تولید حمایت می‌خواهد نه شعار

نوسان نرخ ارز یکی از عواملی است که به‌شدت بر نرخ تمام‌شده محصولات اثرگذار است،

هرچند برخی تولیدکنندگان در سال‌های گذشته تمام سعی خود را به‌کار گرفته‌اند که این تاثیر را به کمترین میزان ممکن برسانند و در این راستا با به حداقل رساندن حاشیه سود خود از کمترین میزان سود بهره‌مند شوند، این در حالی است که به اندازه‌ای که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند، نرخ محصولات و مواد اولیه نیز به‌دنبال آن روند صعودی به خود می‌گیرد و اگر تولیدکننده نخواهد نرخ محصول خود را افزایش دهد باید با کمترین حاشیه سود، تولید کند.
البته باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که تولیدکنندگان علاوه بر تورم با موضوع‌هایی مانند مالیات و بیمه تامین‌اجتماعی نیز روبه‌رو هستند، در این شرایط بخش خصوصی واقعی تولید درگیر مشکلات فراوانی هستند و اگر دولت بخواهد سختگیری‌های مالیاتی را درباره تولیدکنندگان اعمال کند، تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهد بود.
هرچند بازار برخی محصولاتی که در زنجیره فولاد مشغول به‌کار هستند، راکد نیست اما در کل کمبود نقدینگی و مشکلاتی چون تورم و مالیات کار را برای تولیدکنندگان با سختی روبه‌رو کرده است. این در حالی است که در سال رونق تولید که باید حمایت از تولیدکنندگان در سرلوحه دست‌اندرکاران قرار گیرد، اما این حمایت در حد یک شعار باقی مانده است و همچنان برگ برنده در دست تولیدکنندگان نیست.
احد خوشرو ـ مدیرعامل سنگ سنباده آسیا


چاپ