدر این ارتباط به هم نزدیک‌تر باشد نتیجه بهتری عاید می‌شود.
ارزانی وضع تعرفه ۲۵درصدی را کمک به واحدهای تولیدی و شرکت‌های بزرگ دانست و گفت: اگر این زنجیره به‌طور کامل اجرا شود موفق خواهد بود.
ارزانی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع بومی‌سازی اشاره کرد و گفت: بومی‌سازی اقدام بسیار خوبی بوده و با تهیه نرم‌افزارهای قوی در این زمینه ارتباط بین مصرف‌کننده تولیدکننده ایجاد شده است. فولاد هرمزگان و شرکت‌های تابع آن، نمونه‌های خوبی در زمینه بومی‌سازی هستند.
مدیرعامل فولاد هرمزگان افزود: ۳۵میلیون تن ظرفیت فولاد نصب شده داریم و برای ۲۰میلیون تنی که باید اضافه شود تا به ظرفیت ۵۵میلیون تن برسیم باید برنامه‌ریزی صنعتی انجام شود؛ بنابراین باید به‌گونه‌ای اقدام کنیم که از سمت صنعت به سمت دانش فنی برویم و کارهای تکراری انجام نشود. وی در پاسخ به پرسش درباره طرح ۱۰میلیون تنی فولاد در هرمزگان اظهار کرد: این طرح با محوریت سازمان ایمیدرو در حال پیگیری است که برنامه‌ریزی شده تا ۱۰میلیون تن فولاد با هسته اولیه در بندرعباس تولید شود. در نهایت هم درباره این طرح خبرهای خوبی شنیده می‌شود و روند آن پیشرفت خوبی داشته است. وی در پاسخ به پرسش دیگر صمت درباره اقدام‌های فولاد هرمزگان در اکتشافات مواد معدنی به‌ویژه سنگ آهن هم گفت: اکتشافات معادن ازسوی ایمیدرو در حال پیگیری است تا شاهد تامین مواد اولیه فولادی‌ها در آینده باشیم. تعادل بین معادن و فولاد باید به نحوی برقرار شود که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری است. مدیرعامل فولاد هرمزگان ادامه داد: با هماهنگی ایمیدرو و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، اکتشافات در هرمزگان نیز آغاز شده، چراکه هرمزگان به لحاظ معادن ناشناخته مانده است. این در حالی است که استان هرمزگان از معادن غنی است اما باید اکتشافات در آن توسعه یابد. ارزانی سپس درباره احتمال واردات سنگ آهن از سوی شرکت فولاد هرمزگان افزود: خوشبختانه گندله‌سازی‌های گوناگونی مانند گندله‌سازی گهرزمین، مادکوش، بافت و... در حال راه‌اندازی بوده و این خبر خوبی برای کشور است اما فشار از روی گندله به سمت کنسانتره می‌رود؛ از این‌رو باید روی کارخانه‌های کنسانتره‌سازی که مصرف سنگ آهن دارند سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام و تعادل بین حلقه‌های تولید برقرار شود. وی افزود: کنسانتره فولاد مبارکه در سنگان را نیز در آستانه راه‌اندازی داریم، اما سال آینده اگر مدیریت نشود مشکل تامین کنسانتره حاد می‌شود. در این زمینه آماده همکاری هستیم.


چاپ