جای شرکت‌های کوچک در نمایشگاه بومی‌سازی خالی است

شرکت‌های کوچک و دستاوردهای بزرگ

دومین دوره جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران از ۲۳ تا ۲۶ دی امسال از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و با حمایت شرکت‌های بزرگ فولادی برگزار می‌شود.

 هدف اصلی این جشنواره و نمایشگاه این است که بین تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان داخلی تعامل بیشتری برقرار شود تا در دوران تحریم‌ها بتوان با اتکا به توان داخل صنعت فولاد را بی‌نیاز از خارج کرد و در راستای بومی‌سازی صددرصدی آن گام برداشت.
 در این میان، شرکت‌های کوچکی که با توان بخش خصوصی اداره می‌شوند باید این فرصت را غنیمت شمرده و با حضور در نمایشگاه، هم نیازهای خود را پوشش دهند و هم دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند و در تعامل با شرکت‌های بزرگ راه هموارتری را برای خود ترسیم کنند.
مدیران شرکت‌های کوچک معتقد هستند هرچند میزان تولید شرکت‌های کوچک در سطح پایینی باشد اما ممکن است دستاوردهای قابل‌توجهی در زمینه بومی‌سازی داشته باشند؛ ازاین‌رو جای خالی این شرکت‌ها در این نمایشگاه خالی است.

مسیری هموار برای بومی‌سازی
احمد خوروش، مدیرعامل مجتمع فولاد کویر کاشان و عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که در دومین دوره جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد حضور دارد در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: بومی‌سازی برای هر کشوری یک ضرورت به‌شمار می‌رود. در کشور ما از آنجا که تولید فولاد یک مزیت است؛ بنابراین بومی‌سازی این صنعت بیش از صنایع دیگر باید در اولویت قرار گیرد.
خوروش در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط، برگزاری نمایشگاهی با عنوان بومی‌سازی فولاد می‌تواند مسیر بومی‌سازی در این صنعت را بیش از پیش فراهم کند.
وی در پاسخ به این پرسش که واحد شما تا چه اندازه توانسته تجهیزات خود را بوم‌سازی کند، عنوان کرد: واحدهای تولیدی ما بین۹۰ تا ۹۲ درصد قطعات و تجهیزات خود را بومی کرده و بی‌نیاز از واردات خارجی است.
این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین کمبودهای نمایشگاه بومی‌سازی فولاد چیست، گفت: در نمایشگاه بیشتر شرکت‌های بزرگ حضور دارند و جای واحدهای کوچک که با توان بخش خصوصی واقعی کار می‌کنند، خالی است، در حالی که هر اندازه این شرکت‌ها حضور پررنگ‌تری داشته باشند، تعاملات بیشتری شکل خواهد گرفت.
خوروش در ادامه تاکید کرد: واحد ما با شرکت‌ها و افرادی که قادر به طراحی مهندسی معکوس باشند، ارتباط چندانی ندارد و امیدواریم در این نمایشگاه شاهد حضور بیشتر شرکت‌هایی که در زمینه نقشه‌برداری و مهندسی معکوس مهارت دارند، باشیم.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که دستاورد شرکت شما برای نمایشگاه بومی‌سازی چیست، عنوان کرد: شرکت ما برخی تجهیزات خود را بومی‌سازی کرده که زمان برگزاری نمایشگاه به معرفی آنها خواهیم پرداخت. تا پیش از این برخی از تجهیزات خود را از خارج وارد می‌کردیم اما هم‌اکنون قادر به تولید هستیم که زمان نمایشگاه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

شرکت‌های کوچک پیشتاز هستند
همچنین مصطفی عبداللهی، مدیرعامل کارخانه نورد فولاد تهران که در دومین دوره جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد حضور دارند، در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: این موضوع که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در قالب جشنواره و نمایشگاه موضوع بومی‌سازی در صنعت فولاد را به‌طور جدی پیگیری می‌کند، اتفاق بسیار خوبی است که از سال گذشته آغاز شده، اما موضوع این است که کارخانه‌های بزرگ شاید قصد داشته باشند بیشتر محصولات خود را معرفی کنند اما کارخانه‌های کوچکی که واقعا با توان بخش خصوصی اداره می‌شوند، به قصد ارائه و دریافت مسائل بومی‌سازی در این نمایشگاه حضور خواهند داشت.
عبداللهی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع آن است که توان شرکت‌های کوچک بخش خصوصی در زمینه بومی‌سازی نادیده گرفته می‌شود، این در حالی است که این شرکت‌ها به غیر از طراحی موتور یا گیربکس‌های سنگین، می‌توانند دینام‌های سنگین که اروپایی‌ها و امریکایی‌ها قادر به ساخت آن هستند را نیز تولید کنند.
وی با تاکید بر این موضوع که باید عرصه را برای واحدهای کوچک بیشتر باز کرد، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه بومی‌سازی جای بیشتر واحدهای کوچک بخش خصوصی خالی است. باید حمایت‌کنندگان نمایشگاه از این شرکت‌های دعوت به‌عمل آورند، چراکه واحدهای کوچک بیشتر خطوط کارخانه‌های خود را با استفاده از توان داخلی طراحی و تا ۹۰درصد تجهیزات خود را بومی کرده‌اند، این در حالی است که برخی واحدهای بزرگ، بخشی از تجهیزات خود را وارد می‌کنند.
مدیرعامل شرکت نورد فولاد تهران در ادامه اظهار کرد: در جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد اگر واحدهای کوچک بتوانند با واحدهای بزرگ تعامل برقرار کنند، می‌توانیم شاهد اتفاق‌های خوبی در زمینه بومی‌سازی صنعت فولاد باشیم.
وی افزود: البته هر چند واحدهای کوچک میزان تولید پایینی داشته باشند، اما سرمایه‌گذاری که این شرکت‌ها برای بومی کردن تجهیزات خود انجام داده‌اند بسیار بیشتر از سایر شرکت‌های متوسط یا بزرگ است و این موضوع شامل واحدهایی از کنسانتره‌سازی، تولید آهن اسفنجی تا واحدهای نورد می‌شود.
عبداللهی در پایان تاکید کرد: واحدهای کوچک فولادسازی کمترین میزان ارزبری را برای کشور دارند و این واحدها توانسته‌اند تمام سیستم‌های اتوماسیون خود را بومی‌سازی کنند و در کل فعالانه مشغول تولید هستند.


چاپ