فرصتی برای حاضران، حسرتی برای غایبان

گروه معدن: دهمین دوره از نمایشگاه‌های بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع وابسته، در حالی برگزار شد که در آن شرکت‌های بزرگ و معتبر معدنی جهان از کشورهای چین، ایتالیا و آلمان در تهران گردهم آمدند تا فرصت‌های جدیدی پیش روی سرمایه‌گذاران معدنی از یک سو و فعالان عرصه‌های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی خلق شود.

این نمایشگاه که از ۲۵ تا ۲۸ مهر در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد به محلی برای انتقال آرا و نظرات متخصصان و کارشناسانی از ۹۲ کشور جهان و۱۲۰ شرکت خصوصی داخلی تبدیل شد.
اما این مسئله که در این نمایشگاه تا چه اندازه امکان مبادلات تجاری برای شرکت‌کنندگان فراهم شد و چه سقفی از مبادلات تجاری روی داد، سوالی است که محمدرضا بهرامن، نایب‌رییس خانه معدن در پاسخ آن به صمت می‌گوید: دراین نمایشگاه امکان مبادلات تجاری برای تمامی شرکت‌کنندگان از شرکت‌های داخلی و خارجی فراهم بود اما اینکه تا چه سقفی از مبادلات تجاری صورت گرفته است در چند روز آینده مشخص خواهد شد.
وی اضافه می‌کند: این نمایشگاه می‌توانست فرصت خوبی برای فعالان بخش معدن باشد و به نظر می‌رسد با توجه به حضور فعال کشورهای صاحب فناوری در این نمایشگاه، غایبان این نمایشگاه فرصت خوبی را برای تبادل آرا و تجربیات از دست دادند.
وی در ادامه می‌افزاید: شواهد حاکی است با توجه به فضای سیاسی و اقتصادی کشور که رو به ثبات می‌رود در آینده شاهد کاهش بخشی از سختگیری‌ها و رفع تحریم‌ها باشیم که در این صورت باید به دنبال آن باشیم تا فرصت‌ها را از دست ندهیم. وی در ادامه درخصوص کیفی بودن این نمایشگاه به حضور شرکت‌های تولیدکننده داخلی و خارجی اشاره کرده و ادامه می‌دهد: این نمایشگاه فرصتی بود تا شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه علاوه بر ارائه دستگاه‌ها و ماشین‌آلات پیشرفته، نسبت به تامین مواد معدنی مورد نیاز اقدام کنند.
وی همچنین به توجه و بازدید برخی مسئولان بخش صنعت از این نمایشگاه اشاره می‌کند و اظهار می‌دارد: نگاه مسئولان این بود که بخش خصوصی می‌توانست موفق‌تر از این عمل کند و حضور یابد بنابراین این باور وجود دارد که بخش خصوصی بزرگتر و توانمندتر از گذشته شده است چنان که شاهد رشد بخش خصوصی هستیم و می‌بینیم که به این توانایی رسیده است تا در کشورهای دیگر حضور یافته و به فعالیت‌های معدنی بپردازد.
وی تصریح می‌کند: فضای این نمایشگاه این فرصت را برای ما مهیا ساخته است تا بتوانیم نیازهای خودمان را بشناسیم و نسبت به تامین آن در بخش‌های مختلف معدن از جمله اکتشافات و نیازهای حفاری اقدام کنیم و با شناخت کافی نسبت به این نیازها به رایزنی مناسب در جهت تامین ماشین‌آلات و قطعات این بخش بپردازیم و نسبت به شناخت برخی دستگاه‌ها و فناوری‌های لازم در این صنعت اقدام کنیم.
وی همچنین در ادامه از ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این نمایشگاه و ارائه نظرات و تجربیات سایر کشورها و مشارکت‌کنندگان بخش خارجی در کارگاه‌های آموزشی به‌عنوان دستاوردهای این نمایشگاه یاد کرده و می‌گوید: فعالان این بخش همواره در سعی و تلاشند از این ثروت الهی که در اختیار ما قرار گرفته بهترین استفاده را ببرند از این رو با وجود حضور ۳۵درصد شرکت‌های داخلی که بیشتر آنان از تولیدکنندگان بخش معدن هستند، فضای مناسبی در اختیار تولیدکنندگان ما قرار گرفت.
برای توسعه فروش آمده‌ایم
گشتی در نمایشگاه نشان می‌داد رقابت سختی بین تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش معدن وجود دارد. از کنار غرفه‌هایی می‌گذریم که یا به زبان چینی سخن می‌گویند یا آلمانی. در میان بازدیدکنندگان نیز گردشگرهای اقتصادی اروپایی دیده می‌شوند ولی این‌طور که پیدا است این نمایشگاه هم همچون بسیاری از عرصه‌های اقتصادی ما به تسخیر چینی‌ها در آمده است. آنان در کسوت غرفه‌دار و مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان جلب توجه می‌کنند.
حضور زنان و مردان ایرانی در غرفه‌های چینی به عنوان مترجم بیانگر آن است که می‌توان از غرفه‌دار چینی به راحتی پرسید: چه ارزیابی از نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدن داشته و آیا موفق به عقد قرارداد با شرکت‌های ایرانی یا خارجی شده است یا خیر؟
در پاسخ به این سوال مدیرعامل شرکت لونچی مکنت، ننچ پینگ ژائو تولیدکننده و عرضه‌کننده دستگاه‌ها و ماشین‌آلات معدن و صنایع معدنی می‌گوید: این نمایشگاه از سطح کیفی و کمی بسیار بالایی برخوردار بود تا جایی که با توجه به حضور بسیار زیاد علاقه‌مندان و تماشاگران این فرصت برای شرکت لونچی‌مکنت فراهم شد تا بتواند نسبت به ارائه و معرفی توانایی محصولات خود اقدام کند. ننچ پینگ ژائو، هدف این شرکت را از حضور در این نمایشگاه توسعه فروش محصولات خود در ایران عنوان می‌کند.
اما این نمایشگاه به تنهایی، عرصه‌ای برای حضور چینی‌ها نبود و سایر کشورهای اروپایی، افریقایی و آسیایی نیز حضوری فعال در این نمایشگاه داشتند و به‌طور حتم با دستی پر این نمایشگاه را ترک کردند. این نمایشگاه که تنها در یک ماه و نیم اطلاع‌رسانی و برگزار شد فرصتی بود تا سایر علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران معدن و صنایع معدنی از چین، آلمان و ایتالیا بتوانند در کنار شرکت‌های ایرانی گرد هم آیند و به ارائه توانمندی‌های خود بپردازند. نمایشگاهی با خیل عظیمی از مشارکت‌کنندگان کشورهای دیگر که چهره متفاوتی از این نمایشگاه را نشان می‌داد.


چاپ